Habib bugungi mashg'ulotda kimni kutdi? O'zbek sportchilari uchun qimmatli maslahatlar yoxud afsonaviy jangchi ishtirokidagi matbuot anjumani qanday o'tdi?
Bugun UFC bo'yicha mutlaq jahon chempioni, taniqli jangchi rossiyalik Habib Nurmagomedov O'zbekiston Milliy Olimpiya qo'mitasiga tashrif buyurdi. Taniqli sportchi dastavval MOQ muzeyini tomosha qilib, o'zbek sportining shonli tarixi bilan yaqindan tanishdi va faxriy mehmonlar kitobiga o'z dil-izhorlarini yozib qoldirdi.
Shundan so'ng, martabali mehmon ishtirokida qiziqarli savol-javoblardan iborat matbuot anjumani bo'lib o'tdi. Unda Habib Nurmagomedovning shaxsiy murabbiyi Xaver Mendes, jismoniy tarbiya va sport vazirligi va MOQ rahbariyati, yurtimizning taniqli sportchilari va ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etishdi. Anjumanni qo'mita Bosh kotibi Oybek Kasimov olib bordi.
Dastavval MOQ raisi Rustam Shoabdurahmonov taniqli sportchinini yurtimizga tashrifi bilan qutlab o'tdi.
"Sizni Milliy Olimpiya qo'mitasida ko'rib turganimizdan bag'oyat xursandmiz. Temir intizom bilan o'z orzu-maqsadlaringiz ortidan shunday natijalarga erishdingiz. Siz nafaqat yurtingizda, balki O'zbekistonda ham ko'plab yoshlarning qahramonisiz. So'nggi jangingizda ham ko'plab hamyurtlarimiz sizga va unda ishtirok etgan sportchimizga muxlislik qilib, qo'llab-quvvatlab turishdi. Muhtaram Yurtboshimiz Shavkat Mirziyoev ham sportni alohida qadrlaydi. Yoshlar ma'naviyatini yuksaltirish va ularning bo'sh vaqtlarini mazmunli tashkil etish maqsadida ilgari surilgan 5ta muhim tashabbusning biri ham aynan jismoniy tarbiya va sportni rivojlantirishga qaratilgan. Davlat miqyosidagi e'tibor natijasida Rio Olimpiadasida 206 mamlakat orasida 21-o'rinni egallaganmiz. O'z o'rnida mamlakatimizda aralash jang san'ati turlari ham rivoj topmoqda. Sizning tashrifingiz yoshlarimiz orasida sog'lom turmush tarzini targ'ib qilishda katta ahamiyatga ega", – dedi Rustam Shoabdurahmonov.
Shuningdek, tadbir davomida Habib Nurmagomedov O'zbekistonda sportga, xususan, aralash jang san'ati turlariga e'tibordan benihoya mamnun ekanini ta'kidlab, o'zining iliq fikrlarini bildirib o'tdi.
"Fursatdan foydalanib, o'zbekistonlik muxlislarimga e'tibor va qo'llab-quvvatlov uchun o'z minnatdorchiligimni bildirib qolaman. BAAda jang qilganimda ham ular bevosita borib, tomosha qilganidan xabarim bor. Yurtingizda aralash jang san'ati turlari ham jadal rivojlanyapti. Sportchi uchun o'z davlati bayrog'ini nufuzli bellashuvlarda himoya qilish sharaf. O'zbek jangchilarining xalqaro maydondagi chiqishlarini kuzatib boraman. O'ylaymanki, ularni yirik g'alabalar kutmoqda. Mamlakatingizda dzyudo, kurash, boks kabi yakkakurash yo'nalishlari rivojlangan. Shu jihat o'zbekistonlik sportchilarning kelajakdagi g'alabalariga zamin bo'ladi, deb o'ylayman. Ayniqsa, Otabek Umarovning O'zbekistonda MMA sportiga qo'shayotgan hissasini alohida ta'kidlab o'tmoqchiman", – dedi UFC chempioni.
Shundan so'ng jurnalistlar ishtirokida savol-javob qismiga o'tildi.
– O'zbekistonlik sportchilarga yirik janglar oldidan to'g'ri tayyorgarlik ko'rish bo'yicha qanday maslahat bergan bo'lardingiz?
– Aralash jang san'atida bo'lajak bahsga tayyorgarlik ko'rishdagi eng yaxshi yo'l – sparring janglarini to'g'ri tashkil qilish. Bunda kerak bo'ladigan barcha qo'shimcha inventarlar, sparring raqibni to'g'ri tanlash katta ahamiyatga ega. Boisi bu bo'lajak jang avvalida jarohat olmaslik kabi salbiy jihatlarning oldini oladi. Shuningdek, ungacha bo'ladigan voqeliklarda ham o'zini boshqara olish muhim ahamiyatgi ega. Katta janglar oldidan OAV va boshqa tomonlardan tashqi bosim bo'ladi. Bunda to'g'ri yo'l tanlay olish o'ta muhim.
– O'tgan yili mamlakatimizda GFC turniri bo'lib o'tgan edi. Kelajakda yana bu kabi turnirlarni tashkil qilish rejasi bormi?
– Albatta, bizda bu borada katta reja bor. Pandemiya sabab bir qator rejalarimiz amalga oshmayapti. Yana bir bor aytib o'tishim mumkin, O'zbekistonda aralash jang san'ati rivoji uchun katta imkoniyat bor. Har qanday sportchi jang qilishni orzu qiladigan ulkan sport arenasi, hukumatning qo'llab-quvvatlashi va boshqa bir qator omillar etarli. Epidemiologik vaziyat yaxshilanib qolsa, albatta, biz muxlislar uchun bunday kechalarni tashkil qilamiz.
– MMAni Olimpiya o'yinlari dasturiga kiritish bo'yicha ushbu tashkilot oilasi qanday ish olib boryapti?
– Albatta, aralash jang san'atining Olimpiya o'yinlariga kiritilishini ushbu sport vakillarining aksariyat qismi qo'llab-quvvatlaydi. Parij-2024 uchun kech qolgan bo'lishimiz mumkin. Biroq 2028 yil Los-Anjelesda o'tadigan yozgi Olimpiya o'yinlari dasturiga kirish uchun harakat bor.
– O'zbekistonlik sportchilar uchun xorijlik mutaxassislar bilan yig'inlar tashkil qilish va tajriba almashish qanchalik foyda beradi?
– Xorijiy mutaxassislar bilan hamkorlikda ishlash hamisha o'z samarasini bergan. O'quv-mashg'ulot yig'inlari ham yuqori saviyada tashkil qilinsa, albatta, o'z natijasini ko'rsatadi. Zalimiz o'zbekistonlik sportchilar uchun doimo ochiq. Hozir ham bir qator hamyurtlaringiz u erda o'z tajribalarini orttirib kelishmoqda.
– Sportdan tashqari qanday xobbingiz bor?
– Ko'pchilik qatori futbolni alohida kuzatib boraman va qiziqarli o'yinlarini o'tkazib yubormaslikka harakat qilaman. Shuningdek, yana bir qator shaxsiy qiziqishlarim bor.
– Sambochilardan savol: jangovor sambo bo'yicha ikki karra jahon chempioni hisoblanasiz. Ushbu sport turi bilan shug'ullanadigan atletlar uchun qanday maslahat bergan bo'lar edingiz?
– Jangovor sambo aralash jang san'atiga eng yaqin sport hisoblanadi. O'zim misolimda aytadigan bo'lsam, ushbu sport mmaga o'tishimga tramplin vazifasini o'tab bergan. Bizning Dog'istondan bu yil 2 sambochimiz jahon chempioni bo'lishdi. Avvalo, har qanday holatda ham kuchli raqiblar bilan mashg'ulot o'tash katta foyda beradi. Fursatdan foydalanib, sizlarni ham Dog'istonga taklif qilamiz.
– Habib, senga savolim shundan iboratki, terma jamoa vakillari uchun tartib-intizom va kun tartibi qanday ahamiyatga ega? (Ilias Iliadis, dzyudo bo'yicha O'zbekiston terma jamoasi bosh murabbiyi)
– Menda ham senga savol bor. Bugun "Befit"da seni kutdim. Nega kelmading? (kuladi) savolingga keladigan bo'lsak, avvalo, o'z vaqtida uxlash juda katta ahamiyatga ega. Intizom esa sendagi maqsadga qarab keladi. Agar o'z maqsading yo'lida astoydil harakatda bo'lsang, intizomga qattiq rioya qilasan. Engil qarasang, mashg'ulotlarni o'tkazib yuborishingga to'g'ri keladi. Chempionlikni maqsad qildingmi, boshqa narsalarga chalg'imasdan, faqat shunga intilishing kerak. Shunday maqsad qo'ydingmi, jarohat, kezi kelganda, qoqilishlar bo'ladi. Bularni mardona engib o'tish kim ekanligingni ko'rsatadi.
– O'zbekistonlik sportchilardan kimlarni kuzatib borasiz?
– Oxirgi Olimpiada va jahon chempionatlarida bokschilaringiz ishtirokini alohida kuzatib bordim. Ekaterinburgdagi JChda Bahodir Jalolov, Olimpiadada engil vazndagi yigitlariningiz ishtiroki yoqqan. Umuman, o'zbekistonlik ko'plab yaxshi sportchilar borligidan xabarim bor. Sportchi uchun qulay sharoit yaratib berilsa, yangi nomlar chiqib kelaveradi. O'ylaymanki, bu borada mamlakatingizda yaxshigina imkoniyatlar bor. Yaqin kelajakda yanada nomdor sportchilar etishib chiqishiga ishonaman.
"Sizlarda taekvondo, dzyudo va boks bo'yicha kuchli sportchi va murabbiylar bor. Qolaversa, hukumatning qo'llab-quvvatlashiga ham guvoh bo'ldim. Mmaga o'tish bo'yicha to'g'ri qadam tashlansa, O'zbekistondan ham taniqli UFC jangchilari etishib chiqishiga ishonaman", – dedi murabbiy Xaver Mendes.
Tadbir yakunida Habib Nurmagomedov o'zbekistonlik sportchi va mutaxassislar bilan hamkorlikka doimo tayyor ekanligini bildirib, atletlarimizga omad va zafarlar tilab qoldi.

1 Декабря 2020 12106
Кого Хабиб ждал на сегодняшней тренировке? Ценные советы для узбекских спортсменов или как прошла пресс-конференция с участием легендарного бойца?
Сегодня абсолютный чемпион мира по версии UFC, известный боец россиянин Хабиб Нурмагомедов посетил Национальный олимпийский комитет Узбекистана. Известный спортсмен сначала посетил музей МОК, где ознакомился со славной историей узбекского спорта и оставил свои пожелания в книге почетных гостей.
После этого состоялась пресс-конференция с интересными вопросами и ответами с участием высокопоставленного гостя. В нем приняли участие личный тренер Хабиба Нурмагомедова Хавьер Мендес, руководство министерства физической культуры и спорта и МОК, известные спортсмены нашей страны и представители средств массовой информации. Конференцию провел генеральный секретарь Комитета Ойбек Касимов.
Сначала председатель МОК Рустам Шоабдурахманов поприветствовал известного спортсмена с визитом в нашу страну.
"Мы очень рады видеть вас в Национальном олимпийском комитете. С железной дисциплиной вы достигли таких результатов, преследуя свои мечты и цели. Вы герой многих молодых людей не только в своей стране, но и в Узбекистане. Даже в вашем последнем бою многие наши соотечественники болели и поддерживали вас и нашего спортсмена, который принимал в нем участие. Наш уважаемый глава государства Шавкат Мирзиеев также высоко ценит спорт. Одна из 5 важных инициатив, выдвинутых в целях повышения духовности молодежи и организации их досуга, направлена именно на развитие физической культуры и спорта. В результате внимания на государственном уровне мы заняли 21-е место среди 206 стран на Олимпиаде в Рио. На его месте в нашей стране также развиваются смешанные боевые искусства. Ваш визит имеет большое значение для пропаганды здорового образа жизни среди нашей молодежи", – сказал Рустам Шоабдурахманов.
Также в ходе мероприятия Хабиб Нурмагомедов отметил, что очень доволен вниманием, уделяемым спорту в Узбекистане, в частности, к смешанным единоборствам, и выразил свои теплые слова.
"Пользуясь случаем, хотел бы выразить свою признательность за внимание и поддержку узбекским болельщикам. Даже когда я сражался в ОАЭ, я знал, что они пошли прямо и смотрели. В вашей стране также интенсивно развиваются смешанные боевые искусства. Для спортсмена честь защищать флаг своей страны на престижных соревнованиях. Буду следить за выступлениями узбекских бойцов на международной арене. Думаю, их ждут крупные победы. В вашей стране развиты такие единоборства, как дзюдо, борьба, бокс. Думаю, что это положит начало будущим победам узбекских спортсменов. Особо хочу отметить вклад Отабека Умарова в спорт ММА в Узбекистане", – сказал чемпион UFC.
После этого с участием журналистов была проведена часть вопросов и ответов.
– Какие советы вы бы дали узбекским спортсменам по правильной подготовке перед крупными боями?
– Лучший способ подготовиться к предстоящему поединку в смешанных единоборствах – правильно организовать спарринг-бои. Большое значение имеет наличие всего необходимого дополнительного инвентаря, правильный выбор спарринг-соперника. Это предотвратит негативные аспекты, такие как отсутствие травм в начале предстоящего боя. Также в реалиях, которые предшествуют этому, самоконтроль имеет первостепенное значение. Будет внешнее давление со стороны средств массовой информации и других сторон перед большими битвами. Очень важно уметь выбрать правильный путь.
– В прошлом году в нашей стране проходил турнир GFC. Есть ли планы организовать еще несколько подобных турниров в будущем?
– Конечно, у нас есть большой план на этот счет. Ряд наших планов не реализуются из-за пандемии. Еще раз могу сказать, что в Узбекистане есть большой потенциал для развития смешанных единоборств. Достаточно огромной спортивной арены, правительственной поддержки и ряда других факторов, с которыми мечтает бороться любой спортсмен. Конечно, если эпидемиологическая ситуация улучшится, мы организуем такие вечеринки для фанатов.
– Как работает эта организация по включению ММА в программу Олимпийских игр?
– Конечно, включение смешанных единоборств в олимпийские игры поддерживается подавляющим большинством представителей этого вида спорта. Возможно, мы опоздали на Париж-2024. Но есть движение, чтобы войти в программу летних Олимпийских игр 2028 года в Лос-Анджелесе.
– Насколько выгодно для узбекских спортсменов организовывать встречи и обмениваться опытом с зарубежными специалистами?
– Сотрудничество с зарубежными специалистами всегда давало свои плоды. Учебно-тренировочные сборы, если они будут организованы на высоком уровне, обязательно покажут свои результаты. Наш зал всегда открыт для спортсменов Узбекистана. Даже сейчас ряд ваших соотечественников набираются там опыта.
– Какие у тебя хобби, кроме спорта?
– Я, как и многие, отдельно слежу за футболом и стараюсь не пропускать его интересные матчи. У меня также есть несколько других личных интересов.
- Вопрос от самбистов: вы двукратный чемпион мира по боевому самбо. Какой совет вы бы дали спортсменам, занимающимся этим видом спорта?
– Боевое самбо-спорт, наиболее близкий к смешанным единоборствам. На своем примере я могу сказать, что этот вид спорта послужил трамплином для моего перехода в ММА. Чемпионами мира в этом году стали 2 наших самбиста из Дагестана. Прежде всего, в любом случае, тренировки с сильными противниками принесут большую пользу. Пользуясь случаем, приглашаем и вас в Дагестан.
- Хабиб, у меня к вам вопрос, как важна дисциплина и повестка дня для представителей сборной? (Илиас Илиадис, главный тренер сборной Узбекистана по дзюдо)
– У меня тоже к тебе вопрос. Я ждал тебя сегодня в "Бефите". Почему ты не пришел? (смеется) Что касается вашего вопроса, во-первых, своевременный сон имеет первостепенное значение. И дисциплина приходит к цели в вас. Если вы будете усердно работать на пути к своей цели, вы будете строго придерживаться дисциплины. Если вы посмотрите легкомысленно, вам придется пропустить тренировку. Вы стремитесь к чемпионству, вы должны стремиться только к этому, не отвлекаясь на другие вещи. Ставите ли вы такую цель, что, когда наступит травма, будут спотыкаться. Смелое преодоление этих вещей показывает, кто вы есть.
– За кем из спортсменов Узбекистана вы следите?
– Я специально следил за участием ваших боксеров на последних Олимпиадах и чемпионатах мира. Баходир Джалолов на чемпионате мира в Екатеринбурге, вам понравилось участие ваших парней в легком весе на Олимпиаде. В целом, я знаю, что есть много хороших спортсменов из Узбекистана. Новые имена будут появляться, если для спортсмена будут созданы благоприятные условия. Я думаю, что у вашей страны есть хорошие возможности в этом отношении. Я верю, что в ближайшем будущем появятся еще более именитые спортсмены.
"У вас есть сильные спортсмены и тренеры по тхэквондо, дзюдо и боксу. Кроме того, я также стал свидетелем поддержки правительства. Уверен, что если будет сделан правильный шаг к переходу в ММА, то из Узбекистана вырастут и известные бойцы UFC", – сказал тренер Хавьер Мендес.
В заключение Хабиб Нурмагомедов выразил готовность к сотрудничеству со спортсменами и специалистами из Узбекистана и пожелал нашим атлетам удачи и побед.