Parij-2024: tungi marafonga marhamat
Parij-2024 Olimpiya oʻyinlarining tashkiliy qoʻmitasidan yana bir kutilmagan qaror. Qoʻmita musobaqa dasturidan oʻrin olgan marafon va 10 kmga yugurish bahslarining vaqtini kechqurunga belgiladi. Unga koʻra, marafonchilar mahalliy vaqt bilan 21:00, 10 km masofada bellashadigan atletlar esa 23:30 da Parijning markaziy koʻchalari boʻylab startga chiqishadi.
Odatda uzoq masofalarga yugurish bahslari erta tongda start oladi. Tashkiliy qoʻmita bu orqali atletlarni kuzatilishi mumkin boʻlgan jaziramadan saqlashni maqsad qilgan. Reglamentga koʻra, har ikki dastur 2024-yilning 10-avgust kunida oʻtkaziladi.

Париж-2024: марафон пройдёт ночью
Ещё одно неожиданное решение оргкомитета Олимпийских игр 2024 года в Париже. Комитет установил время соревнований по марафону и бегу на 10 км, которые были включены в программу соревнований, в ночной период. Марафонцы стартуют в 21:00 по местному времени, а спортсмены, соревнующиеся на дистанции 10 км, начнут своё участие в 23:30 по центральным улицам Парижа.
Обычно состязания по бегу на длинные дистанции начинаются рано утром. Организационный комитет стремится таким образом защитить спортсменов от предстоящей жары. Согласно регламенту, обе программы пройдут 10 августа.