Olimpiya oʻyinlari qayta dunyoga kelganiga 127-yil boʻldi
Bundan 127-yil avval, aniqrogʻi, 1896-yil 6-aprel kuni Gretsiya poytaxti Afina shahrida birinchi zamonaviy Olimpiya oʻyinlari start olgan. Aynan mana shu tarixiy voqea sabab ushbu sana Taraqqiyot va tinchlik yoʻlida Xalqaro sport kuni deb eʼtirof etilgan.
2013-yilning 23-avgust kuni Birlashgan Millatlar Tashkiloti (BMT) Bosh Assambleyasida bir ovozdan 6-aprel sanasini Taraqqiyot va tinchlik yoʻlida Xalqaro Sport kuni (International Day of Sport for Development and Peace) sifatida nishonlash toʻgʻrisidagi qaror qabul qilingan.
Ushbu sana garchi koʻpchilikka maʼlum boʻlmasada, sport hamjamiyati uchun katta ahamiyatga ega. Fursatdan foydalanib, Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi yurtimizda sportni yanada rivojlantirish, uni yangi bosqichga olib chiqish va Olimpizmning pok va ezgu gʻoyalarini targʻib qilish yoʻlida mashaqqatli faoliyat olib borayotgan sohaning barcha jonkuyarlarini bugungi bayram bilan tabriklab qoladi.

Сегодня - день возрождения Олимпийских игр!
Первые возрождённые Олимпийские игры современности состоялись 6 апреля 1896 года. В этом году исполняется 127 лет со дня этого важнейшего спортивного события. Основной идеей возрождения игр стало всеобщее перемирие на время проведения соревнований. Поэтому девиз "новых" Олимпийских игр звучал так: «Молодёжь мира должна была мериться силами в спортивных состязаниях, а не на полях битв".
23 августа 2013 года на Генеральной Ассамблее Организации Объединённых Наций (ООН) единогласно было принято решение о праздновании 6 апреля как Международного дня спорта на благо развития и мира (International Day of Sports for Development and Peace).
Пользуясь случаем, Национальный Олимпийский комитет Узбекистана поздравляет с сегодняшним праздником всех работников спортивной сферы, которые ведут кропотливую работу во благо дальнейшего развития спорта в стране, выведению его на новый уровень и пропаганде чистых и благородных идей Олимпизма.