“Toshkent-2025” yoshlar Osiyo oʻyinlariga tayyorgarlik xorijlik ekspertlar bilan muhokama qilindi
Shu kunlarda Germaniya Olimpiya sport konfederatsiyasi qoshidagi tibbiy ekspertlar qoʻmitasi rahbari Kristian Shnayder va yirik kompleks musobaqalarni oʻtkazish boʻyicha ulkan tajribaga ega ekspert, menejer Vadim Axmadiyev poytaxtimizda boʻlib turishibdi. Tashrifdan koʻzlangan maqsad 2025-yil Toshkentda oʻtadigan yoshlar Osiyo va Paraosiyo oʻyinlariga puxta tayyorgarlik koʻrish hamda uni oʻtkazishda Oʻzbekiston tomoni bilan hamkorlik masalalarini koʻrib chiqishdir. Shu maqsadda Yoshlar siyosati va sport vaziri Adham Ikramov ekspertlar bilan uchrashuv oʻtkazdi. Unda MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov, Qoʻmita raisi oʻrinbosari Azizjon Kamilov ham ishtirok etishdi.
Uchrashuv davomida “Toshkent-2025” oʻyinlarini tashkil etish va oʻtkazishda jahon tajribasidan keng foydalanish, Oʻzbekistonda sport tibbiyoti tizimini yaxshilash masalalari muhokama qilindi. Qayd etish joiz, V.Axmadiyev 2017-yil Turkmanistonda oʻtgan Jang sanʼati va yopiq inshootlardagi Osiyo oʻyinlari, oʻsha yili Ozarbayjonda oʻtgan Islom birdamligi oʻyinlari, 2018-yil Indoneziyada oʻtgan Osiyo oʻyinlari, 2021-yil suv sporti turlari boʻyicha jahon chempionati va boshqa koʻplab nufuzli musobaqalarda menejer sifatida ishlagan.
Adham Ilhamovich boʻlajak Oʻyinlarga tayyorgarlik koʻrish shaxsan Davlatimiz rahbari tomonidan nazorat qilinayotgani, shu bois uni yuqori saviyada oʻtkazish bilan bogʻliq muammolar boʻlmasligi haqida toʻxtaldi. Suhbat davomida musobaqa dasturiga kiritilishi koʻzda tutilgan sport turlari muhokama qilinib, ular oʻtkaziladigan arenalar, bellashuvlar kunlari koʻrib chiqildi.

Организация Игр «Ташкент-2025» на высоком уровне обсуждена с зарубежными специалистами
В эти дни глава комитета медицинских экспертов в Олимпийской спортивной конфедерации Германии Кристиан Шнайдер и эксперт, менеджер с огромным опытом по организации крупных комплексных соревнований Вадим Ахмадиев находятся в нашей столице. Целью визита является тщательная подготовка к юношеским Азиатским и Параасийским играм 2025 года в Ташкенте, а также рассмотрение вопросов сотрудничества с узбекской стороной. С этой целью министр Молодёжной политики и спорта Адхам Икрамов провёл встречу с экспертами. В ней также приняли участие Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместитель председателя Комитета Азизжон Камилов.
В ходе заседания были обсуждены вопросы широкого использования мирового опыта в организации и проведении игр «Ташкент-2025», совершенствования системы спортивной медицины в Узбекистане. Стоит отметить, В.Ахмадиев работал менеджером на Азиатских играх в закрытых помещениях и по боевым искусствам в Туркменистане в 2017 году, Играх Исламской солидарности в Азербайджане в том же году, Азиатских играх в Индонезии в 2018 году, чемпионате мира по водным видам спорта в 2021 году и многих других престижных соревнованиях.
Адхам Ильхамович подчеркнул, что подготовка к предстоящим Играм находится под личным контролем главы государства, поэтому проблем с её проведением на высоком уровне не будет. В ходе беседы были обсуждены виды спорта, которые планируется включить в программу престижных соревнований, рассмотрены арены, на которых они будут проводиться, а также дни самих стартов.