Olimpiyachilarimizni emlash jarayoniga tayyorgarlik boshlandi
MOQ raisi o‘rinbosari Sherzod Tashmatov ishtirokida terma jamoalarimizdagi epidemiologik vaziyat nazoratini yana-da kuchaytirish, sport turlari bo‘yicha ommaviylikni oshirish, asosiy jamoaga raqobatbardosh kuchli zaxira sportchilarini seleksiya qilish, shuningdek, Tokio-2020 Olimpiya va Paralimpiya o‘yinlarida ishtirok etadigan jamoamizni vaksinatsiyaga tayyorlash kabi masalalarga bag‘ishlangan onlayn yig‘ilish bo‘lib o‘tdi. Unda MOQ qoshidagi RSTIAM direktori Abdushukur Sadikov, federatsiya va assotsiatsiyalar mutasaddilari va MOQ xodimlari ishtirok etishdi.
Uchrashuv davomida MOQ raisi o‘rinbosari kun tartibidagi mavzular haqida gapirib o‘tdi.
“Respublika Olimpiya zaxiralari kolleji sportimizning asosiy zaxira maskani hisoblanadi. Shunday ekan, u yerda bilim olayotgan yoshlarimizga eʼtiborni kuchaytirish, iqtidorli o‘quvchilarni saralashga ahamiyat berish lozim. Shuningdek, O‘zDJTSU, Malaka oshirish markazi bilan ham hamkorlikni mustahkamlash kerak bo‘ladi. O‘zimiz faoliyat olib borayotgan sport yo‘nalishida ommaviylikni oshirishga ham ahamiyat qaratish kerak. Bu borada viloyatlar kesimida har oy kamida 1 marotaba yirik ommaviy musobaqalar tashkil qilinsin. Qolaversa, yig‘in olib borayotgan sportchilarimizning salomatligini saqlash, epidemiologik nazoratni kuchaytirish bo‘yicha qo‘shimcha choralarni ko‘ramiz”, – dedi Sherzod Tashmatov.
Yig‘ilish kun tartibining asosiy mavzularidan biri Olimpiadaga tayyorlanayotgan sportchilarimizni emlash oldidan ularning holatini o‘rganish, jamoa aʼzolaridan qon tahlillarini olish masalasi bo‘ldi. Bu bo‘yicha Abdushukur Sadikov 1 may sanasidan boshlab ishlab chiqilgan rejani federatsiyalar mutasaddilari bilan muhokama qilib oldi. Unga ko‘ra, bugundan gimnastika va sport kurashlari bo‘yicha terma jamoalarimiz vakillaridan (sportchi, murabbiy, massajchi, shifokor va boshqalar) chuqurlashtirilgan qon tahlillari olinadi.
Yakunda yig‘ilishda ko‘tarilgan masalalar bo‘yicha atroflicha fikr-mulohazalar bildirilib, soha mutasaddilariga topshiriqlar belgilandi.

Началась подготовка Олимпийцев к вакцинации
Состоялась онлайн-встреча с участием заместителя председателя НОК Шерзода Ташматова по вопросам усиления контроля над эпидемиологической ситуацией в наших сборных, повышения популяризации по видам спорта, проведения селекции, с целью отбора резервных спортсменов в основной состав, а также подготовки наших спортсменов к вакцинации, которые примут участие на Олимпийских и Паралимпийских играх Токио-2020. В мероприятии принимали участие директор РНПЦСМ при НОК Абдушукур Садиков, представители спортивных федераций и ассоциаций, сотрудники НОК.
Во время мероприятия заместитель председателя НОК обозначил вопросы, включенных в повестку дня.
«Республиканский колледж Олимпийского резерва является основным учебным заведением, где обучается перспективное молодое поколение, представляющая основную часть наших национальных сборных команд. Учитывая это, нам надо уделять как можно больше внимания ученикам этого колледжа, а также, проводить отбор, среди талантливой молодёжи заведения. Помимо этого, необходимо укреплять сотрудничество с Узбекским Государственным университетом физической культуры и спорта и Центром повышения квалификации. Мы также должны обратить внимание в процесс популяризации сферы спорта и с этой целью, не реже одного раза в месяц в регионах надо проводить крупные массовые соревнования. Кроме того, мы предпримем дополнительные меры для защиты здоровья наших спортсменов и усиления эпидемиологического контроля», — сказал Шерзод Ташматов.
Одной из основных вопросов в повестке дня встречи стало изучение состояния наших спортсменов, перед вакцинацией, готовящихся к Олимпиаде, взятие анализа крови у спортсменов. В связи с этим, Абдушукур Садиков обсудил план с представителями федераций, который был разработан с 1 мая. По его словам, с сегодняшнего дня представители сборной по гимнастике и борьбе (спортсмены, тренеры, массажисты, врачи и т. д.) будут сдавать углубленные анализы крови.
В конце мероприятия были высказаны мнения по рассмотренным вопросам, а также поставлены задачи перед должностными лицами.