Toshkentda oʻtadigan karate (WKF) boʻyicha Osiyo chempionatining faxriy mehmoni, Butunjahon karate federatsiyasi prezidenti Antonio Espinos poytaxtimizga tashrif buyurgani haqida maʼlum qilgan edik. Bugun Sportni rivojlantirish vazirligida u bilan karate rivojiga oid bir qator masalalar muhokama qilindi.
Uchrashuvda Vazir Adham Ikramov, MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov, Oʻzbekiston karate WKF federatsiyasi raisi Rashid Talipov, Osiyo karate federatsiyasi prezidenti, general-mayor Nasir Al Razuqi ishtirok etishdi.
Dastavval Adham Ilhamovich Prezidentimizning mamlakatimizda sogʻlom turmush tarzi targʻibotiga qaratayotgan eʼtibori xususida toʻxtalib oʻtdi. Shuningdek, Konya-2021 Islom birdamligi oʻyinlarida karatechilarimizning muvaffaqiyatli ishtirok etib, 2 ta oltin va 1 ta bronza medallariga sazovor boʻlgani, 2 kundan soʻng start oladigan qitʼa birinchiligida ham terma jamoamiz barcha vazn toifalarida medallar uchun kurash olib borishini bildirdi.
Oʻz navbatida, janob Espinos ham karatechilarimizning imkoniyatlarini yuqori baholadi. Shuningdek, u boʻlajak qitʼa birinchiligiga olib borilayotgan tayyorgarlik, mehmonlar uchun yaratilgan sharoitlarni ijobiy baholadi. Qolaversa, 2028-yil Los-Anjelesda boʻladigan Olimpiya oʻyinlari dasturiga karateni yana qaytarish uchun oʻzaro hamjihatlikda ishlash muhimligini taʼkidladi.
Suhbat davomida tomonlar yurtimizda karatening ommaviyligini oshirish, mamlakatimizda xorijlik kuchli mutaxassislar ishtirokida seminarlar tashkil etish, kelgusida Oʻzbekistonda yanada nufuzli musobaqalarni oʻtkazish, 2025-yil Toshkentda boʻladigan yoshlar Osiyo oʻyinlariga tayyorgarlikda hamkorlikda ishlash kabi masalalar boʻyicha atroflicha fikr almashishdi.

14 Декабря 2022 2117
Как мы сообщали ранее, нашу столицу посетил почётный гость чемпионата Азии по карате WKF президент Всемирной федерации каратэ Антонио Эспинос. Сегодня в Министерстве развития спорта с зарубежным специалистом состоялась встреча, на которой был обсуждён ряд вопросов, касающихся развития данной дисциплины.
Во встрече приняли участие министр Адхам Икрамов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, председатель Федерации каратэ WKF Узбекистана Рашид Талипов, президент Азиатской федерации каратэ, генерал-майор Насир Аль Разуки.
Сначала Адхам Ильхамович остановился на внимании Президента, которое уделяется пропаганде здорового образа жизни в нашей стране. Также он отметил, что благодаря этому узбекские каратисты на Играх Исламской солидарности Конья-2021, успешно выступившие на состязаниях, завоевали 2 золотые и 1 бронзовую медали, а на континентальном первенстве, которое стартует через 2 дня, отечественная сборная будет бороться за награды во всех весовых категориях.
В свою очередь, г-н Эспинос высоко оценил потенциал единоборцев нашей страны. Он также отметил высокий уровень подготовки к предстоящему чемпионату Азии, об условиях, созданных для гостей. Кроме того, он подчеркнул важность совместной работы, чтобы вернуть каратэ в программу Олимпийских игр 2028 года в Лос-Анджелесе.
В ходе беседы стороны обменялись мнениями о дальнейшей популяризации развития каратэ в нашей стране, организации семинаров с участием опытных зарубежных специалистов, проведении в Узбекистане более престижных соревнований, совместной работе по подготовке к юношеским Азиатским играм Ташкент-2025.