Maʼlumki, suzish butun dunyoda eng ommaviy sport turlaridan biri hisoblanadi. U bilan muntazam shugʻullanishning foydasi katta ekani barchaga yaxshi maʼlum. Ayniqsa, uni yoshlar orasida yanada keng targʻib qilish aholi salomatligini mustahkamlash yoʻlidagi katta qadam boʻladi. Bugun Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi Bosh kotibi Oybek Kasimov poytaxtimizda boʻlib turgan Butunjahon suv sporti turlari federatsiyasi (World Aquatics) eksperti Aleksey Akatyev bilan ushbu mavzu yuzasidan suhbatlashdi. Uchrashuvda Alisher Gʻaniyev boshchiligidagi Oʻzbekiston suzish federatsiyasi vakillari hamda suv sporti turlari boʻyicha bir qator tashkilotlarning mutasaddilari ham ishtirok etishdi.
Oybek Omilovich Butunjahon suv sporti turlari federatsiyasi bilan Oʻzbekiston oʻrtasida mustahkam aloqalar yoʻlga qoʻyilgani, kelajakda koʻplab istiqbolli loyihalar ustida hamkorlik qilinishi, davlatimiz va hukumatimiz tomonidan barcha sport turlari rivojiga katta ahamiyat berilayotgani haqida gapirib oʻtdi. Shuningdek, Respublikamizning barcha hududlarida 6-10 yoshli bolalar oʻrtasida suzish sportini targʻib qilish, bunda jahon tajribasini oʻrgangan holda yangi dasturlar ishlab chiqish kabi masalalar boʻyicha takliflarini bildirdi.
Joriy yilning yozida Sportni rivojlantirish vaziri Adham Ikramov boshchiligidagi delegatsiya Vengriyada oʻtgan suv sporti turlari boʻyicha jahon chempionatiga tashrif buyurgan edi. Mazkur gʻoya oʻshanda rasmiylar oʻrtasida kechgan uchrashuvlarda ilgari surilgan.
Oʻz navbatida, xorijlik mutaxassis xalqaro tashkilot suzish sportining yanada ommaviylashishidan manfaatdor ekanini, tashrif davomida mamlakatimizning koʻplab hududlarini koʻzdan kechirib ulgurganini aytdi. Ayniqsa, Samarqand shahridagi ochiq suv havzasi barcha talablarga javob berishi va bu inshoot bolalar oʻrtasida suzish ommaviyligini kuchaytirish, kelgusida turli yosh toifalarida xalqaro musobaqalarni oʻtkazish uchun juda qulayligini bildirdi.
Suhbat davomida tomonlar ilgari surilgan takliflarni amalga oshirish rejalari, “Toshkent-2025” yoshlar Osiyo oʻyinlariga tayyorgarlik doirasida kuchli mutaxassislarni jalb etish, xorijlik seleksionerlar bilan Respublika boʻylab iqtidorli yoshlarni aniqlash kabi mavzularda fikr almashishdi.
Mutaxassis 2 kunlik tashrifi davomida Qarshi va Samarqand shaharlarida boʻlib, hududlardagi suv sporti infratuzilmasini batafsil oʻrgandi. Uning xulosalari asosida fevral oyida mahalliy mutaxassislar uchun oʻquv kurslarini tashkil etish boʻyicha kelishuvga erishildi.

15 Декабря 2022 2798
Сегодня Генеральный секретарь Национального Олимпийского комитета Узбекистана Ойбек Касимов побеседовал на тему развития и популяризации водных видов спорта среди населения с находящимся в столице экспертом World Aquatics (Всемирная федерация водных видов спорта) Алексеем Акатьевым. Во встрече приняли участие сотрудники Федерации плавания Узбекистана во главе с Алишером Ганиевым, а также представители ряда Организаций по водным видам спорта.
Ойбек Омилович отметил, что между World Aquatics и Узбекистаном налажены тесные связи и рассказал, что в будущем будет осуществляться сотрудничество по многим перспективным проектам, что также со стороны Государства и Правительства большое значение уделяется развитию всех видов спорта. Он выдвинул предложения по таким вопросам, как пропаганда плавания среди детей 6-10 лет во всех регионах республики, разработка новых программ с учётом мирового опыта.
Стоит отметить, что эта идея возникла на встречах официальных лиц ещё летом этого года. Тогда в рамках чемпионата мира по водным видам спорта в Будапеште (Венгрия) делегация Узбекистана во главе с министром Развития спорта Адхамом Икрамовым провела ряд мероприятий с представителями зарубежных экспертов.
В свою очередь, почётный гость заявил, что Международная организация заинтересована в дальнейшей популяризации плавания, что в ходе рабочего визита он успел осмотреть многие регионы нашей страны. Кроме того, отметил, что гребной канал в Самарканде отвечает всем требованиям мировых стандартов и это сооружение очень удобно для повышения популярности плавания среди детей, а также для проведения международных соревнований в различных возрастных категориях.
В ходе беседы стороны обменялись мнениями по таким темам, как планы реализации выдвинутых предложений, привлечение опытных специалистов в рамках подготовки к юношеским Азиатским играм “Ташкент-2025”, выявление с зарубежными селекционерами талантливой молодёжи по всей республике.
В ходе 2-дневного визита специалист побывал в городах Карши и Самарканд, где подробно изучил инфраструктуру водных видов спорта в регионах. На основании сделанных выводов, была достигнута договорённость об организации учебных курсов для отечественных специалистов в феврале месяце.