Oltin medallarimiz yettitaga yetdi
Toshkentda oʻtayotgan qilichbozlik boʻyicha yoshlar oʻrtasidagi Osiyo chempionatining yana bir kuni ortda qoldi. Bugun yigitlar shpaga va sablya, qizlar rapira qurolida jamoaviy yoʻnalishda gʻoliblik uchun bahs olib borishdi.
Shuningdek, bugun reglamentga muvofiq musobaqaning rasmiy ochilish marosimi ham boʻlib oʻtdi. Unda Osiyo qilichbozlik konfederatsiyasi prezidenti Shayx Salim Al Qosimi, O’zbekiston Respublikasi Yoshlar siyosati va sport vaziri Adham Ikramov, MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov, Oʻzbekiston qilichbozlik federatsiyasi raisi Maqsud Abdusamatov ishtirok etishdi.
Marosimdan soʻng har bir dasturdan oʻrin olgan final janglari oʻtkazildi. Ahamiyatlisi, sablyachilarimiz mazkur yoʻnalishda ham oltin medallarga sazovor boʻlishdi. Finalda yigitlarimiz Xitoydan 45:33 hisobida ustun kelishdi.
Sablya, yigitlar
1. Oʻzbekiston
2. Xitoy
3. Qozogʻiston
Qilichbozlarimizning musobaqada hozirgacha jamg’argan medallari 7 ta oltin, 2 ta kumush va 4 ra bronzani tashkil etmoqda.

Золотые саблисты Азии- представители сборной Узбекистана!
Завершился ещё один день молодёжного чемпионата Азии по фехтованию, который проходит в Ташкенте. Сегодня юноши боролись за победу в командной программе на шпагах и саблях, девушки-на рапирах.
Также сегодня состоялась официальная церемония открытия соревнований. В мероприятии приняли участие президент Азиатской конфедерации фехтования Шейх Салим Косими, министр Молодёжной политики и спорта Республики Узбекистан Адхам Икрамов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, председатель Федерации фехтования Узбекистана Максуд Абдусаматов.
После церемонии прошли финальные встречи. Приятно отметить, что и в этом направлении отечественные саблисты завоевали золотые медали. В решающем противостоянии команда нашей страны одолела представителей Поднебесной со счётом 45:33.
Сабля, парни:
2. Китай
К этому времени в активе отечественных атлетов на домашнем ЧА количество медалей составляет 7 золотых, 2 серебряные и 4 бронзовые.