AQShda konkur boʻyicha Jahon kubogining final bosqichi boshlandi
AQShning Omaxa shahrida ot sportining konkur yoʻnalishi boʻyicha Jahon kubogining final bosqichi boshlandi. Maʼlum qilganimizdek, mazkur musobaqada Oʻzbekiston terma jamoasi aʼzosi Nurjan Tuyakbayev “Lanselotta” laqabli tulporida qatnashmoqda. Sportchimiz va uning oti murakkab tekshiruvlardan iborat karantin jarayoni va maxsus veterinarlar tekshiruvidan muvaffaqiyatli oʻtgach murosasiz bahslarga kirishdi.
Biroz avval chavandozimiz “tozalik” va tezlikka asoslangan dasturda oʻz ishtirokini yakunladi. Toʻsiq balandligi 160 smni tashkil etgan yoʻnalishda yurtdoshimizning chiqishi koʻpchilikning olqishiga sazovor boʻldi. Tuyakbayev ertaga yana bir dasturda omadini sinab koʻradi.
Eslatib oʻtamiz, mazkur turnirda dunyoning eng kuchli 41 nafar atleti bahs olib bormoqda. Hamyurtimiz unda Yevrosiyo ligasining eng kuchli sportchisi sifatida ishtirok etyapti. Bu chiqish oʻzbek chavandozi va yurtimizdan kelgan otning AQSHdagi birinchi tarixiy starti sifatida qayd etildi.

В США стартовал финальный этап Кубка мира по конкуру
В Омахе (США) стартовал финальный этап Кубка мира по конному спорту. Стоит отметить, что наряду с сильнейшими и серьёзнейшими атлетами мира своё мастерство демонстрирует и узбекский всадник. Как мы сообщали ранее, на этих ответственных соревнованиях честь нашей страны защищает Нуржан Туякбаев на своём коне по кличке “Ланселотта”.
Некоторое время назад наш всадник завершил своё участие скоростной программе "чистота и резвость". Выступление нашего соотечественника на маршруте с высотой барьера 160 см вызвало бурные овации. Завтра Туякбаев испытает свои возможности в другой программе.
Напомним, что на этом турнире соревнуется 41 лучший всадник. Туякбаев выступает в качестве сильнейшего спортсмена Евразийской лиги. Это выступление было отмечено как первый исторический старт узбекского наездника и лошади из нашей страны в США.