Adham Ikramov yoshlarni sportga jalb etishdagi Hindiston tajribasi bilan tanishmoqda
Yoshlar siyosati va sport vaziri Adham Ikramov shu kunlarda Hindistonda xizmat safarida boʻlib turibdi. Unda vazir mamlakat sport tizimi, chekka hududlarda yoshlarni sportga jalb qilish tajribasini oʻrganish doirasida Uttar-Pradesh shtatining Merut shahriga tashrif buyurdi. Safar davomida Adham Ikramovga Oʻzbekistonning Hindiston Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor elchisi Dilshod Ahadov hamrohlik qilmoqda.
Kriket Hindistonda eng ommabop sport turi hisoblanadi. Chim ustida xokkey, kabbadi, sportning yakkakurash, oʻq otish turlari ham keng tarqalgan yoʻnalishlar qatoriga kiradi. Vazir tashrif davomida mahalliy ishbilarmon Ajay Gupta asos solgan “Gurukul” sport akademiyasi hamda “Godwin Public School” maktablarining faoliyati bilan tanishdi.
“Gurukul” qadimiy hind anʼanalari asosida kamondan otishga ixtisoslashgan sport maktabi boʻlib, u yerda 90 nafarga yaqin yoshlar shugʻullanmoqda. Taʼlim maskanining asosiy maqsadi – chekka hududlarda yosh sportchilarni yetishtirib chiqarish hamda ularni milliy terma jamoa safiga saralanishini taʼminlash. Mashgʻulotlar kuniga 6 soat davom etadi. Oʻquvchilar ham shu joyda bepul taʼlim oladi, sport turi bilan shugʻullanadi va istiqomat qiladi. Davlat shu tizimni qisman moliyaviy tarafdan qoʻllab-quvvatlaydi va sport turlari boʻyicha murabbiylarga haq toʻlaydi.
“Godwin Public School” maktabi hududdagi mashhur sport dargohlaridan hisoblanadi. Maktab direktori Vinarma Sharma hamda Hindiston ushu federatsiyasi prezidenti Bupender Bajva Adham Ikramovga amalga oshirilayotgan ishlar, muassasa faoliyati haqida batafsil maʼlumot berishdi. Qayd etish joiz, tashrif “Fit India School Week” haftaliga toʻgʻri keldi. Bu esa hududda ishlayotgan tizim qanchalik oʻz samarasini koʻrsatayotganiga guvoh boʻlish uchun ayni qulay fursat edi. Adham Ilhamovich maktabdagi toʻgaraklarni shaxsan koʻzdan kechirish barobarida sportchilar bilan suhbatlashdi.
Yoshlar siyosati va sport vaziri hindistonlik mutaxassislar tomonidan yoʻlga qoʻyilgan tizimni yuqori baholab, uning oʻziga xosliklari, mahalliy sportchilar va oʻzbekistonlik atletlar oʻrtasida qoʻshma mashgʻulotlar tashkil etish haqida fikr almashdi. Shuningdek, Adham Ikramov hindistonlik sportchilarni 7-10-sentyabr kunlari Xiva shahrida oʻtkazilishi rejalashtirilgan Xalqaro etnosport festivaliga taklif qildi.

Адхам Икрамов знакомится с практикой Индии в привлечении молодёжи к массовому спорту
Министр молодёжной политики и спорта Адхам Икрамов в эти дни находится с рабочим визитом в Индии. Во время командировки министр посетил город Мирут (штат Уттар-Прадеш) в целях изучения опыта спортивной системы страны, вовлечения молодёжи в спорт в отдаленных регионах. В ходе поездки Адхама Икрамова сопровождает Чрезвычайный и Полномочный Посол Узбекистана в Республике Индия Дилшод Ахадов.
Крикет-самый популярный вид спорта в Индии. Хоккей на траве, каббади, единоборства, стрельба из лука также являются одними из распространённых дисциплин среди местного населения. В ходе визита министр ознакомился с деятельностью спортивной академии “Гурукул”, основанной местным бизнесменом Аджаем Гуптой, а также школ «Godwin Public School».
Спортивная академия “Гурукул”, которая работает на основе древнеиндийского образования, является специализированной по стрельбе из лука. В ней всем секретам данного вида спорта обучаются около 90 воспитанников. Основная цель учебного заведения– воспитание молодых спортсменов в отдалённых местностях, а также обеспечение их отбора в Национальную сборную. Это основная сущность древней системы образования – ученики живут и учатся вместе с наставником в одном месте. Кроме того, под руководством квалифицированных тренеров занимаются определённым видом спорта. Тренировки длятся 6 часов в день. Учащиеся получают бесплатное образование, занимаются спортом и проживают там же. Государство частично финансирует эту систему и даёт зарплату тренерам.
Школа «Godwin Public School» является одним из популярных спортивных объектов в этом регионе. Директор школы Винарма Шарма и президент Федерации ушу Индии Бупендер Баджва подробно рассказали Адхаму Икрамову о проводимой работе, деятельности учреждения. Стоит отметить, что визит отечественного специалиста совпал с неделей «Fit India School Week.». Это была прекрасная возможность стать свидетелем и воочию понаблюдать за тем, насколько эффективна система, работающая здесь. Адхам Ильхамович лично присутствовал на школьных кружках, пообщался со спортсменами.
Министр молодёжной политики и спорта высоко оценил систему, созданную индийскими специалистами, и обменялся мнениями о её уникальности, организации совместных тренировок между местными и узбекскими спортсменами. Министр также пригласил индийских атлетов на международный Международный фестиваль этноспорта, который запланирован на 7-10 сентября в Хиве.