Olimpiya o‘yinlariga tayyorgarlik ishlari ko‘rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 3 may kuni yozgi Olimpiya va Paralimpiya o‘yinlariga tayyorgarlik jarayoniga oid taqdimot bilan tanishdi.
Yaponiya poytaxti Tokio shahrida bo‘lib o‘tadigan mazkur nufuzli musobaqaga sportchilarimizni tayyorlash uchun keng sharoit yaratilgan edi. Yuqori malakali mutaxassislar jalb qilinib, yuzlab o‘quv-mashg‘ulotlar tashkil etildi. Bugungi kungacha sportchilarimiz yozgi Olimpiya o‘yinlariga 41 ta, Paralimpiya o‘yinlariga 16 ta yo‘llanma olgan.
Taqdimotda Olimpiya va Paralimpiya o‘yinlariga tayyorgarlik holati tanqid qilinib, qoniqarsiz deb baholandi. May-iyul oylaridagi musobaqalarda yana yo‘llanmalarni qo‘lga kiritish uchun sportchilar va ularning jamoasini qo‘llab-quvvatlash zarurligi taʼkidlandi. Sportchilarga xizmatlarni kuchaytirish, ularni har tomonlama rag‘batlantirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Federatsiyalar faoliyatini takomillashtirib, jalb qilingan malakali sport menejerlari bilan birga olimpiadachilarning jismoniy, tibbiy va psixologik holatini yaxshilash uchun har bir sport turi bo‘yicha alohida dasturlar ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi.

Рассмотрена работа по подготовке к Олимпийским играм
Президент Шавкат Мирзиеев 3 мая ознакомился с презентацией о процессе подготовки к Летним Олимпийским и Паралимпийским играм.
Были созданы широкие условия для подготовки наших спортсменов к этому престижному соревнованию, которое пройдет в столице Японии Токио. Были привлечены высококвалифицированные специалисты, организованы сотни учебных занятий. На сегодняшний день наши спортсмены завоевали 41 путевку на летние Олимпийские игры и 16 путевок на Паралимпийские игры.
В презентации состояние подготовки к Олимпийским и Паралимпийским играм подвергалось критике и оценивалось как неудовлетворительное. Было подчеркнуто, что необходимо поддерживать спортсменов и их команду, чтобы снова выиграть путевки на соревнования в мае-июле. Спортсменам были даны указания по усилению службы, их всестороннему поощрению.
Совершенствуя деятельность федераций, была поставлена задача совместно с привлеченными квалифицированными спортивными менеджерами разработать отдельные программы по каждому виду спорта для улучшения физического, медицинского и психологического состояния олимпийцев.