Osiyo ot sporti federatsiyasining (OOSF) Qatardagi Bosh Assambleyasi muvaffaqiyatli oʻtdi. Tashkilotga aʼzo 35 mamlakat milliy federatsiyalari ishtirokida kechgan tadbirda joriy yil oʻtadigan Osiyo oʻyinlari va Parij-2024 Olimpiya oʻyinlariga tayyorgarlik koʻrish, ushbu musobaqalarga otlarni xavfsiz yuborish kabi masalalar, shuningdek, 2024 yil boʻlib oʻtadigan OOSFning navbatdagi Bosh Assambleyasi mezbonini aniqlash masalasi koʻrib chiqildi. Tadbirda mamlakatimiz nomidan Oʻzbekiston yilqichilik va ot sporti federatsiyasi raisi Bahromjon Gaziyev hamda federatsiya Bosh kotibi Nodir Ibragimov ishtirok etishdi.
Qayd etish joiz, OOSFning kelgusi Bosh Assambleyasida tashkilot prezidentligi va uning oʻrinbosari lavozimlariga saylov boʻladi. Shu bois unga boʻlgan eʼtibor yuqori. Oman, Quvayt va Oʻzbekiston mamlakatlari kelgusi Bosh Assambleya mezbonligi uchun raqobatlashdi. Yakuniy qaror qabul qilinishida sportning ushbu turida chavandozlarimiz xalqaro maydonda erishayotgan natijalar, Toshkentning soʻnggi davrda nufuzli xalqaro tadbirlarni yuqori saviyada oʻtkazgani inobatga olinib, Bosh Assambleya mezbonligi poytaxtimizga berildi.

26 Февраля 2023 2429
Генеральная Ассамблея Азиатской федерации конного спорта (AEF) в Катаре прошла успешно. В ней от имени нашей страны участие приняли председатель Федерации коневодства и конного спорта Узбекистана Бахромжон Газиев и Генеральный секретарь Федерации Нодир Ибрагимов. На мероприятии с участием Национальных федераций 35 стран-членов Организации были рассмотрены такие вопросы, как подготовка к Азиаде Ханчжоу-2022 и Олимпийским играм Париж-2024, безопасная отправка лошадей на эти соревнования, а также определение места проведения следующей Генеральной Ассамблеи AEF, которая состоится в 2024 году.
Стоит отметить, что на предстоящей Генеральной Ассамблее AEF состоятся выборы на посты президента Организации и его заместителя. На место проведения следующей Генассамблеи претендовали Оман, Кувейт и Узбекистан. При принятии окончательного решения особое внимание было уделено развитию конного спорта в нашей стране, достижениям отечественных всадников на мировой арене, проведению в Ташкенте за последнее время престижных международных мероприятий на высоком уровне. В итоге наша столица была признана достойным местом организации следующей Генеральной Ассамблеи.
Заседание, которое состоится в преддверии Олимпийских игр Париж-2024, послужит поднятию развития конного спорта в нашей стране на новый уровень.