Jahon sportida nima gap?
Shvetsiya 2030-yilgi qishki Olimpiya o‘yinlari mezbonligi uchun kurashga qo‘shildi. Shu tariqa ushbu Olimpiadani o‘zida qabul qilishga AQSh (Solt-Leyk-Siti), Yaponiya (Sapporo) va Shvetsiya (aniq shahar hali ko‘rsatilmadi) kurash olib boradigan bo‘ldi. Xalqaro Olimpiya qo‘mitasining bu boradagi yakuniy qarori joriy yil Mumbai shahrida o‘tadigan 140-Sessiyada e’lon qilinadi.
Xalqaro Olimpiya qo‘mitasi Avstraliyaning “Channel Nine” telekanaliga kelgusi 5 ta Olimpiada (Parij-2024, Milan va Kortina d’Ampetsso-2026, Los-Anjeles-2028, Brisben-2032 va hali mezboni aniqlanmagan 2030-yilgi qishki Olimpiada) translyatsiyasining eksklyuziv huquqini sotdi. “Channel Nine” buning uchun 205 million AQSh dollari sarfladi.
Germaniyaning Oberxof shahrida biatlon bo‘yicha jahon chempionati start oldi. Dastlab aralash estafeta dasturidagi poyga o‘tkazildi. Unda Norvegiya terma jamoasi oltin medalni qo‘lga kiritdi. Kuchli uchlikdan Italiya va Fransiya termalari o‘rin olishdi.

Швеция присоединилась к борьбе за право проведения зимних Олимпийских игр 2030 года. Таким образом, США (Солт-Лейк-Сити), Япония (Саппоро) и Швеция (точный город ещё не указан) будут бороться за право проведения зимней Олимпиады 2030 года. Окончательное решение Международного Олимпийского комитета будет объявлено на 140-й сессии, которая состоится в этом году в Мумбаи.
Международный Олимпийский комитет продал телеправа на трансляцию 5 Олимпийских игр (Париж-2024, Милан и Кортина-д'Ампеццо-2026, Лос-Анджелес-2028, Брисбен-2032 и зимние Олимпийские игры 2030) австралийскому «Channel Nine». Это для «Channel Nine» обошлось в 205 миллионов долларов США.
В немецком Оберхофе стартовал чемпионат мира по биатлону. Сначала медалистов определили в смешанной эстафете. В данном виде программы золотая награда досталась сборной Норвегии. За ними в турнирной таблице расположились представители Италии, тройку лидеров замкнули спортсмены Франции.