AQShning Omaxa shahrida ot sporti turlari bo‘yicha Jahon kubogining final bosqichi nihoyasiga yetdi. Konkur dasturida “Lanselotta” laqabli tulporda ilk bor ishtirok etgan O‘zbekiston terma jamoasi a’zosi Nurjan Tuyakbayev musobaqani kuchli yigirmatalikda yakunladi. Gʻolib va sovrindorlar ro‘yxati:
1. Xenrik Von Ekerman (Shvesiya)
2. Garri Smolders (Niderlandiya)
3. Xanter Xollouvey (AQSh)
Bahslarda sportchilar 160 sm balandlikdagi to‘siqlardan sakrashdi. Chavandozimiz garchi sovrindorlar qatoridan joy ololmagan bo‘lsa ham ot sporti tarixida yangi sahifa ochdi. O‘zbekiston yilkichilik va ot sporti federatsiyasi raisi Baxromjon Gaziyev, bosh kotib Nodirbek Ibragimov, bosh murabbiy Bekzod Kurbanov, otni yo‘lda va musobaka paytida parvarishlash bo‘yicha mas’ullar Olimjon Gaziyev va Mirjalol Burliyev sportchimiz Nurjon Tuyakbayevning ushbu musobakaga muvaffaqiyatli tayyorgalik ko‘rishiga katta hissa qo‘shishdi.
Eslatib oʻtamiz, Nurjan Tuyakbayev Jahon kubogiga 2022-yil oʻtgan Yevrosiyo ligasining gʻolibi sifatida yoʻl olgan edi.
Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi ushbu ajoyib natija bilan mamlakat yilqichilik va ot sporti federatsiyasini, sportchimiz va uni musobaqaga tayyorlagan mutasaddilarni samimiy qutlab, Xanchjou-2022 Osiyo va Parij-2024 Olimpiya oʻyinlariga olib borilayotgan tayyorgarlik bosqichida omad tilaydi.

Нуржан Туякбаев вошёл в ТОР-20 сильнейших всадников мира
В Омахе (США) завершился финал Кубка мира по конному спорту. Член сборной Узбекистана Нуржан Туякбаев, впервые участвовавший в данных соревнованиях, со своей лошадью “Ланселотта”, в итоге вошёл в 20-ку сильнейших. Медалисты:
1. Хенрик Фон Экерман (Швеция)
2. Гарри Смолдерс (Нидерланды)
3. Хантер Холлоувей (США)
В состязаниях спортсмены преодолевали препятствия высотой 160 см. Узбекский наездник, хотя и не смог попасть в число призёров, открыл новую страницу в истории конного спорта страны.
Председатель Федерации коневодства и конного спорта Узбекистана Бахромжан Газиев, Генеральный секретарь Нодирбек Ибрагимов, главный тренер Бекзод Курбанов, ответственные за содержание лошади в дороге и во время соревнований Олимжон Газиев и Миржалол Бурлиев внесли большой вклад в успешную подготовку отечественного спортсмена Нуржана Туякбаева к соревнованиям.
Напомним, что Нуржан Туякбаев принимал участие в данных престижных стартах в качестве победителя Евразийской Лиги 2022 года.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана искренне поздравляет Федерацию коневодства и конного спорта страны, спортсмена и официальных лиц, подготовивших его к важным соревнованиям, также желает дальнейших успехов на подготовительном этапе к Азиаде Ханчжоу-2022 и ОИ Париж-2024.