Qilichbozlik bo‘yicha Jahon kubogining tantanili ochilish marosimi o‘tkazildi
Xabaringiz bor, shu kunlarda Toshkent qilichbozlikning sablya yo‘nalishi bo‘yicha ayollar o‘rtasidagi Jahon kubogi bosqichiga mezbonlik qilmoqda. Bugun poytaxtimizdagi Gimnastika saroyida musobaqaning tantanali ochilish marosimi va undan so‘ng yakkalik dasturidagi final janglari bo‘lib o‘tdi.
Marosimda rasmiylardan Yoshlar siyosati va sport vaziri Adham Ikramov, O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi Bosh kotibi Oybek Kasimov, shuningdek, Xalqaro qilichbozlik federatsiyasi mutasaddilari ishtirok etishdi. Unda so‘z olgan Adham Ilhamovich Prezidentimiz tomonidan mamlakatimizda sport sohasiga katta ahamiyat qaratilayotgani, bu kabi musobaqalar yurtimizda qilichbozlik bilan shug‘ullanuvchi yoshlarning ko‘payishiga hissa qo‘shishini ta’kidladi.
Shundan so‘ng kechki dasturdan o‘rin olgan yarim final va final janglariga navbat berildi. Murosasiz bahslar yakuniga ko‘ra, gretsiyalik Despina Geogidau oltin medalni qo‘lga kiritdi. Bugungi g‘olib va sovrindorlar:

11 Февраля 2023 2249
В эти дни в Ташкенте проходит этап Кубка мира по фехтованию на саблях среди женщин. Сегодня в столичном Дворце гимнастики состоялось торжественное открытие соревнований, за которым последовали финальные встречи в программе одиночного разряда.
В церемонии приняли участие министр Молодёжной политики и спорта Адхам Икрамов, Генеральный секретарь Национального Олимпийского комитета Узбекистана Ойбек Касимов, а также представители Международной федерации фехтования. Адхам Ильхамович в своей вступительной речи отметил, что Президент уделяет пристальное внимание развитию спорта в нашей стране, что подобные соревнования способствуют расширению географии сторонников здорового образа жизни. В частности, увеличения количества молодёжи, занимающихся спортом на постоянной основе.
После этого прошли полуфинальные и финальные встречи. В итоге золото домой забирает Деспина Геогидау из Греции. Сегодняшние победители и призеры: