Xorijlik ekspert ishtirokida “Suzish hamma uchun” seminari boshlandi
Yoshlar siyosati va sport vazirligi hamda Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi rahbariyati 2022-yil Vengriyada oʻtgan suv sporti turlari boʻyicha jahon chempionati doirasida Butunjahon suzish federatsiyasi bilan keng koʻlamli hamkorlik boʻyicha kelishuvga erishgan edi. Unda xalqaro federatsiya mamlakatimizda suv sporti turlarini yanada rivojlantirish, mahalliy hakam va murabbiylar uchun xorijlik mutaxassislar ishtirokida seminarlar oʻtkazishi belgilangan edi. Bugun poytaxtimizdagi Respublika Olimpiya va Paralimpiya sport turlariga tayyorlash markazida ana shunday kurslardan biri boshlandi.
“Suzish hamma uchun” nomi ostida tashkil etilgan ushbu seminar xorijlik ekspert Aleksey Akatyev ishtirokida olib borilmoqda. Qayd etish joiz, ushbu mutaxassis oʻtgan yilning dekabr oyida mamlakatimizga tashrifi chogʻida Toshkent, Samarqand, Qarshi shaharlaridagi suzish havzalarini koʻzdan kechirish barobarida Respublikamizdagi infratuzilmani oʻrgangan edi.
Joriy seminar 2 qismdan iborat boʻlib, dastlabkisi 27-fevral – 5-mart kunlari faoliyatini yaqinda boshlagan murabbiylar uchun tashkil etiladi. Shundan soʻng 6-12-mart kunlari oʻrta darajadagi trenerlarning pedagogik mahorati oshiriladi. Rejaga muvofiq, dastlab tinglovchilarga nazariy taʼlim beriladi. Shundan soʻng maʼruzalar asosida amaliy mashgʻulotlar oʻtkaziladi.

27 Февраля 2023 2047
В 2022 году со стороны руководства Министерства молодёжной политики и спорта, а также Национального Олимпийского комитета Узбекистана в рамках чемпионата мира по водным видам спорта в Венгрии было достигнуто соглашение о широкомасштабном сотрудничестве со Всемирной федерацией плавания. В соглашении предусматривается, что Международная федерация будет развивать водные виды спорта в нашей стране, проводить семинары с участием иностранных специалистов для местных судей и тренеров. Один из таких учебных курсов стартовал сегодня в Республиканском центре подготовки по Олимпийским и Паралимпийским видам спорта в столице.
Этот семинар, организованный под названием «Плавание для всех», проводится при участии зарубежного эксперта Алексея Акатьева. Стоит отметить, что во время визита в нашу страну в декабре месяце прошлого года зарубежный эксперт осмотрел бассейны в Ташкенте, Самарканде, Карши и изучил инфраструктуру в нашей Республике.
Текущие занятия состоят из 2 частей, первая (с 27 февраля по 5 марта) из которых проводится для тренеров, которые недавно начали свою карьеру. После этого семинар (с 6 по 12 марта) будет посвящён повышению педагогического мастерства тренеров среднего уровня. Согласно плану, сначала слушатели примут участие в теоретических занятиях. После этого на основе лекций пройдёт практика.