Azizjon Kamilov: "IJF bilan keng qamrovli hamkorlik yo'lga qo'yilgan»
Yoshlar o'rtasidagi O'zbekiston chempionati bilan yurtimizda dzyudo musobaqalari restarti amalga oshdi. Kattalar terma jamoamiz Budapeshtda o'tgan "katta Dubulg'a" turnirida ishtirok etgan bo'lsa, yoshlarimiz (2000-2002 yilda tug'ilganlar) o'tgan haftada poytaxtimizdagi "Universal" sport majmuasida jam bo'lishdi.
Ta'kidlash joiz, musobaqa ko'tarinki kayfiyatda, murosasiz bellashuvlarga boy tarzda o'tdi. Ishtirokchilarning uzoq davom etgan karantindan keyin tatamini sog'inib qolishgani ularning xatti-harakati va intilishlaridan shundoqqina sezilib turdi. E'tiboringizga musobaqalarning qayta boshlanishi hamda istiqboldagi rejalar xususida O'zbekiston Milliy Olimpiya qo'mitasi raisi o'rinbosari, O'zbekiston dzyudo federasiyasi raisi Azizjon Kamilov bilan tashkil qilingan suhbatni havola qilamiz.
– Azizjon Yakubjanovich, Budapeshtdagi musobaqadan so'ng yurtimizda ham nihoyat dzyudo restarti amalga oshdi. O'zbekiston chempionati muvaffaqiyatli tarzda o'tdi. Keling, suhbatimizni ayni mavzu bo'yicha fikrlaringiz bilan boshlasak.
– Birinchi galda shunday qiyin vaziyatga qaramay, Budapesht "katta Dubulg'a" turnirini yuqori saviyada tashkil etgan Vengriya hukumati va mamlakat dzyudo federasiyasi hamda xalqaro dzyudo federasiyasi (IJF)ga o'z tashakkurimni izhor qilaman. Safarda bo'lganimizda, bu haqda ularning o'zlariga ham aytdim. Haqiqatan ham, musobaqa tashkiliy jihatdan kutilganidan a'lo darajada o'tkazildi. Restart dzyudo oilasi uchun muvaffaqiyatli chiqdi desam yanglishmayman. Endi albatta, karantin sabab dzyudosiz o'tgan sakkiz oylik tanaffus o'z ta'sirini o'tkazmay qolmadi. Istaymizmi yo'q, uzoq muddatli musobaqalarsiz davr natijalarda o'z aksini topdi. Bu holatda keskin fikr bildirish ham noo'rindek. Buni tabiiy jarayon sifatida qabul qilish kerak, nazarimda. -66 kg vazn toifasida tatamiga chiqqan Sardor Nurillaev 5-o'rin hamda qimmatli 360 reyting ochkosini qo'lga kiritdi. Qolgan dzyudochilarimiz ham etib borgan bosqichlariga qarab ma'lum reyting ochkolarini o'z hisoblariga yozib qo'yishdi. Albatta, Ilias Iliadis boshchiligidagi murabbiylar shtabi Vengriyadagi turnirni chuqur tahlil qilishdi. Yo'l qo'yilgan kamchiliklar ustida ishlashyapti. O'z o'rnida biz jismoniy tarbiya va sport vazirligi va Milliy Olimpiya qo'mitasi bilan hamkorlikda Dzyudochilarimizning avvalgi sport formalariga qaytishlari uchun bor imkoniyatni ishga solyapmiz. Shu maqsadda Toshkentda besh davlat – Misr, Gruziya, Qirg'iziston, Frantsiya va O'zbekiston terma jamoalari ishtirokida xalqaro o'quv-mashg'ulot yig'ini tashkil etildi. Ishtirokchi davlatlar Toshkentga o'zlarning kuchli tarkiblari bilan kelishdi. Olimpiada va jahon chempionatlari g'olib hamda sovrindorlari ishtirokidagi ushbu yig'in barcha qatnashchilar uchun foydali bo'ldi deb o'ylayman.
– Budapesht turniri doirasida siz IJF prezidenti Marius Vizer bilan uchrashdingiz. Suhbat davomida qanday masalalar muhokama qilindi?
– O'zbekiston dzyudo federasiyasi hamda IJF o'rtasida keng qamrovli hamkorlik yo'lga qo'yilgan. Xalqaro dzyudo federasiyasining "maktablarda dzyudo" loyihasi yurtimizda amaliyotga tatbiq etilmoqda. IJF tomonidan ushbu maktablarga tatami va kimanolar etkazib berilmoqda. Hakamlarimiz Osiyo va jahon chempionatlari, "Masters", "katta Dubulg'a", Gran-pri turnirlariga taklif etilyapti. Poytaxtimizda Gran-pri turniri muntazam o'tkazib kelinmoqda. O'tgan yilgi ushbu turnir ilk bor muhtasham "Humo Arena"da yuqori saviyada tashkil qilindi. Buni yurtimizga tashrif buyurgan mutaxassislar, xalqaro ekspertlar ham e'tirof etishdi. Buning natijasida mamlakatimizga tarixda ilk bor kattalar o'rtasidagi jahon chempionati mezbonligi ishonib topshirildi. Afsuski, pandemik vaziyat sabab ushbu musobaqa 2021 yil o'tkazilmaydi. IJF prezidenti bilan Budapeshtdagi uchrashuvimizda ayni masala ham muhokama qilindi. Janob Vizer koronavirus bilan bog'liq vaziyat tufayli Toshkentda o'tkazilmay qolgan kattalar o'rtasidagi jahon chempionatini 2022 yilga ko'chirish taklifini berdi. O'ylaymanki, biz hukumatimizning qo'llab-quvvatlashi bilan ikki Olimpiada o'rtasidagi yilning eng nufuzli musobaqasini yuqori saviyada tashkil etamiz. Shu o'rinda yana bir kutilayotgan yangilikni aytib o'tmoqchiman. Bo'lajak jahon chempionati doirasida xalqaro biznes forum ko'rgazmasining o'tkazilishi rejalashtirilmoqda. Darvoqe, 2022 yilda O'zbekiston dzyudosining 80 yilligi ham keng nishonlanadi. Ko'rib turganingizdek, rejalarimiz ulkan. Yil so'nggiga qadar kattalar va o'smirlar o'rtasidagi O'zbekiston chempionatlarini o'tkazamiz. Nasib qilsa, kelgusi yilning yanvar oyida dzyudochilarimiz Qatarda o'tkaziladigan yangi mavsumning dastlabki musobaqasida ishtirok etishadi.

Азизжон Камилов: "С IJF налажено всестороннее сотрудничество»
В связи с чемпионатом Узбекистана среди молодежи в нашей стране состоялся рестарт соревнований по дзюдо. Наша взрослая сборная приняла участие в турнире "Большого Шлема" в Будапеште, а наша молодежь (2000-2002 гг. р.) собралась на прошлой неделе в столичном спорткомплексе "универсал".
Стоит отметить, что соревнования прошли в приподнятом настроении, насыщенном бескомпромиссными соревнованиями. Тот факт, что участники пропустили татами после длительного карантина, был замечен только по их поведению и стремлениям. Предлагаем вашему вниманию беседу с заместителем председателя Национального Олимпийского комитета Узбекистана, председателем федерации дзюдо Узбекистана Азизжоном Камиловым о возобновлении соревнований и планах на будущее.
- Азизжон Якубжанович, после соревнований в Будапеште в нашей стране наконец-то состоялся рестарт дзюдо. Чемпионат Узбекистана прошел успешно. Давайте начнем наш разговор с ваших мыслей на ту же тему.
– Выражаю признательность правительству Венгрии и федерации дзюдо страны, а также международной федерации дзюдо (IJF)за организацию на высоком уровне Будапештского турнира "Большого Шлема", несмотря на сложную ситуацию на первом этапе. Я также рассказал им об этом, когда мы были в поездке. Действительно, в организационном плане конкурс прошел на отлично, чем ожидалось. Не ошибусь, если скажу, что рестарт получился удачным для семейства дзюдо. Теперь, конечно, восьмимесячный перерыв, прошедший без карантина и дзюдо, не мог не оказать влияния. Как бы то ни было, длительный период без соревнований отразился на результатах. В этом случае также неуместно давать резкие комментарии. Это должно восприниматься как естественный процесс, мне кажется. Выступая в весовой категории -66 кг, Сардор Нуриллаев занял 5-е место и набрал 360 рейтинговых очков. Остальные наши дзюдоисты также записали на свой счет определенные рейтинговые очки в зависимости от достигнутых ими этапов. Конечно, тренерский штаб во главе с Илиасом Илиадисом провел глубокий анализ турнира в Венгрии. Работают над устранением недостатков. В свою очередь, мы совместно с министерством физической культуры и спорта и Национальным олимпийским комитетом делаем все возможное, чтобы наши дзюдоисты вернулись к своей прежней спортивной форме. С этой целью в Ташкенте был организован международный учебно – тренировочный сбор с участием сборных команд пяти стран-Египта, Грузии, Кыргызстана, Франции и Узбекистана. Страны-участницы приехали в Ташкент со своими сильными командами. Думаю, что этот сбор с участием победителей и призеров олимпиад и чемпионатов мира был полезен для всех участников.
– В рамках турнира в Будапеште вы встретились с президентом IJF Мариусом Визером. Какие вопросы обсуждались в ходе беседы?
– Налажено всестороннее сотрудничество между федерацией дзюдо Узбекистана и ИЖФ. В нашей стране реализуется проект Международной федерации дзюдо "дзюдо в школах". Татами и кимано доставляются в эти школы IJF. Наши судьи приглашаются на чемпионаты Азии и мира, турниры "Мастерс", "Большого Шлема", Гран-при. В столице регулярно проводится турнир Гран-при. В прошлом году этот турнир впервые был организован на высоком уровне на великолепной "Humo Arena". Это признали и побывавшие в нашей стране специалисты, международные эксперты. В результате нашей стране впервые в истории было доверено проведение чемпионата мира среди взрослых. К сожалению, из-за пандемической ситуации этот конкурс не состоится в 2021 году. Этот же вопрос обсуждался на нашей встрече с президентом IJF в Будапеште. Г-н Визер предложил перенести на 2022 год чемпионат мира среди взрослых, который не состоялся в Ташкенте из-за ситуации с коронавирусом. Я думаю, что мы организуем самый престижный турнир года между двумя Олимпиадами на высоком уровне при поддержке нашего правительства. Здесь я хотел бы упомянуть еще одну долгожданную новость. В рамках предстоящего чемпионата мира планируется проведение выставки Международного бизнес форума. Кстати, в 2022 году будет широко отмечаться и 80-летие дзюдо Узбекистана. Как видите, планы у нас грандиозные. До конца года мы проведем чемпионаты Узбекистана среди взрослых и юниоров. Если повезет, в январе следующего года наши дзюдоисты примут участие в первом турнире нового сезона, который пройдет в Катаре.