Olimpiyachilarimizni emlash jarayoniga tayyorgarlik boshlandi
MOQ raisi o‘rinbosari Sherzod Tashmatov ishtirokida terma jamoalarimizdagi epidemiologik vaziyat nazoratini yana-da kuchaytirish, sport turlari bo‘yicha ommaviylikni oshirish, asosiy jamoaga raqobatbardosh kuchli zaxira sportchilarini seleksiya qilish, shuningdek, Tokio-2020 Olimpiya va Paralimpiya o‘yinlarida ishtirok etadigan jamoamizni vaksinatsiyaga tayyorlash kabi masalalarga bag‘ishlangan onlayn yig‘ilish bo‘lib o‘tdi. Unda MOQ qoshidagi RSTIAM direktori Abdushukur Sadikov, federatsiya va assotsiatsiyalar mutasaddilari va MOQ xodimlari ishtirok etishdi.
Uchrashuv davomida MOQ raisi o‘rinbosari kun tartibidagi mavzular haqida gapirib o‘tdi.
“Respublika Olimpiya zaxiralari kolleji sportimizning asosiy zaxira maskani hisoblanadi. Shunday ekan, u yerda bilim olayotgan yoshlarimizga eʼtiborni kuchaytirish, iqtidorli o‘quvchilarni saralashga ahamiyat berish lozim. Shuningdek, O‘zDJTSU, Malaka oshirish markazi bilan ham hamkorlikni mustahkamlash kerak bo‘ladi. O‘zimiz faoliyat olib borayotgan sport yo‘nalishida ommaviylikni oshirishga ham ahamiyat qaratish kerak. Bu borada viloyatlar kesimida har oy kamida 1 marotaba yirik ommaviy musobaqalar tashkil qilinsin. Qolaversa, yig‘in olib borayotgan sportchilarimizning salomatligini saqlash, epidemiologik nazoratni kuchaytirish bo‘yicha qo‘shimcha choralarni ko‘ramiz”, – dedi Sherzod Tashmatov.
Yig‘ilish kun tartibining asosiy mavzularidan biri Olimpiadaga tayyorlanayotgan sportchilarimizni emlash oldidan ularning holatini o‘rganish, jamoa aʼzolaridan qon tahlillarini olish masalasi bo‘ldi. Bu bo‘yicha Abdushukur Sadikov 1 may sanasidan boshlab ishlab chiqilgan rejani federatsiyalar mutasaddilari bilan muhokama qilib oldi. Unga ko‘ra, bugundan gimnastika va sport kurashlari bo‘yicha terma jamoalarimiz vakillaridan (sportchi, murabbiy, massajchi, shifokor va boshqalar) chuqurlashtirilgan qon tahlillari olinadi.
Yakunda yig‘ilishda ko‘tarilgan masalalar bo‘yicha atroflicha fikr-mulohazalar bildirilib, soha mutasaddilariga topshiriqlar belgilandi.

The preparation of the Olympians for vaccination has begun
An online meeting was held with the participation of the deputy chairman of the NOC Sherzod Tashmatov on strengthening control over the epidemiological situation in our national teams, increasing the popularization of sports, conducting selection, in order to select reserve athletes for the main team, as well as preparing our athletes for vaccination, who will take part in the Tokyo 2020 Olympic and Paralympic Games. The event was attended by the director of the RNPCSM at the NOC Abdushukur Sadikov, representatives of sports federations and associations, employees of the NOC.
During the event, the Deputy Chairman of the NOC outlined the issues included in the agenda.
"The Republican College of the Olympic Reserve is the main educational institution where the promising young generation, representing the main part of our national teams, is trained. Taking this into account, we need to pay as much attention as possible to the students of this college, as well as to conduct a selection among the talented youth of the institution. In addition, it is necessary to strengthen cooperation with the Uzbek State University of Physical Culture and Sports and the Center for Advanced Training. We also need to pay attention to the process of popularizing the field of sports and for this purpose, at least once a month, large-scale mass competitions should be held in the regions. In addition, we will take additional measures to protect the health of our athletes and strengthen epidemiological control," Sherzod Tashmatov said.
One of the main issues on the agenda of the meeting was the study of the condition of our athletes who are preparing for the Olympics before vaccination, taking a blood test from athletes. In this regard, Abdushukur Sadikov discussed the plan with representatives of the federations, which was developed on May 1. According to him, from today, representatives of the gymnastics and wrestling team (athletes, coaches, massage therapists, doctors, etc.) will take in-depth blood tests.
At the end of the event, opinions were expressed on the issues considered, as well as tasks were set for officials.