Otabek Imamov: Kamonchilik rivojida ma'lum darajada o'sish bor
"OlympicUz" axborot-tahliliy dasturida mehmon bo'lgan O'zbekiston kamondan otish federasiyasi raisi Otabek Imamov o'zining ikki yillik faoliyati tahlili, ushbu sport turi rivojlanishida yuzaga kelgan to'siqlar, xalqaro aloqalarni mustahkamlash borasida sezilarli qadamlar, xorijda faoliyat yuritayotgan hamyurtimizni terma jamoaga jalb qilish masalalari kabi mavzularda so'zlab berdi.
— Otabek Sobitjonovich, federasiyani qabul qilib olganingizga ikki yildan oshdi. O'sha paytda federasiya oldiga terma jamoaga xorijlik murabbiylarni jalb etish, o'quv-mashg'ulot yig'inlarini samarali tashkil etish, imkon qadar Tokio Olimpiadasiga lisenziya qo'lga kiritish kabi vazifalar qo'yilgan edi. Tashkilotni qabul qilib olganingizdagi holat bilan hozirgisining o'rtasida qanday tafovut bor?
— Darhaqiqat, ikki yil tarix oldida katta davr bo'lmasada, ma'lum bir ishlarni amalga oshirish, natijaga erishish, tahlil uilish uchun etarli fursat. Pandemiya barcha sohalar qatori sportga ham o'zining salbiy ta'sirini ko'rsatmay qolmadi. Ammo bu bahona bo'lolmaydi. Shu davr ichida katta ishlarni amalga oshirdik. Chekka hududlarda selektsiya ishlarini olib borib, mahoratli yigit-qizlarni yig'ib keldik. Avvallari 400 nafar atrofida shug'ullanuvchilar bo'lgan bo'lsa, hozirda 650-700 nafarga yaqin sportchimiz bor. Asli gruziyalik, Turkiya kamondan otish terma jamoasi bosh murabbiyi sifatida faoliyat yuritgan Vladimer Lekveishvili ayni paytda bizda bosh murabbiylik qilmoqda. Ushbu mutaxassis kelgach, Osiyo chempionatida Zokirjon G'ofurov kuchli beshlikdan joy egalladi. Farg'onalik Ziyodaxon Abdusattorova esa yoshlar o'rtasidagi qit'a musobaqasida 4-o'ringa munosib Ko'rildi. Bu ikki yillik mehnatlarimiz mahsulidir.
Kamondan otish bu azaliy milliy o'yinlarimizdan. Ota-bobolarimizdan meros, desak xato bo'lmaydi. Amir Temur sarkardalaridan tortib, eng yovqur lashkarlargacha undan foydalangan. Uni rivojlantirish uchun birinchi asosiy omil shu bo'lsa, ikkinchidan, kamonchilik sog'lom turmush tarzini targ'ib etuvchi kuchli vosita hamdir. Chunki bugungi yoshlar virtual olamga o'tib ketishgan. Qo'liga kamon olgan o'smir nishonni mo'ljalga olish uchun qayta-qayta urinadi, harakatda bo'ladi. Bu o'ziga bo'lgan talabchanlikni oshirishga yordam beradi. Respublikamizning 6 ta hududida viloyat federasiyalari tashkil qilingan. U erda malakali murabbiylarimiz ish olib borishyapti. Xorijiy mutaxassislar ishtirokida seminarlar o'tkazdik. Janubiy Koreyadan murabbiy jalb qilganmiz. Kelgusi yil boshidan ishga tushadigan ushbu mutaxassis asosiy e'tiborini selektsiyaga qaratadi. Maqsadimiz – kamondan otish turi bo'yicha har bitta viloyatning o'z bazasi bo'lishiga erishish.
— Barcha viloyatlarda hali ham federasiya bo'limlari to'liq ochilmagan. Bu kamondan otish sportining rivojlanishini ortga suradi. Viloyat federasiyalari faoliyati yo'lga qo'yilmaganining juz'iy sabablari bormi?
— Respublikaning barcha hududlarini qamrab olish – asosiy strategiyalarimizdan hisoblanadi. Shu masalada me'yoriy hujjat tayyorlaganmiz. To'siq, desak xato bo'ladi. Faqat harakatni tezlashtirimiz kerak. Kamondan otish ma'lum bir ko'nikmalarni talab qiladi. Shu sababdan viloyatlarga kirib borganimizda, malakali murabbiy, intiluvchan sportchilar bo'lishi kerak. Reja bo'yicha ikki yilda butun respublikani qamrab olamiz, degan umiddamiz.
— Kamonchilar uchun karantin payti qanday o'tdi?
— Boshqa sport turlaridagi kabi sportchilarimiz ham uy sharoitida mashg'ulotlarni olib borishdi. Bu borada bizga Jismoniya tarbiya va sport vazirligi hamda Milliy Olimpiya qo'mitasi etarli sharoit yaratib berdi. Musobaqalardan oldin ZOOM platformasi orqali ularning yuklamalarini doimiy nazorat qilib bordik. Milliy terma jamoa mashg'ulotlari to'xtab qolmasligini ta'minladik. O'tgan yili sportchilarimiz bir oyda 700-800 dona o'q otishar edi. Hozirda bu ko'rsatkich 500 tani tashkil qilyapti. Albatta, bu pandemiyaning salbiy ta'siri. Marrani kattaroq qo'yganmiz. Murabbiylar va sportchilar bilan bir jamoa bo'lib ishlayapmiz. Birgalikda kamchiliklarni bartaraf eta olishimizga ishonaman.
— Kuni kecha Respublika Olimpiya zaxiralari maktab-internatida O'zbekiston chempionati bahslari bo'lib o'tdi. Tabiiyki undan ko'zlangan o'ziga xos maqsad bo'lgan. Biz esa musobaqada foydalanilgan kamonlar va o'qlar sifati haqidagi fikringizni bilmoqchi edik.
— Inventarlarga keladigan bo'lsak, 6 ta viloyatimizni kamon, o'qlar, epikirovkalar bilan ta'minladik. Moddiy-texnika bazamizni yanada yaxshilash uchun Turkiyaning "Navek" firmasi bilan shartnomamiz bor. Turkiya milliy terma jamoa a'zolari bilan ham hamkorlikda ishlayapmiz. O'tgan yili 6 nafar sportchimiz milliy kamonkashlik bo'yicha bir oy davomida o'quv-mashg'ulot yig'inlarida ishtirok etib kelishdi. Ular to'plagan tajribalarini bugun yosh kamonchilarimizga o'rgatishmoqda.
— Aytib o'tganingizdek, xalqaro aloqalarni mustahkamlash borasida sezilarli qadamlar ko'zga tashlanyapti. O'tgan yili Turkiya kamondan otish federasiyasi, Turkiya kamonchilar fondi va Butunjahon etnik sport turlari konfederasiyasi bilan uch tomonlama uchrashuvda ishtirok etgan edingiz. Kamondan otishda Turkiya bilan iliq munosabatlar o'rnatilgan. Yig'inlarimiz asosan ushbu davlatda o'tadi. Ular milliy kamonchilikda kuchli, biroq Olimpiya dasturidagi yo'nalishda u qadar emas. Balki Koreya, Hindiston, Xitoy kabi etakchilar bilan yig'in qilib ko'rish kerakdir?
— Turkiya ham aynan siz aytgan davlatlar bilan bemalol raqobatlasha oladi. Shu sababdan ishni ushbu mamlakatdan boshladik. Keyingi bosqichimiz Janubiy Koreya bilan bo'lib o'tadi. O'quv-mashg'ulot yig'inlarini Koreya Respublikasida o'tkazmoqchimiz. To'g'ri aytdingiz, Turkiyada milliy kamonchilik yaxshi rivojlangan. Bizda ham shunday harakatlar boshlab yuborilgan. O'zbekiston "tirandoz" kamonchilik klubi faoliyat yurityapti. Bir oy ichida yuz nafarga yaqin o'g'il-qiz ushbu sport turiga qiziqishini bildirgan.
— O'tgan yil Tailandda o'tgan lisenzion musobaqaga barcha sharoitlar yaratib berildi. Ketma-ket 3 oylik xalqaro yig'inlar bo'ldi. Xorijdan murabbiy olib kelindi. Rais sifatida faoliyatingizni boshlaganingizda ham aynan xalqaro turnirlar soni va sifatini oshirishga urg'u berib, Tokio-2020 yo'llanmasini ham qo'lga kiritish haqida aytib o'tgan edingiz. Biroq haligacha lisenziya yo'q. Yagona umid jamoaviy yo'nalishda qoldi. Ammo u endi jahon miqyosida o'tadi. Osiyoda ololmagan lisenziyani jahon miqyosidagi musobaqada qo'lga kirita olamizmi?
— Sportchilarimiz to'laqonli tayyorgarlik ko'rib kelishyapti. Lekin boshqa sport turlarida ham uchraydigan bir jihatni aytishim kerak, ya'ni kamonchilarimiz Osiyo arenalariga chiqqanda, Mo'g'uliston, Xitoy, Koreya kabi davlatlar bilan yonma-yon turadi. Birinchi marta chiqqanda, har qanday sportchini hayajon bosadi. Shuning uchun oldimizga qo'ygan maqsadimiz – sportchilarimizni har qanday turnirda kuchlilar bilan raqobatlashtirish, ulardagi hayajonni yo'qotish, xalqaro tajribasini oshirish. O'zbekistonda 30 ochko jamg'argan sportchimiz xorijga chiqib 27-28 ochko olyapti. Agar sportchiimiz Bangkokda shu ochkoni yig'a olganda, lisenziya hozir qo'limizda naqd bo'lar edi. Bu kamchiliklardan kerakli xulosa chiqarilgan. Ruhiy tayyorgarlikni kuchaytiramiz. Ma'lum darajada o'sish bor. Jahon kubogida bunga jiddiy tayyorgarlik ko'rilyapti. Sportchilarimizni ana shu muhitga moslashtirish uchun harakat qilyapmiz.
— Ikki yildan beri shu sohaning ichida yashayapsiz. Jiddiy mehnat qilyapsiz. Baribir etakchi murabbiysiz natijaga erishish qiyin. Shu ma'noda, dunyo tan olgan mutaxassislarni terma jamoaga jalb etishning iloji bormi?
— Keyingi Olimpiya tsikli – Parij-2024 uchun Koreyadan murabbiy olib kelishni rejalashtirganmiz. Buning qiyin taraflarini aytishimiz mumkin. Lekin shuncha sharoit yaratib berilayotgan bir paytda o'zimizni oqlashimiz insofdan bo'lmaydi.
— Xanchjou-2022 va Parij-2024 uchun tayyorgarlik rejalari qanday?
— Bu borada aniq strategiyamiz bor.
— Terma jamoaga Germaniyada ishlayotgan hamyurtimiz Natalya Butuzovani jalb qilib ko'rish varianti ko'rib chiqilmadimi?
— Ushbu mutaxassisni taklif qilganmiz. Pandemiya cheklovlari yumshasa, biz bu yangilikni e'lon qilamiz. Hamyurtimizning tajribalaridan unumli foydalanish rejamiz bor.

25 November 2020 7858
Chairman of the Archery Federation of Uzbekistan Otabek Imamov, who was a guest of the information and analytical program" OlympicUz", spoke about the analysis of his two-year activity, obstacles that have arisen in the development of this sport, significant steps in strengthening international relations, issues of attracting compatriots working abroad to the national team.
- Otabek Sobitzhonovich, more than two years have passed since your admission to the federation. At that time, the federation was tasked with such tasks as attracting foreign coaches to the national team, effectively organizing training camps, and winning a license for the Tokyo Olympics, if possible. What is the difference between the state in which you accepted the organization and the one in which you are now?
- Indeed, despite the fact that two years are not a long period in history, this is a sufficient opportunity to do some work, get a result, and conduct an analysis. The pandemic has not ceased to have a negative impact on sports, as well as on all industries. But that can't be an excuse. During this period, we have done a lot of work. Conducting breeding work in remote areas, we collected skilled young men and women. If earlier there were about 400 athletes, now we have about 650-700 athletes. Vladimir Lekveishvili, a native of Georgia, who worked as the head coach of the Turkish national archery team, is currently coaching us. With the arrival of this specialist, Zakirjon Gafurov took a place in the top five at the Asian Championship. Ziedakhon Abdusattorova from Ferghana took the 4th place in the continental youth tournament. This is the product of our two years of work.
Archery is one of our long-standing national games. It is not a mistake to say that this is an inheritance from our ancestors. From the generals of Amir Temur to the most vicious warlords used it. While this is the first major factor for its development, second, the onion is also a powerful tool for promoting a healthy lifestyle. Because today's young people have gone into the virtual world. A teenager with a bow in his hand repeatedly tries to aim at the target, is in motion. This will help to increase your self-esteem. Regional federations have been established in 6 regions of the republic. Our qualified trainers work there. We conducted seminars with the participation of foreign specialists. We brought in a coach from South Korea. This specialist, which will be launched from the beginning of next year, will focus on breeding. Our goal is to ensure that each province has its own base for the type of archery.
- In all regions, the Federation's branches have not yet been fully opened. This pushed the development of the sport of archery into the background. Are there any objective reasons why the activities of regional federations are not established?
- Coverage of all regions of the republic is one of the main strategies. We have prepared a regulatory document on this issue. It would be a mistake to say that the obstacle. We only need to speed up the movement. Archery requires certain skills. For this reason, when we enter the regions, there must be a qualified coach, novice athletes. We hope that according to the plan, in two years we will cover the entire republic.
— How was the time of quarantine for Sagittarians?
— As in other sports, our athletes were engaged at home. The Ministry of Physical Culture and Sports and the National Olympic Committee have created sufficient conditions for us in this regard. Before the competition, we constantly monitored their downloads via the ZOOM platform. We made sure that the training of the national team did not stop. Last year, our athletes made 700-800 shots a month. Now this figure is 500. Of course, this is a negative impact of the pandemic. We set the finish line bigger. We work as a team with coaches and athletes. I believe that together we can eliminate the shortcomings.
- Yesterday, the Republican Boarding School of the Olympic Reserve hosted the competitions of the championship of Uzbekistan. Naturally, he had a definite purpose. We wanted to know your opinion about the quality of bows and arrows used in competitions.
— As for the inventory, we have provided 6 of our provinces with bows, arrows, and epicureans. To further improve the material and technical base, we have an agreement with the Turkish firm "forever". We also work in cooperation with members of the Turkish national team. Last year, 6 of our athletes took part in a month-long training camp for national archery. They still teach the accumulated experience to our young archers today.
— As you noted, significant steps are being taken to strengthen international relations. Last year, you participated in a trilateral meeting with the Turkish Archery Federation, the Turkish Archery Foundation, and the World Confederation of Ethnic Sports. In archery, we have established warm relations with Turkey. Our training camps are mostly held in this state. They are strong in the National Bow, but not as strong as in the Olympic program. Maybe we should hold a meeting with such leaders as Korea, India, and China?
- Turkey is also free to compete with the countries you mentioned. For this reason, we started working from this country. Our next stage will be with South Korea. We want to hold training camps in the Republic of Korea. You are right, Turkey has a well-developed national shooting range. We have already started such actions. In Uzbekistan, there is a shooting club" tirandoz". Within a month, about a hundred boys and girls showed interest in this sport.
— Last year, all the conditions for licensed competitions were created in Thailand. There were international meetings for 3 months in a row. A coach was brought from abroad. When you started your career as chairman, you also talked about winning a ticket to Tokyo 2020, emphasizing the importance of increasing the number and quality of international tournaments. But there is no license yet. The only hope remained in the collective direction. But now it is being held all over the world. Can we get a license that we didn't get in Asia in a global competition?
— Our athletes are fully trained. But I have to say one aspect that is also found in other sports, namely, when our archers enter the Asian arenas, they stand next to countries like Mongolia, China, Korea. When it first comes out, any athlete is excited. Therefore, the goal that we set for ourselves is the competition of our athletes with the strongest in any tournament, eliminating their excitement, increasing their international experience. Our athlete, who scored 30 points in Uzbekistan, goes abroad and gets 27-28 points. If our athlete could have scored that point in Bangkok, the license would now be cash in our hands. The necessary conclusion is drawn from these shortcomings. We increase mental readiness. There is a certain growth. At the World Cup, they are seriously preparing for this. We are working to adapt our athletes to this environment.
— You have been living in this industry for two years. You're working hard. In any case, it is difficult to achieve results without a leading coach. In this sense, is it possible to attract internationally recognized specialists to the national team?
— We planned to bring a coach from Korea to the next Olympic cycle – Paris-2024. We can say that this is the difficult side. But at a time when such conditions are created, it is not fair to justify yourself.
— What are the preparation plans for Hangzhou 2022 and Paris 2024?
— We have a clear strategy in this regard.
— Is the option of attracting our compatriot Natalia Butuzova, who works in Germany, to the national team being considered?
— We invited this specialist. When the pandemic restrictions ease, we will release this news. We have a plan to make the most of the experience of our compatriots.