“Men gʻolib” ommaviy yugurish musobaqasi oldidan matbuot anjumani oʻtkazildi
14-may kuni Toshkentda harbiy-vatanparvarlik ruhidagi “Men gʻolib” ommaviy yugurish musobaqasi boʻlib oʻtadi. Shu munosabat bilan Oʻzbekiston yengil atletika federatsiyasining anjumanlar zalida musobaqaga bagʻishlangan matbuot anjumani boʻlib oʻtdi. Unda Yoshlar siyosati va sport vazirining oʻrinbosari Durdona Rahimova, Oʻzbekiston yengil atletika federatsiyasi mutasaddilari, musobaqa tashkiliy qoʻmitasi vakillari va OAV xodimlari ishtirok etishdi.
Ommaviy yugurish musobaqasi Oʻzbekiston yengil atletika federatsiyasi, bosh hamkor – “Oʻzbekneftgaz” AJ tomonidan, Favqulodda vaziyatlar vazirligi va Toshkent shahar hokimiyati koʻmagida tashkil qilinmoqda. “Men gʻolib” musobaqasi anʼanaviy ravishda muhim davlat sanalari – Vatan himoyachilari kuni, Oʻzbekiston Respublikasi Qurolli kuchlari tashkil etilganligi hamda Xotira va qadrlash kunini nishonlashga bagʻishlangan holda oʻtkaziladi.
Kuch ishlatuvchi tuzilmalar xodimlari, harbiy xizmatchilar, harbiy taʼlim muassasalari kursantlari, sport klublari aʼzolari va faol hayot tarzini maʼqullovchi koʻngillilar yiliga ikki marotaba jamoaviy hamda shaxsiy yoʻnalishda oʻtadigan ushbu poygada qatnashib kelishmoqda.
Ushbu musobaqani oʻtkazishdan koʻzlangan asosiy maqsad aholi oʻrtasida yugurish va sogʻlom turmush tarzini ommalashtirish, harbiy xizmatchilardagi sportcha ruhni saqlash va ular orasidagi doʻstona aloqalarni rivojlantirish, kuch ishlatuvchi tuzilmalar idoralarining vakillari orasidan eng kuchli jamoalarni aniqlashga qaratilgan. 14-may kuniga belgilangan tadbir 9-may – Xotira va qadrlash kuniga bagʻishlanib, start-finish nuqtasi “Humo arena” majmuasining oldidagi maydonga belgilangan.
Rasmiylar anjuman davomida musobaqa yildan yilga kuch ishlatuvchi tuzilmalar va yugurish havaskorlari orasida katta qiziqish uygʻotayotganini alohida qoʻshimcha qilishdi. Jumladan, rejaga koʻra ushbu sport tadbiri ilk marotaba 2000 ga yaqin ishtirokchini birlashtiradi. Musobaqa dasturi ham kengaytirildi va unga 3 ta masofa qoʻshildi: yarim marafon – 21,1 km, chorak marafon — 10,5 km va 3 kmga yugurish. Poygalarga 14-may kuni 07:00 da start beriladi.
“Men gʻolib” kubogini qoʻlga kiritish uchun Mudofaa vazirligi, Milliy gvardiya, Ichki ishlar vazirligi, Favqulodda vaziyatlar vazirligi, Davlat xavfsizlik xizmati, Prezident Davlat xavfsizlik xizmati, Davlat bojxona qoʻmitasi vakillaridan iborat 7 ta jamoa hamda kuch ishlatuvchi tuzilmalar taʼlim muassasalarining 6 ta jamoasi kurash olib boradi.
Musobaqada qatnashish istagini bildirgan barcha yuguruvchilar 10-mayga qadar Iticket.uz saytida roʻyxatdan oʻtishlari mumkin. Shuningdek, poyga shartlari bilan batafsil Oʻzbekiston yengil atletika federatsiyasining saytida tanishish imkoniyati mavjud.

Пресс-конференция перед массовым забегом "Мен голиб"
14 мая в Ташкенте пройдёт массовый забег в военно-патриотическом духе «Мен голиб» (Я победитель). В связи с этим в конференц-зале Федерации лёгкой атлетики Узбекистана состоялась пресс-конференция, посвящённая соревнованиям. В мероприятии приняли участие заместитель министра Молодёжной политики и спорта Дурдона Рахимова, официальные лица Федерации лёгкой атлетики Узбекистана, представители Оргкомитета соревнований и сотрудники СМИ.
Организаторами забега являются Федерация лёгкой атлетики, генеральный партнёр - АО «Узбекнефтегаз», при поддержке Министерства чрезвычайных ситуаций и хокимията города Ташкент. Турнир «Мен голиб» традиционно проводится в честь празднования важных дат - Дню защитников Родины, Дню образования Вооруженных Сил Республики Узбекистан и Дню Памяти и почестей.
Сотрудники силовых структур, военнослужащие, курсанты военно-учебных заведений, члены спортивных клубов и волонтёры, ведущие активный образ жизни, участвуют в этих состязаниях, которые проводятся два раза в год как в командном, так и в личном зачёте.
Основная цель проведения данного спортивного мероприятия-популяризация бега и здорового образа жизни среди населения, сохранение спортивного духа у военнослужащих и развитие дружеских связей между ними, выявление сильнейших команд из числа представителей силовых структур. Соревнования, запланированные на 14 мая, приурочены к 9 Мая-Дню памяти и почестей, а старт и финиш будет на площади перед комплексом «Хумо арена».
Официальные лица в ходе конференции отметили, что из года в год данный турнир вызывает большой интерес среди силовых структур и любителей бега. В частности, по плану это спортивное мероприятие впервые объединит около 2000 участников. Программа состязаний также была расширена и добавлено в неё 3 дистанции: полумарафон – 21,1 км, четверть марафон - 10,5 км и бег на 3 км. Старт будет 14 мая в 07:00.
За Кубок «Мен голиб» будут бороться 7 команд, состоящих из представителей Министерства обороны, Национальной гвардии, Министерства внутренних дел, Министерства по чрезвычайным ситуациям, Службы государственной безопасности, Службы государственной безопасности Президента, Государственного таможенного комитета, а также 6 дружин образовательных учреждений силовых структур.
Все любители бега, желающие принять участие в мероприятии «Мен голиб» смогут подать заявку, пройдя регистрацию на сайте Iticket.uz до 10 мая. Также есть возможность подробно ознакомиться с условиями соревнований на сайте Федерации лёгкой атлетики Узбекистана.