Amaliya Sulaymonova Koreyadagi turnirda oltin medalga sazovor boʻldi
13-17 yoshli qishki sport turlari atletlari uchun oʻtkazilgan tadbir davomida yosh sportchilarimiz ulkan tajribaga ega boʻlishdi. Ahamiyatlisi, figurali uchish boʻyicha Oʻzbekiston oʻsmirlar terma jamoasi aʼzosi Amaliya Sulaymonova tadbir doirasida oʻtkazilgan oʻziga хos musobaqada birinchi oʻrinni qoʻlga kiritib, shohsupaning eng yuqori pogʻonasiga koʻtarildi. Mazkur loyihada jahonning 25 mamlakatidan tashrif buyurgan 130 nafarga yaqin yosh atletlar ishtirok etganligini taʼkidlash oʻrinli.
Mazkur loyiha Koreya Respublikasi va Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitalari oʻrtasidagi hamkorlik doirasida tashkil etilgan boʻlib, uning asosiy maqsadi mamlakatimizda qishki sport turlarini yanada rivojlantirish, 2026-yil Italiyaning Milan va Kortina dʼAmpesso shaharlarida boʻlib oʻtadigan qishki Olimpiya oʻyinlarida ishtirok eta oladigan yosh avlod vakillarining imkoniyatlarini sinovdan oʻtkazishga qaratilgan.
Shak-shubha yoʻqki, bunday darajadagi xalqaro loyihalar kelgusida yosh sportchilarimizga xorijlik kuchli raqiblar bilan tajriba almashish, jahonning yirik sport arenalari va musobaqalar atmosferasini his qilish, shu orqali xalqaro maydonda toblanib borish imkonini beradi va kun kelib albatta oʻz samarasini koʻrsatadi.

Амалия Сулайманова завоевала золотую медаль на турнире в Корее
Как мы сообщали ранее, 3 юных фигуристов Узбекистана привлечены в проект “Программа мечты” (Dream Program) в Республике Корея. Наши соотечественники завершили своё участие в данном мероприятии.
За время проведения этого проекта для спортсменов 13-17 лет, занимающихся зимними видами спорта, узбекские атлеты получили огромный опыт. Приятно отметить, что член юношеской сборной Узбекистана по фигурному катанию Амалия Сулайманова заняла первое место в соревнованиях по фигурному катанию, организованных среди участников мероприятия. В этом проекте приняли участие около 130 юных спортсменов из 25 стран мира.
Данный проект организован в рамках сотрудничества между Национальными Олимпийскими комитетами Республики Корея и Узбекистана, основной целью которого является дальнейшее развитие зимних видов спорта в нашей стране, тестирование возможностей представителей молодого поколения, которые смогут принять участие в зимних Олимпийских играх в итальянских городах Милан и Кортина д'Ампеццо-2026.
Нет сомнений в том, что международные проекты такого уровня в будущем позволят молодым атлетам обмениваться опытом с сильными зарубежными соперниками, ощутить атмосферу крупнейших международных соревнований и благодаря этому они смогут проявить свой потенциал на достойном уровне.