Osama Al Shafar bilan velosport rivojining yangi loyihalari muhokama qilindi
Bugun Toshkentga Osiyo velosport konfederatsiyasi prezidenti Osama Al Shafar tashrif buyurdi. Martabali mehmonning ushbu safardagi ilk manzili Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi boʻldi. Janob Al Shafarni MOQda Yoshlar siyosati va sport vaziri Adham Ikramov, Qoʻmita Bosh kotibi Oybek Kasimov kutib olishdi. Shundan soʻng tomonlar “Toshkent-2025” yoshlar Osiyo oʻyinlari uchun quriladigan yangi velotrek majmuasining loyihasini muhokama qilish, velosportning mamlakatimizdagi ommaviyligini kuchaytirish mavzusida uchrashuv oʻtkazishdi.
Unda MOQ raisi oʻrinbosarlari Azizjon Kamilov hamda Sherzod Tashmatov, Oʻzbekiston velosiped sporti federatsiyasi raisining birinchi oʻrinbosari Kozim Oʻrinboyxoʻjayev ham ishtirok etishdi. Dastavval Adham Ikramov yurtimizda velosportning ommaviyligini oshirish, professional sport bilan shugʻullanayotgan atletlarimiz uchun yaratilayotgan sharoitlar, bu borada Prezidentimiz boshchiligida milliy federatsiya raisi bilan olib borilayotgan ishlar xususida toʻxtalib oʻtdi.
Shundan soʻng, kun tartibiga muvofiq “Toshkent-2025” yoshlar Osiyo oʻyinlari uchun quriladigan Olimpiya shaharchasi va undagi velotrek majmuasi xususida fikr almashildi. Oybek Kasimov loyiha boʻyicha batafsil maʼlumot berar ekan, uni qurishda har bir sport turidagi ekspertlar bilan ish olib borilayotgani, inshootlar barcha zamonaviy talablarga javob berishi xususida gapirdi. Oʻz navbatida, loyiha bilan tanishgan mehmon unga yuqori baho berib, Osiyo velosport konfederatsiyasi ham jarayonda har tomonlama yordam berishga tayyor ekanini bildirdi.
Samimiy ruhda oʻtgan suhbat davomida Olimpiya shaharchasidagi velotrek majmuasi bitgach poytaxtimizda yirik nufuzli musobaqalarni oʻtkazish, mahalliy murabbiy va hakamlarning malakasini oshirish uchun seminarlar tashkil etish, yurtimizda velosport ommaviyligini oshirishda xorij tajribasini oʻrganish kabi mavzularda atroficha fikr almashildi.

Новые планы и договорённости на пути развития и расширения географии занимающихся велоспортом в Узбекистане
Сегодня в столицу прибыл президент Азиатской конфедерации велоспорта (АСС) Осама Ахмед Аль-Шафар. Сначала почётный гость посетил Национальный Олимпийский комитет Узбекистана. Здесь г-на Аль-Шафара встретили министр Молодёжной политики и спорта Адхам Икрамов, Генеральный секретарь Комитета Ойбек Касимов. Стороны провели встречу, в ходе которой был обсуждён проект нового комплекса по велотреку, строящийся к юношеским Азиатским играм “Ташкент-2025”, повышения популяризации велоспорта в нашей стране.
В мероприятии приняли участие заместители председателя НОК Азизжон Камилов и Шерзод Ташматов, первый заместитель председателя Федерации велосипедного спорта Узбекистана Козим Уринбойхуджаев. Сначала Адхам Ильхамович отметил повышение популяризации велоспорта в нашей стране, рассказал о создающихся условиях для отечественных спортсменов, занимающихся на профессиональной основе, об усердной работе, проводимой с председателем Федерации страны во главе с Президентом.
После этого в соответствии с повесткой дня состоялся обмен мнениями об Олимпийском городке, который будет построен к юношеским Азиатским играм “Ташкент-2025”, и о комплексе по велотреку в нём. Представляя подробную информацию о проекте, Ойбек Касимов рассказал о том, что при его строительстве ведётся работа с экспертами по всем видам спорта, объекты отвечают всем современным стандартам. В свою очередь, гость, ознакомившийся с проектом, высоко оценил его, отметив, что Азиатская конфедерация велоспорта также готова оказать всестороннюю поддержку.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями по таким темам, как проведение в столице крупных соревнований после завершения строительства комплекса по велотреку в Олимпийском городке, организация семинаров для повышения квалификации местных тренеров и судей, изучение зарубежного опыта в повышении популярности велоспорта в нашей стране.