26-30-aprel kunlari ko‘hna Samarqand shahrida baydarka va kanoeda eshkak eshish bo‘yicha Osiyo chempionati bo‘lib o‘tadi. U-23, U-20 va parakanoe bo‘yicha tashkil etilayotgan mazkur musobaqada O‘zbekiston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Eron, Iroq, Hindiston, Xitoy Taipeyi, Gonkong, Tailand, Indoneziya kabi mamlakatlardan 400 nafar sportchi ishtirok etadi. Bugun musobaqaning tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Unda Samarqand viloyati hokimi Erkin Turdimov, O‘zbekiston Respublikasi Yoshlar siyosati va sport vazirining o‘rinbosari Shahrullo Mahmudov, Osiyo eshkak eshish federatsiyasi, Milliy Paralimpiya qo‘mitasi, mamlakat Rowing&Canoe federatsiyasi mutasaddilari etishdi. Tadbirda so‘z olgan rasmiylar mamlakatimiz tomonidan musobaqaga katta tayyorgarlik ko‘rilgani, mehmonlar uchun barcha sharoitlar yaratilgani xususida alohida to‘xtalib o‘tishdi.
Reglamentga ko‘ra, ertadan bellashuvlar boshlanadi. Musobaqani 23 yoshlgacha bo‘lgan baydarkachilarning saralash bahslari ochib beradi. Bo‘lajak bellashuvlarda hamyurtlarimizga omab tilaymiz.

В Самарканде собрались сильнейшие гребцы континента
С 26 по 30 апреля в Самарканде пройдёт чемпионат Азии по гребле на байдарках и каноэ. В соревнованиях U-23, U-20 и параканоэ помимо отечественных атлетов примут участие представители Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Ирана, Ирака, Индии, Китайского Тайбэя, Гонконга, Таиланда, Индонезии, всего 400 спортсменов. Сегодня состоялось торжественное открытие турнира.
На мероприятии присутствовали хаким Самаркандской области Эркин Турдимов, заместитель министра Молодёжной политики и спорта Шахрулло Махмудов, представители Азиатской Федерации гребли на байдарке и каноэ, Национального Паралимпийского комитета, Федерации Rowing&Canoe Узбекистана. Выступившие на мероприятии официальные лица особо отметили, что наша страна провела большую подготовку к престижным соревнованиям, созданы все условия для гостей и участников первенства.
По регламенту старт ЧА будет дан завтра. Первыми свои возможности в квалификации испытают байдарочники до 23 лет. Желаем удачи нашим соотечественникам в предстоящих важных соревнованиях.