Ayni kunlarda Shveysariyaning Lozanna shahrida Butunjahon antidoping agentligi (WADA)ning yillik simpoziumi boʻlib oʻtmoqda. Mazkur anjumanda yuzlab xalqaro federatsiyalar, milliy va mintaqaviy antidoping tashkilotlaridan tashrif buyurgan mutaxassislar qatorida Oʻzbekiston Respublikasi Milliy antidoping agentligi direktori Abdushukur Sodiqov ham ishtirok etmoqda.
15-16-mart kunlari boʻlib oʻtadigan tadbirning birinchi kunida anjumanning ochilish marosimi boʻlib oʻtdi. Unda WADA prezidenti Vitold Banka soʻzga chiqib, simpozium ishtirokchilariga halol sport yoʻlida samarali faoliyat olib borayotganliklari uchun minnatdorlik bildirdi.
Shundan soʻng anjuman oʻz ishini boshladi. Simpoziumning birinchi kunida davlatlar oʻrtasidagi hamkorlik, ularning WADA kodeksiga boʻlgan munosabati, Birlashgan Millatlar Tashkiloti tomonidan sohaga oid taʼsis qilingan konvensiya haqida soʻz bordi. Shuningdek, tadbir davomida boshqa turli masalalar ham muhokama qilinmoqda.

Объединимся во имя честного спорта!
В эти дни в Лозанне проходит ежегодный симпозиум Всемирного антидопингового агентства (WADA). В числе приглашённых специалистов из сотен международных Федераций, Национальных и региональных антидопинговых организаций в работе конференции принимает участие директор Национального антидопингового агентства Республики Узбекистан Абдушукур Содиков.
В первый день мероприятия состоялось открытие симпозиума. На нём выступил президент WADA Витольд Банька, который поблагодарил участников симпозиума за плодотворную работу на пути к честному спорту.
После этого конференция начала свою работу. В рамках первого дня встречи обсуждалось сотрудничество между государствами, их отношение к кодексу WADA, конвенции, учреждённой Организацией Объединенных Наций в этой области. Во время мероприятия обсуждаются также другие актуальные на сегодняшний день вопросы.