Otabek Imamov: Kamonchilik rivojida ma'lum darajada o'sish bor
"OlympicUz" axborot-tahliliy dasturida mehmon bo'lgan O'zbekiston kamondan otish federasiyasi raisi Otabek Imamov o'zining ikki yillik faoliyati tahlili, ushbu sport turi rivojlanishida yuzaga kelgan to'siqlar, xalqaro aloqalarni mustahkamlash borasida sezilarli qadamlar, xorijda faoliyat yuritayotgan hamyurtimizni terma jamoaga jalb qilish masalalari kabi mavzularda so'zlab berdi.
— Otabek Sobitjonovich, federasiyani qabul qilib olganingizga ikki yildan oshdi. O'sha paytda federasiya oldiga terma jamoaga xorijlik murabbiylarni jalb etish, o'quv-mashg'ulot yig'inlarini samarali tashkil etish, imkon qadar Tokio Olimpiadasiga lisenziya qo'lga kiritish kabi vazifalar qo'yilgan edi. Tashkilotni qabul qilib olganingizdagi holat bilan hozirgisining o'rtasida qanday tafovut bor?
— Darhaqiqat, ikki yil tarix oldida katta davr bo'lmasada, ma'lum bir ishlarni amalga oshirish, natijaga erishish, tahlil uilish uchun etarli fursat. Pandemiya barcha sohalar qatori sportga ham o'zining salbiy ta'sirini ko'rsatmay qolmadi. Ammo bu bahona bo'lolmaydi. Shu davr ichida katta ishlarni amalga oshirdik. Chekka hududlarda selektsiya ishlarini olib borib, mahoratli yigit-qizlarni yig'ib keldik. Avvallari 400 nafar atrofida shug'ullanuvchilar bo'lgan bo'lsa, hozirda 650-700 nafarga yaqin sportchimiz bor. Asli gruziyalik, Turkiya kamondan otish terma jamoasi bosh murabbiyi sifatida faoliyat yuritgan Vladimer Lekveishvili ayni paytda bizda bosh murabbiylik qilmoqda. Ushbu mutaxassis kelgach, Osiyo chempionatida Zokirjon G'ofurov kuchli beshlikdan joy egalladi. Farg'onalik Ziyodaxon Abdusattorova esa yoshlar o'rtasidagi qit'a musobaqasida 4-o'ringa munosib Ko'rildi. Bu ikki yillik mehnatlarimiz mahsulidir.
Kamondan otish bu azaliy milliy o'yinlarimizdan. Ota-bobolarimizdan meros, desak xato bo'lmaydi. Amir Temur sarkardalaridan tortib, eng yovqur lashkarlargacha undan foydalangan. Uni rivojlantirish uchun birinchi asosiy omil shu bo'lsa, ikkinchidan, kamonchilik sog'lom turmush tarzini targ'ib etuvchi kuchli vosita hamdir. Chunki bugungi yoshlar virtual olamga o'tib ketishgan. Qo'liga kamon olgan o'smir nishonni mo'ljalga olish uchun qayta-qayta urinadi, harakatda bo'ladi. Bu o'ziga bo'lgan talabchanlikni oshirishga yordam beradi. Respublikamizning 6 ta hududida viloyat federasiyalari tashkil qilingan. U erda malakali murabbiylarimiz ish olib borishyapti. Xorijiy mutaxassislar ishtirokida seminarlar o'tkazdik. Janubiy Koreyadan murabbiy jalb qilganmiz. Kelgusi yil boshidan ishga tushadigan ushbu mutaxassis asosiy e'tiborini selektsiyaga qaratadi. Maqsadimiz – kamondan otish turi bo'yicha har bitta viloyatning o'z bazasi bo'lishiga erishish.
— Barcha viloyatlarda hali ham federasiya bo'limlari to'liq ochilmagan. Bu kamondan otish sportining rivojlanishini ortga suradi. Viloyat federasiyalari faoliyati yo'lga qo'yilmaganining juz'iy sabablari bormi?
— Respublikaning barcha hududlarini qamrab olish – asosiy strategiyalarimizdan hisoblanadi. Shu masalada me'yoriy hujjat tayyorlaganmiz. To'siq, desak xato bo'ladi. Faqat harakatni tezlashtirimiz kerak. Kamondan otish ma'lum bir ko'nikmalarni talab qiladi. Shu sababdan viloyatlarga kirib borganimizda, malakali murabbiy, intiluvchan sportchilar bo'lishi kerak. Reja bo'yicha ikki yilda butun respublikani qamrab olamiz, degan umiddamiz.
— Kamonchilar uchun karantin payti qanday o'tdi?
— Boshqa sport turlaridagi kabi sportchilarimiz ham uy sharoitida mashg'ulotlarni olib borishdi. Bu borada bizga Jismoniya tarbiya va sport vazirligi hamda Milliy Olimpiya qo'mitasi etarli sharoit yaratib berdi. Musobaqalardan oldin ZOOM platformasi orqali ularning yuklamalarini doimiy nazorat qilib bordik. Milliy terma jamoa mashg'ulotlari to'xtab qolmasligini ta'minladik. O'tgan yili sportchilarimiz bir oyda 700-800 dona o'q otishar edi. Hozirda bu ko'rsatkich 500 tani tashkil qilyapti. Albatta, bu pandemiyaning salbiy ta'siri. Marrani kattaroq qo'yganmiz. Murabbiylar va sportchilar bilan bir jamoa bo'lib ishlayapmiz. Birgalikda kamchiliklarni bartaraf eta olishimizga ishonaman.
— Kuni kecha Respublika Olimpiya zaxiralari maktab-internatida O'zbekiston chempionati bahslari bo'lib o'tdi. Tabiiyki undan ko'zlangan o'ziga xos maqsad bo'lgan. Biz esa musobaqada foydalanilgan kamonlar va o'qlar sifati haqidagi fikringizni bilmoqchi edik.
— Inventarlarga keladigan bo'lsak, 6 ta viloyatimizni kamon, o'qlar, epikirovkalar bilan ta'minladik. Moddiy-texnika bazamizni yanada yaxshilash uchun Turkiyaning "Navek" firmasi bilan shartnomamiz bor. Turkiya milliy terma jamoa a'zolari bilan ham hamkorlikda ishlayapmiz. O'tgan yili 6 nafar sportchimiz milliy kamonkashlik bo'yicha bir oy davomida o'quv-mashg'ulot yig'inlarida ishtirok etib kelishdi. Ular to'plagan tajribalarini bugun yosh kamonchilarimizga o'rgatishmoqda.
— Aytib o'tganingizdek, xalqaro aloqalarni mustahkamlash borasida sezilarli qadamlar ko'zga tashlanyapti. O'tgan yili Turkiya kamondan otish federasiyasi, Turkiya kamonchilar fondi va Butunjahon etnik sport turlari konfederasiyasi bilan uch tomonlama uchrashuvda ishtirok etgan edingiz. Kamondan otishda Turkiya bilan iliq munosabatlar o'rnatilgan. Yig'inlarimiz asosan ushbu davlatda o'tadi. Ular milliy kamonchilikda kuchli, biroq Olimpiya dasturidagi yo'nalishda u qadar emas. Balki Koreya, Hindiston, Xitoy kabi etakchilar bilan yig'in qilib ko'rish kerakdir?
— Turkiya ham aynan siz aytgan davlatlar bilan bemalol raqobatlasha oladi. Shu sababdan ishni ushbu mamlakatdan boshladik. Keyingi bosqichimiz Janubiy Koreya bilan bo'lib o'tadi. O'quv-mashg'ulot yig'inlarini Koreya Respublikasida o'tkazmoqchimiz. To'g'ri aytdingiz, Turkiyada milliy kamonchilik yaxshi rivojlangan. Bizda ham shunday harakatlar boshlab yuborilgan. O'zbekiston "tirandoz" kamonchilik klubi faoliyat yurityapti. Bir oy ichida yuz nafarga yaqin o'g'il-qiz ushbu sport turiga qiziqishini bildirgan.
— O'tgan yil Tailandda o'tgan lisenzion musobaqaga barcha sharoitlar yaratib berildi. Ketma-ket 3 oylik xalqaro yig'inlar bo'ldi. Xorijdan murabbiy olib kelindi. Rais sifatida faoliyatingizni boshlaganingizda ham aynan xalqaro turnirlar soni va sifatini oshirishga urg'u berib, Tokio-2020 yo'llanmasini ham qo'lga kiritish haqida aytib o'tgan edingiz. Biroq haligacha lisenziya yo'q. Yagona umid jamoaviy yo'nalishda qoldi. Ammo u endi jahon miqyosida o'tadi. Osiyoda ololmagan lisenziyani jahon miqyosidagi musobaqada qo'lga kirita olamizmi?
— Sportchilarimiz to'laqonli tayyorgarlik ko'rib kelishyapti. Lekin boshqa sport turlarida ham uchraydigan bir jihatni aytishim kerak, ya'ni kamonchilarimiz Osiyo arenalariga chiqqanda, Mo'g'uliston, Xitoy, Koreya kabi davlatlar bilan yonma-yon turadi. Birinchi marta chiqqanda, har qanday sportchini hayajon bosadi. Shuning uchun oldimizga qo'ygan maqsadimiz – sportchilarimizni har qanday turnirda kuchlilar bilan raqobatlashtirish, ulardagi hayajonni yo'qotish, xalqaro tajribasini oshirish. O'zbekistonda 30 ochko jamg'argan sportchimiz xorijga chiqib 27-28 ochko olyapti. Agar sportchiimiz Bangkokda shu ochkoni yig'a olganda, lisenziya hozir qo'limizda naqd bo'lar edi. Bu kamchiliklardan kerakli xulosa chiqarilgan. Ruhiy tayyorgarlikni kuchaytiramiz. Ma'lum darajada o'sish bor. Jahon kubogida bunga jiddiy tayyorgarlik ko'rilyapti. Sportchilarimizni ana shu muhitga moslashtirish uchun harakat qilyapmiz.
— Ikki yildan beri shu sohaning ichida yashayapsiz. Jiddiy mehnat qilyapsiz. Baribir etakchi murabbiysiz natijaga erishish qiyin. Shu ma'noda, dunyo tan olgan mutaxassislarni terma jamoaga jalb etishning iloji bormi?
— Keyingi Olimpiya tsikli – Parij-2024 uchun Koreyadan murabbiy olib kelishni rejalashtirganmiz. Buning qiyin taraflarini aytishimiz mumkin. Lekin shuncha sharoit yaratib berilayotgan bir paytda o'zimizni oqlashimiz insofdan bo'lmaydi.
— Xanchjou-2022 va Parij-2024 uchun tayyorgarlik rejalari qanday?
— Bu borada aniq strategiyamiz bor.
— Terma jamoaga Germaniyada ishlayotgan hamyurtimiz Natalya Butuzovani jalb qilib ko'rish varianti ko'rib chiqilmadimi?
— Ushbu mutaxassisni taklif qilganmiz. Pandemiya cheklovlari yumshasa, biz bu yangilikni e'lon qilamiz. Hamyurtimizning tajribalaridan unumli foydalanish rejamiz bor.

Отабек Имамов: Есть определенный рост в развитии стрельбы из лука
Председатель федерации стрельбы из лука Узбекистана Отабек имамов, который был гостем информационно-аналитической программы" OlympicUz", рассказал об анализе своей двухлетней деятельности, препятствиях, возникших в развитии этого вида спорта, значительных шагах в укреплении международных связей, вопросах привлечения в национальную команду соотечественников, работающих за рубежом.
— Отабек Собитжонович, с момента вашего принятия в федерацию прошло более двух лет. В то время перед федерацией были поставлены такие задачи, как привлечение в сборную иностранных тренеров, эффективная организация учебно-тренировочных сборов, завоевание по возможности лицензии на Олимпиаду в Токио. В чем разница между состоянием, в котором вы приняли организацию, и тем, в котором вы сейчас находитесь?
- Действительно, несмотря на то, что два года не являются большим периодом в истории, это достаточная возможность для того, чтобы сделать определенную работу, получить результат, провести анализ. Пандемия не перестала оказывать негативное влияние на спорт, а также на все отрасли. Но это не может быть оправданием. За этот период мы проделали большую работу. Проводя селекционную работу в отдаленных районах, мы собирали умелых юношей и девушек. Если раньше было около 400 спортсменов, то сейчас у нас около 650-700 спортсменов. Уроженец Грузии Владимир Леквеишвили, который работал главным тренером сборной Турции по стрельбе из лука, в настоящее время тренирует нас. С приходом этого специалиста, на чемпионате Азии Закиржон Гафуров занял место в пятерке сильнейших. Зиедахон Абдусатторова из Ферганы заняла 4-е место в континентальном турнире среди молодежи. Это продукт нашего двухлетнего труда.
Стрельба из лука-одна из наших давних национальных игр. Не будет ошибкой сказать, что это наследство от наших предков. От полководцев Амира Темура до самых злобных военачальников использовали его. В то время как это первый основной фактор для его развития, во-вторых, лук также является мощным инструментом, способствующим здоровому образу жизни. Потому что сегодняшняя молодежь ушла в виртуальный мир. Подросток с луком в руке неоднократно пытается прицелиться в цель, находится в движении. Это поможет повысить требовательность к себе. В 6 регионах республики созданы областные федерации. Там работают наши квалифицированные тренеры. Мы провели семинары с участием зарубежных специалистов. Мы привлекли тренера из Южной Кореи. Этот специалист, который будет запущен с начала следующего года, сосредоточит свое внимание на селекции. Наша цель-добиться того, чтобы каждая провинция имела свою базу по виду стрельбы из лука.
— Во всех регионах еще не полностью открыты отделения Федерации. Это отодвинуло развитие спорта стрельбы из лука на задний план. Есть ли объективные причины, по которым деятельность региональных федераций не налажена?
- Охват всех регионов республики-одна из основных стратегий. Мы подготовили нормативный документ по этому вопросу. Было бы ошибкой сказать, что препятствие. Нам нужно только ускорить движение. Стрельба из лука требует определенных навыков. По этой причине, когда мы въезжаем в регионы, должен быть квалифицированный тренер, начинающие спортсмены. Надеемся, что по плану через два года мы охватим всю республику.
— Как прошло время карантина для Стрельцов?
— Как и в других видах спорта, наши спортсмены занимались дома. Министерство физической культуры и спорта и Национальный олимпийский комитет создали нам в этом отношении достаточные условия. До соревнований мы постоянно отслеживали их загрузки через платформу ZOOM. Мы позаботились о том, чтобы тренировки сборной не останавливались. В прошлом году наши спортсмены делали 700-800 выстрелов в месяц. Сейчас этот показатель составляет 500. Конечно, это негативное влияние пандемии. Мы поставили финишную черту больше. Мы работаем как команда с тренерами и спортсменами. Я считаю, что вместе мы сможем устранить недостатки.
- Вчера в Республиканской школе-интернате олимпийского резерва состоялись соревнования чемпионата Узбекистана. Естественно, у него была определенная цель. Мы хотели узнать ваше мнение о качестве луков и стрел, используемых в соревнованиях.
— Что касается инвентаря, мы обеспечили 6 наших провинций луками, стрелами, эпикурейцами. Для дальнейшего улучшения материально-технической базы у нас есть договор с турецкой фирмой "навек". Мы также работаем в сотрудничестве с членами национальной сборной Турции. В прошлом году 6 наших спортсменов приняли участие в месячных тренировочных сборах по национальной стрельбе из лука. Накопленный опыт они и сегодня преподают нашим юным лучникам.
— Как вы отметили, предпринимаются значительные шаги по укреплению международных связей. В прошлом году вы участвовали в трехсторонней встрече с турецкой федерацией стрельбы из лука, турецким фондом лучников и Всемирной конфедерацией этнических видов спорта. В стрельбе из лука установлены теплые отношения с Турцией. Наши сборы в основном проходят в этом штате. Они сильны в Национальном луке, но не так сильны, как в олимпийской программе. Может быть, стоит провести встречу с такими лидерами, как Корея, Индия, Китай?
- Турция также может свободно конкурировать с теми странами, о которых вы говорили. По этой причине мы начали работу из этой страны. Наш следующий этап пройдет с Южной Кореей. Мы хотим провести учебные сборы в Республике Корея. Вы правы, в Турции хорошо развито национальное стрельбище. У нас такие действия уже начались. В Узбекистане действует стрелковый клуб" тирандоз". В течение месяца около ста мальчиков и девочек проявили интерес к этому виду спорта.
— В прошлом году в Таиланде были созданы все условия для лицензионных соревнований. Были международные встречи 3 месяца подряд. Из-за границы привезли тренера. Когда вы начинали свою карьеру в качестве председателя, вы также говорили о том, чтобы выиграть путевку в Токио-2020, подчеркивая важность увеличения количества и качества международных турниров. Но лицензии пока нет. Единственная надежда оставалась на коллективное направление. Но сейчас он проходит по всему миру. Можем ли мы получить лицензию, которую мы не получили в Азии, на мировом конкурсе?
— Наши спортсмены проходят полноценную подготовку. Но я должен сказать один аспект, который также встречается в других видах спорта, а именно, когда наши лучники выходят на Азиатские арены, они стоят рядом с такими странами, как Монголия, Китай, Корея. Когда он впервые выходит, любой спортсмен взволнован. Поэтому цель, которую мы ставим перед собой, - это соперничество наших спортсменов с сильнейшими на любом турнире, устранение в них азарта, повышение их международного опыта. Наш спортсмен, набравший в Узбекистане 30 очков, выходит за рубеж и получает 27-28 очков. Если бы наш спортсмен смог набрать это очко в Бангкоке, лицензия теперь была бы наличными в наших руках. Из этих недостатков делается необходимый вывод. Мы усиливаем умственную готовность. Есть определенный рост. На чемпионате мира к этому серьезно готовятся. Мы работаем над тем, чтобы адаптировать наших спортсменов к этой среде.
— Вы живете в этой отрасли уже два года. Вы серьезно работаете. В любом случае без ведущего тренера трудно добиться результата. В этом смысле можно ли привлечь в сборную признанных мировым сообществом специалистов?
— Мы планировали привезти тренера из Кореи на следующий олимпийский цикл – Париж-2024. Мы можем сказать, что это сложная сторона. Но в то время, когда создаются такие условия, оправдывать себя нечестно.
— Каковы планы подготовки к Ханчжоу-2022 и Парижу-2024?
— У нас есть четкая стратегия на этот счет.
— Не рассматривается ли вариант привлечения в сборную нашей соотечественницы Натальи Бутузовой, которая работает в Германии?
— Мы пригласили этого специалиста. Когда пандемические ограничения ослабнут, мы опубликуем эту новость. У нас есть план, чтобы максимально использовать опыт наших соотечественников.