Timur Kapadze: “Bu mavsum avvalgisidan ancha qiziqarli oʻtadi”
Ayni kunlarda futbol boʻyicha Oʻzbekiston Olimpiya terma jamoasining asosini tashkil etgan “Olimpik” klubi Turkiyada yangi mavsumga tayyorgarlik koʻrmoqda. Bu yil “olimpiyachilar”ni masʼuliyatli musobaqalar qatori “Coca Cola” superligasi ham kutib turibdi. Qurʼaga koʻra, MOQ qoshida tashkil etilgan jamoa birinchi turni amaldagi chempion “Paxtakor”ga qarshi boshlaydi. Boz ustiga, ushbu bahs yangi mavsumning ochilish oʻyini ekani nafaqat jamoa muxlislari, butun oʻzbek futboli ishqibozlarining diqqat-markazida boʻladi. Eʼtiboringizga klub bosh murabbiyi Timur Kapadze bilan yangi mavsum haqidagi suhbatni havola qilamiz:
– Chempionatni “Paxtakor” bilan boshlash qanday ahamiyat kasb etadi?
– Qurʼaga koʻra, birinchi turdan “sherlar” bilan duch keldik. “Paxtakor” hozirda Oʻzbekistonning eng kuchli jamoasi ekanini amalda isbotladi. Ushbu klub bilan oʻynash har bir jamoaga qiyin. Biz bu oʻyinga yaxshi tayyorgarlik koʻrib, chiroyli futbol namoyish etishga harakat qilamiz. Eng asosiysi, birinchi turdanoq imkoniyatlarimizni chamalab koʻrish nuqtayi nazaridan biz uchun juda foydali bahs boʻladi.
Yangi mavsumdan nimalar kutmoqdasiz?
– Fikrimcha, bu mavsum oldingisidan ancha qiziqarli oʻtadi. Negaki, barcha jamoalar avvalgiga qaraganda yanayam kuchaydi va oʻsdi. Shunday ekan, har bir tur oʻyinlari yuqori tempda, yaxshi saviyadagi uchrashuvlarga boy boʻladi, deb oʻylayman.
Joriy yil ham Osiyo oʻyinlari, ham ichki chempionat bahslari va turli oʻrtoqlik turnirlari bor. Bu bilan yigitlar jismonan qiynalib qolmaydimi?
– Menimcha, hammasi joyida va bunday muammo boʻlmaydi. Aksincha, bolalar hali yosh. Ularga shunday boʻlgani yaxshi. Bu yigitlarning yanada oʻsishiga, tajriba toʻplashiga poydevor boʻladi. Osiyo oʻyinlari sentyabr-oktyabr oylarida oʻtadi. Ungacha hali ancha vaqt bor. Shuningdek, oʻyinlar taqvimi ham zich emas.
– FIFA kunlari doirasida Marokashda oʻtadigan xalqaro oʻrtoqlik turnirida ishtirok etishimiz rasman tasdiqlandi. Afrikadagi turnir bizga nima beradi? Bu taklif kimdan chiqdi?
– Taklif mezbonlardan chiqdi va biz bunga rozi boʻldik. Bunday fursatdan unumli foydalanib qolish kerak. Marokashga borib, Afrikaning kuchli jamoalariga qarshi oʻynash, ular bilan tajriba almashish, kuchimizni sinab koʻrish biz uchun ancha foydali.
Maʼlumot uchun, Oʻzbekiston Olimpiya terma jamoasi 22-28-mart kunlari Marokashdagi xalqaro oʻrtoqlik turnirida Togo, Kot dʻIvuar va mezbonlar bilan bahs olib boradi.

10 Февраля 2023 2383
В настоящее время клуб «Олимпик», составляющий основу Олимпийской сборной Узбекистана по футболу, готовится к новому сезону в Турции. В этом году Олимпийцев ожидает участие в Суперлиге «Coca-Cola», а также в ряде других ответственных соревнованиях. По жребию команда, созданная при НОК, начнёт первый тур против действующего чемпиона “Пахтакора”. Кроме того, тот факт, что этот матч является игрой открытия нового сезона, будет в центре внимания не только болельщиков команды, но и всего узбекского футбола. Предлагаем вашему вниманию беседу о новом сезоне с главным тренером «Олимпик» Тимуром Кападзе:
- Какое значение имеет старт чемпионата с «Пахтакором»?
- По жребию мы встретимся с «Пахтакором» с первого тура. Игроки этой команды показали, что на данный момент они являются самой сильнейшей командой Узбекистана. В этом плане каждой дружине сложно играть с ними. Мы постараемся показать красивый футбол, хорошо подготовившись к этой встрече. Самое главное, что это будет очень полезный матч для нас с точки зрения оценки наших возможностей с первого тура.
- Чего вы ждёте от нового сезона?
- На мой взгляд, этот сезон будет намного интереснее предыдущего. Потому что все команды стали сильнее. Думаю, что каждый тур будет насыщен играми высокого темпа.
-В этом году пройдут как Азиатские игры, так и встречи внутреннего чемпионата и различные товарищеские турниры. Разве парни не устанут физически от такой нагрузки?
- Думаю, всё в порядке и такой проблемы не будет. Напротив, они ещё молоды. Им это пойдёт на пользу. Это станет основой для дальнейшего роста ребят, накопления опыта. Азиатские игры пройдут в сентябре-октябре. До этого ещё есть время. Кроме того, график в календаре не плотный.
- Официально подтверждено участие сборной нашей страны в международном товарищеском турнире, который пройдёт в Марокко в рамках Дней ФИФА. В чём значимость данных состязаний? Кто инициатор этого предложения?
- Такую возможность нужно использовать с пользой. Нам гораздо выгоднее ехать в Марокко и играть против сильных африканских команд, делиться с ними опытом, проверять свои силы. Предложение исходило от хозяев, и мы согласились.
Для справки, Олимпийская сборная Узбекистана сразится с Того, Кот-д'Ивуаром и хозяевами международного товарищеского турнира в Марокко с 22 по 28 марта.