Qashqadaryodagi sport infratuzilmasi mutasaddilar nigohida
Yoshlar siyosati va sport vazirining buyrugʼiga binoan hududlarda yangi tizim asosida ishlarni tashkil etish hamda joylarda yoshlar bilan ishlash va sport sohasida olib borilayotgan ishlar holatini oʼrganish yuzasidan Respublika ishchi guruhi tuzilgan boʼlib, mutasaddilar bu asosda mamlakatimizning barcha hududlarida faoliyat olib borishmoqda. Xususan, MOQ raisi oʼrinbosari Sherzod Tashmatov boshchiligidagi xodimlar ayni paytda Qashqadaryo viloyatida boʼlib turibdi.
Mutasaddilar dastavval Qarshi shahridagi Olimpiya va Paralimpiya sport turlariga tayyorlash markazida boʼlib, u yerdagi sharoitlar bilan tanishishdi. Oʼqish va mashgʼulotlar jarayonining qay tarzda tashkil etilgani, muassasaning moddiy-texnik bazasi oʼrganildi. Shuningdek, sportchilarning yotoqxonasi, ular uchun berilayotgan ovqatlar ratsioni koʼzdan kechirilib, kerakli tasviyalar berildi.
Qayd etish joiz, ushbu hududdan koʼplab yakkakurash ustalari yetishib chiqqan. Shu bois xizmat safari davomida Yakkakurash sport turlariga ixtisoslashgan sport maktabi ham eʼtibordan chetda qolmadi. Sherzod Tashmatov viloyat Yoshlar siyosati va sport boshqarmasi vakillari bilan suhbatlashar ekan, bu yoʼnalishlardagi boy tajribani yanada kuchaytirish yuzasidan oʼz fikrlarini bildirdi.
Shuningdek, Qarshi shahridagi yengil atletikaga ixtisoslashtirilgan sport maktabi ham oʼrganildi. Safar davomida murabbiylar malakasini oshirish, sportchilarning ijtimoiy holatini oʼrganish, ular uchun kerakli sharoitlarni yaratish boʼyicha tegishli koʼrsatmalar berildi.

Спортивная инфраструктура Кашкадарьи под надзором официальных лиц
Приказом министра Молодёжной политики и спорта была создана республиканская рабочая группа по налаживанию эффективной деятельности в регионах. В частности, на основе новой системы изучение состояния работы с местной молодёжью. На этой основе были распределены ответственные лица для служебных командировок в регионы. В настоящее время сотрудники во главе с заместителем председателя НОК Шерзодом Ташматовым находятся в Кашкадарьинской области.
Сначала официальные лица посетили Центр подготовки по Олимпийским и Паралимпийским видам спорта в городе Карши, где ознакомились с его условиями. Была изучена организованность учебно-тренировочных процессов, а также материально-техническая база учреждения. Были проверены общежития спортсменов, рацион их питания. На основе этого рабочая группа дала все необходимые рекомендации.
Стоит отметить, что многие мастера единоборств выросли из этой области. Поэтому во время командировки не осталась без внимания и спортивная школа, специализирующаяся на единоборствах. Шерзод Ташматов в беседе с представителями областного Управления молодёжной политики и спорта отметил необходимость дальнейшего укрепления богатого опыта в этих направлениях.
Также была изучена деятельность спортивной школы в городе Карши, специализирующаяся на лёгкой атлетике. В ходе рабочего визита были даны соответствующие указания по повышению квалификации тренеров, изучению социального статуса спортсменов, созданию для них всех необходимых условий.