Toshkentda quriladigan Olimpiya shaharchasining loyihasi OOK rahbariyati bilan muhokama qilindi
Osiyo Olimpiya kengashi (OOK) Bosh direktori, Xalqaro suzish federatsiyasi prezidenti Husayn Al Musallam, Xalqaro kurash assotsiatsiyasi prezidenti, Osiyo Olimpiya kengashining Osiyo oʻyinlari departamenti Bosh direktori Haydar Farmon bugun poytaxtimizga tashrif buyurishdi. Yoshlar siyosati va sport vazirligida ular bilan “Toshkent-2025” IV yoshlar Osiyo oʻyinlari uchun barpo etiladigan sport obyektlari loyihasi koʻrib chiqildi.
Yigʻilishda vazir Adham Ikramov va uning birinchi oʻrinbosari Alisher Sadullayev, MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov hamda Qoʻmita raisi oʻrinbosari Azizjon Kamilov, Qurilish vazirining oʻrinbosari Shukrullobek Jahongirov, Xitoyning “Camce” kompaniyasi muhandislari ishtirok etishdi.
Dastavval, xitoylik muhandislar loyiha haqida batafsil maʼlumot berishdi. Olimpiya shaharchasida barpo etiladigan har bir obyekt, uning parametrlari, qanday xom-ashyolardan qurilishi haqida toʻxtalib oʻtishdi. Shundan soʻng Adham Ikramov loyiha haqida qoʻshimcha maʼlumot berdi.
Yoshlar siyosati va sport vaziri Prezidentimiz mazkur shaharchadagi binolarning koʻp funksiyali boʻlishi zarurligi haqida topshiriq bergani, loyihada mazkur jihatga katta ahamiyat qaratilgani xususida toʻxtaldi. Shuningdek, Oybek Kasimov har bir obyekt qurilishida xalqaro tajribadan foydalanilayotganini qoʻshimcha qildi.
Uchrashuvda OOK mutasaddilari ham oʻz xulosalarini bildirishdi. Xususan, obyektlar loyihasini yana bir bor xalqaro federatsiyalarning ekspertlari bilan muhokama qilish, ularning talablarini yoddan koʻtarmaslik zarurligini taʼkidlashdi. Shuningdek, arenalardagi akustika tizimidan tortib, translyatsiya masalalari, tomoshabinlar va faxriy mehmonlar uchun ajratiladigan sektorlarni shakllantirish boʻyicha ham fikr almashildi.
Yakunda qurilish jarayoni boshlangach har 3 oy davomida xalqaro ekspertlar poytaxtimizga tashrif buyurib, jarayonga baho berib borishlari, qurilish yakunlanganidan soʻng 2025-yilning mart oylarida yangi arenalarda sinov musobaqalarini oʻtkazish kabi gʻoyalar ilgari surildi.

С руководством Олимпийского совета Азии обсуждён проект строительства Олимпийского городка в Ташкенте
Сегодня Генеральный директор Олимпийского совета Азии (ОСА), президент Международной федерации плавания Хусейн Аль Мусаллам, президент Международной ассоциации кураша, Генеральный директор департамента Азиатских Игр Олимпийского совета Азии Хайдар Фарман посетили нашу столицу. В Министерстве молодёжной политики и спорта обсудили с ними проект спортивных объектов, которые будут построены к IV Юношеских Азиатским играм «Ташкент-2025».
В заседании приняли участие министр Адхам Икрамов и его первый заместитель Алишер Садуллаев, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместитель председателя комитета Азизжон Камилов, заместитель министра строительства Шукруллобек Джахонгиров, представители Китайской компании CAMCE.
Сначала зарубежные инженеры подробно рассказали о проекте. Остановились на каждом объекте, который будет построен для Олимпийского городка, его параметрах, какое сырьё будет использовано для строительства. После этого Адхам Икрамов дал дополнительную информацию о проекте.
Министр Молодёжной политики и спорта отметил, что Президент дал поручение сделать здания в этом городке максимально универсальными. Кроме того, чтобы здесь можно было проводить соревнования по различным видам спорта, в проекте большое внимание уделяется и этому аспекту. Также Ойбек Касимов добавил, что при строительстве каждого объекта используется международный опыт.
На встрече свои выводы озвучили и представители ОСА. В частности, они подчеркнули необходимость ещё раз обсудить проект объектов с экспертами Международных федераций, не забывая при этом об их требованиях. Также был проведён обмен мнениями по всем вопросам, от акустической системы на аренах до вопросов вещания и формирования секторов, предназначенных для зрителей и почётных гостей.
В итоге были выдвинуты такие идеи, как посещение Ташкента международными экспертами каждые 3 месяца после начала строительства, оценка процесса, проведение тестовых соревнований на новых аренах в марте 2025 года после завершения строительства.