Oʻzbekiston gimnastika federatsiyasining navbatdan tashqari konferensiyasida yangi gʻoyalar ilgari surildi
Bugun Oʻzbekiston gimnastika federatsiyasining navbatdan tashqari konferensiyasi boʻlib oʻtdi. Unda Yoshlar siyosati va sport vaziri Adham Ikramov, Milliy Olimpiya qoʻmitasi Bosh kotibi Oybek Kasimov, Oʻzbekiston gimnastika federatsiyasi raisi Shavkat Umrzoqov, federatsiyaning viloyat boʻlimlari vakillari va masʼul mutaxassislar ishtirok etishdi.
Adham Ikramov oʻz nutqida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 23-dekabrda qabul qilgan “Gimnastika sport turlarini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi PQ-449-son Qarorining amaliy ijrosi haqida fikrlarini bildirdi. Vazir davlatimiz rahbari tomonidan 2023-yil uchun federatsiya oldiga qoʻyilgan asosiy vazifalar haqida toʻxtaldi. Xususan, joriy yil kutib turgan Osiyo oʻyinlarida muvaffaqiyatli ishtirok etish, Parij-2024 Olimpiya oʻyinlariga imkon qadar koʻproq litsenziya qoʻlga kiritish oldinda turgan bosh maqsad ekanini eslatdi.
Bundan tashqari, hududlarda seleksiya ishlariga katta eʼtibor qaratish, terma jamoa vakillarining shugʻullanishlari uchun qulay shart-sharoitlarni yaratish, manfaatdor tashkilotlar bilan mamlakatimiz boʻylab ommaviy gimnastika musobaqalarini oʻtkazish ishlarini jadallashtirish zarurligini taʼkidladi.
Oʻz navbatida, Shavkat Umrzoqov moliyalashtirish, korporativ boshqaruv va federatsiya faoliyatini tubdan yangilash, oldinga qoʻyilgan vazifalarni samarali va aniq amalga oshirish kabi yoʻnalishlarga toʻxtalib oʻtdi.
Shundan soʻng federatsiya rahbariyati tarkibiga kirish uchun nomzodi qoʻyilgan mutaxassislar tadbir qatnashchilarini saylovoldi dasturlari bilan tanishtirishdi. Konferensiya ishtirokchilari har bir chiqishni tinglab, dasturlarni bir ovozdan maʼqullashdi. Unga koʻra, Goʻzal Moʻminova federatsiya raisining birinchi oʻrinbosari, Bahrom Shokirov esa moliyaviy masalalar va korporativ boshqaruv yoʻnalishi boʻyicha rais oʻrinbosari lavozimlariga saylandi.
Tadbir yakunida yurtimizda gimnastika turlarini rivojlantirish, federatsiya oldiga qoʻyilgan barcha vazifalarni amalga oshirish, uning hududiy boʻlimlari bilan faollikda ishlash boʻyicha takliflar ilgari surildi.

15 Февраля 2023 2492
Сегодня прошла внеочередная Конференция Федерации гимнастики Узбекистана, в которой приняли участие министр Молодёжной политики и спорта Адхам Икрамов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, председатель Федерации Федерации гимнастики Узбекистана Шавкат Умурзаков, представители областных Федераций гимнастики, тренеры и ответственные лица Организации.
В своей вступительной речи Адхам Ильхамович подчеркнул реализацию Постановления Президента Республики Узбекистан от 23 декабря 2022 года №ПП-449 «О мерах по дальнейшему развитию гимнастических видов спорта». Он отметил основные задачи, поставленные главой государства перед Федерацией на 2023 год. В частности, подготовка и успешное выступление представителей Федерации на предстоящих Азиатских Играх Ханчжоу-2022 и завоевание лицензий на Олимпиаду Париж-2024.
Кроме того, особое внимание было уделено вопросам по расширению селекционной работы, особенно в областях, создание максимально благоприятных условий для подготовки сборных команд, проведение совместных с заинтересованными министерствами и ведомствами соревнований по массовым гимнастическим дисциплинам.
В свою очередь Шавкат Умурзаков остановился на деталях финансирования, корпоративного управления и необходимости обновления деятельности Федерации, что в свою очередь, приведёт к эффективному выполнению ответственных задач.
Далее, кандидаты на руководящие должности Федерации, представили свои предвыборные программы. Заслушав каждое выступление, участники внеочередной Конференции Федерации гимнастики Узбекистана приняли единогласное решение. По его итогам - первым заместителем председателя Организации избрана Гёзаль Муминова, заместителем председателя по финансовой части и корпоративному управлению избран Бахром Шакиров.
В завершение мероприятия предложено объединить усилия Федерации и её региональных отделений в деле развития гимнастических дисциплин в стране и реализации всех задач, поставленных перед Организацией.