OFK prezidenti bilan mamlakatmizda futbol rivojining yangi istiqbollari muhokama qilindi
Oʻzbekistonda futbolni rivojlantirish yoʻlida olib borilayotgan ishlar bilan yaqindan tanishish maqsadida Osiyo futbol konfederatsiyasi prezidenti Shayx Salmon bin Ibrohim al Xalifa boshchiligidagi OFK delegatsiyasi mamlakatimizda boʻlib turibdi.
Bugun Oʻzbekiston futbol assotsiatsiyasida O'FA prezidenti Abdusalom Azizov, Yoshlar siyosati va sport vaziri Adham Ikramov, OʻFA birinchi vitse-prezidenti Ravshan Irmatov, OʻFA vitse-prezidenti Azizbek Ikromov, MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov va OFK delegatsiyasi oʻrtasida uchrashuv boʻlib oʻtdi. Unda OFK hamda OʻFA oʻrtasidagi oʻzaro ishonchga asoslangan keng qamrovli hamkorlikni yanada rivojlantirish va mustahkamlash yuzasidan fikr almashildi.
OʻFA prezidenti Abdusalom Azizov, avvalo, Shayx Salmon bin Ibrohim al Xalifaning Osiyo futbol konfederatsiyasi rahbarligiga qayta saylangani bilan samimiy qutladi va so'ngi yillarda ikki tomonlama hamkorlik sezilarli darajada faollashganini taʼkidladi. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining futbolni rivojlantirishga qaratilgan Qarori yurtimizda ushbu sport turini yanada ommalashtirishga ulkan turtki bo‘lishi qayd etildi. Toshkent viloyatida qad rostlayotgan Oʻzbekiston Terma jamoalari markazi qurilishi davom etayotgani, Futbol mutaxassislarini tayyorlash markazida barcha yoʻnalish boʻyicha muntazam oʻquv jarayoni yoʻlga qoʻyilgani, bolalar akademiyalari faoliyatini yuqori bosqichga olib chiqish bo'yicha ishlar olib borilayotganligi taʼkidlandi.
“OFK bilan hamkorligimiz yangi bosqichga chiqayotganidan mamnunmiz. Biz OFK ko‘magida qitʼaning nufuzli turnirlari U-23 va U-20 Osiyo kubogi musobaqalarini muvaffaqiyatli qabul qildik. Ushbu turnirlar o‘zbekistonlik millionlab futbol muxlislari uchun xaqiqiy bayramga aylandi, yoshlarning qiziqishini yanada oshirdi, stadionlarni to‘ldirdi. Mutaxassislarimiz xalqaro tajribaga ega bo‘ldi. Hududlardagi futbol infratuzilmasi sezilarli darajada yaxshilandi. Shuningdek, bugunga kelib 7 nafar vakilimiz OFK muntazam qo‘mitalariga tayinlangani biz uchun katta ahamiyat kasb etadi. Kelajakda ham qitʼa miqyosidagi har qanday musobaqalarni yuqori saviyada tashkil etishda bor imkoniyatimizni ishga solamiz. Bu yil oktyabr oyida o‘tkaziladigan bosh kotiblar ishtirokidagi OFK kongressini ham qabul qilishdan mamnunmiz. Shuningdek biz nafaqat professional, balki ommaviy futbolni rivojlantirish maqsadida Respublika musobaqalari va festivallarini tashkil etyapmiz. Ishonamizki, ommaviy futbol odamlarni birlashtiradi va yangidan-yangi iqtidorli yoshlarni kashf qilishga xizmat qiladi.”, — dedi OʻFA prezidenti.
Oʻz navbatida Shayx Salmon bin Ibrohim al Xalifa ushbu ishlarni yuqori baholab, O'zbekiston OFK uchun mintaqadagi eng yaqin hamkor ekanligini eʼtirof etdi.
“Oʻzbekistonni mintaqada salohiyati va imkoniyatlari yuqori boʻlgan ishonchli hamkor sifatida bilamiz. Davlat rahbarining qoʻllab-quvvatlashi natijasida yurtingizda futbol oʻsib borayotganiga guvoh boʻlmoqdamiz. Ayniqsa sizning boshchiligingizda U-20 Osiyo kubogi musobaqasi yuqori saviyada o'tkazildi. Davlat rahbari final uchrashuviga tashrif buyurgani yurtingizda ushbu sport turiga bo'lgan yuqori e'tiborni ko'rsatib turibdi. Hayotga tatbiq etayotgan rejalaringiz o'z samarisini berayotganini yoshlaringiz chempion bo'lganidan ham bilib olish mumkin. Siz tomoningizdan berilgan barcha takliflarni ko'rib chiqishga tayyormiz”, — dedi OFK rahbari.
Uchrashuv davomida kelgusi yillarda bir nechta Osiyo musobaqalari va tadbirlarini Oʻzbekistonda oʻtkazish taklifi ilgari surildi. OFK bosh kotiblari Kongressida qit‘amiz va FIFAning yuqori lavozim egalari hamda assotsiatsiyalar rahbarlari ishtirok etib, O‘zbekiston bilan yaqindan tanishish imkoniyatiga ega bo‘lishi haqida so‘z bordi.
Samimiy va konstruktiv ruhda oʻtgan uchrashuvda tomonlar ikki tomonlama hamkorlikni keng qamrovda davom ettirishga kelishib olishdi.

С президентом AFC обсуждены новые перспективы развития футбола в нашей стране
В целях более тесного ознакомления с работой, проводимой в Узбекистане по развитию футбола, в нашей стране находится делегация Азиатской конфедерации футбола (AFC) во главе с президентом Организации шейхом Салманом бин Ибрахимом Аль-Халифа.
Сегодня в Ассоциации футбола Узбекистана состоялась встреча между президентом АФУ Абдусаламом Азизовым, министром Молодёжной политики и спорта Адхамом Икрамовым, Генеральным секретарём НОК Ойбеком Касимовым, первым вице-президентом АФУ, первым заместителем председателя НОК Равшаном Ирматовым и делегацией AFC. В мероприятии состоялся обмен мнениями по дальнейшему развитию и укреплению всестороннего сотрудничества между AFC и АФУ на основе взаимного доверия.
Президент АФУ Абдусалом Азизов, в первую очередь, поздравил шейха Салмана бин Ибрахима Аль-Халифа с переизбранием в руководство Азиатской конфедерации футбола и отметил, что за последние годы двустороннее сотрудничество значительно активизировалось. Было отмечено, что решение Президента Республики Узбекистан, направленное на развитие футбола, является огромным стимулом для дальнейшей популяризации этого вида спорта в нашей стране. Было отмечено, что в Ташкентской области продолжается строительство Центра сборных Узбекистана, в Центре подготовки футбольных специалистов налажен регулярный учебный процесс по всем направлениям, ведётся работа по выведению деятельности детских академий на высокий уровень.
"Мы рады, что наше сотрудничество с AFC выходит на новый уровень. Мы успешно приняли престижные континентальные турниры Кубки Азии U-23 и U-20 при поддержке AFC. Эти старты стали настоящим праздником для миллионов узбекских футбольных болельщиков, ещё больше повысили интерес молодёжи. Отечественные специалисты получили международный опыт. Футбольная инфраструктура в регионах значительно улучшилась. Кроме того, на сегодняшний день для нас очень важно, чтобы 7 представителей нашей страны были назначены в регулярные комитеты AFC. В дальнейшем мы сделаем всё возможное для организации любых соревнований континентального масштаба на высоком уровне. Мы также рады принять Конгресс AFC с участием Генеральных секретарей, который состоится в октябре текущего года. Мы также организуем республиканские соревнования и фестивали с целью развития не только профессионального, но и массового футбола. Мы считаем, что массовый футбол объединяет людей и служит для открытия новых талантов",- отметил президент АФУ.
В свою очередь шейх Салман бин Ибрахим Аль-Халифа высоко оценил эти работы и признал, что Узбекистан является для AFC ближайшим партнёром в регионе.
"Мы знаем Узбекистан как надёжного партнёра с высоким потенциалом и возможностями в регионе. Благодаря поддержке главы государства, мы становимся свидетелями роста футбола в вашей стране. Особенно под вашим руководством турнир Кубка Азии U-20 прошёл на высоком уровне. Визит Президента Республики Узбекистан на финальный матч свидетельствует о высоком внимании к этому виду спорта в вашей стране. Достижения вашей молодёжи это результат планов, которые вы реализуете. Мы готовы рассмотреть все предложения, сделанные вами", - сказал глава AFC.
В ходе встречи было выдвинуто предложение провести в Узбекистане в ближайшие годы несколько азиатских соревнований и мероприятий. В Конгрессе Генеральных секретарей AFC примут участие высокие должностные лица континента и FIFA, а также руководители Ассоциаций, чтобы иметь возможность поближе познакомиться с Узбекистаном.
На встрече стороны договорились о продолжении двустороннего сотрудничества в более широком масштабе.