Yoshlar siyosati va sport vazirligi hamda O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi rahbariyatidan iborat Respublika ishchi guruhi viloyatlardagi sport infratuzilmasini o‘rganishda davom etadi. Bugun ushbu masala yuzasidan MOQ raisi o‘rinbosari Sherzod Tashmatov hamda vazirlik bo‘lim boshlig‘i Akrom Nizametdinovdan Toshkent viloyatida bo‘lishdi.
Dastavval mutasaddilar Nurafshon shahriga tashrif buyurib, viloyatda amalga oshirilayotgan ishlar sarhisobiga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazishdi. Bunda hududlardagi sharoitlar, mavjud muammolar va ularning yechimi bo‘yicha fikr almashildi. Suhbat davomida “Besh tashabbus olimpiadasi”ning hududiy bosqichlarini yuqori saviyada tashkil etish, musobaqalarni shaffof va odilona o‘tkazish, ishtirokchilar uchun barcha sharoitlarni yaratish bo‘yicha kerakli tavsiyalar berildi.
Qolaversa, taqvim rejadan o‘rin olgan hududiy sport musobaqalarini moliyalashtirish holati va ularni o‘tkazish rejasi, “edo.ijro.uz” tizimida mas’ullarga yuklatilgan topshiriqlar ijrosi ham ko‘zdan kechirildi. Yig‘ilishda sohadagi faoliyatni raqamlashtirish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar tanqidiy ko‘rib chiqilib, ish samaradorligini oshirish bo‘yicha zarur topshiriqlar berildi.
Shundan so‘ng Nurafshon shahri va uning yaqinidagi bir qator sport ob’yektlari ko‘zdan kechirildi. O‘rganish davomida sport maktablarining moddiy-texnik bazasini yaxshilash, murabbiylar malakasini oshirish kabi ustuvor masalalar yuzasidan vazifalar belgilandi.

Обсуждены планы развития и усиления спортивных инфраструктур Ташкентской области
Республиканская рабочая группа, состоящая из руководства Министерства молодёжной политики и спорта и Национального Олимпийского комитета Узбекистана, продолжит изучение спортивной инфраструктуры в регионах. Сегодня заместитель председателя НОК Шерзод Ташматов и начальник отдела Министерства Акром Низаметдинов посетили Ташкентскую область.
Сначала официальные лица побывали в городе Нурафшон и провели совещание, посвящённое подведению итогов работы в регионе. При этом состоялся обмен мнениями о созданных на местах условиях, существующих проблемах и их решении. В ходе беседы были даны необходимые рекомендации по проведению на высоком уровне региональных этапов “Олимпиады пяти инициатив”, прозрачной и справедливой организации соревнований, созданию всех условий для участников.
Кроме того, было проверено выполнение задач положения о финансировании региональных спортивных соревнований, входящих в календарный план и схема их проведения, а также возложенные задачи на ответственные лица в системе «edo.ijro.uz». На совещании критически рассмотрены проводимые работы по цифровизации деятельности в отрасли, даны необходимые поручения по повышению эффективности работы.
После этого был проведён осмотр города Нурафшон и ряда близлежащих объектов. В ходе исследования были определены задачи по таким приоритетным вопросам, как укрепление материально-технической базы спортивных школ, повышение квалификации тренеров.