Alise Faxrutdinova: "Maqsadim – Olimpiadaga a'lo darajada tayyorgarlik ko'rish»
Joriy yilning 8-14 iyun kunlari Qohirada o'tkaziladigan jahon chempionati oldidan zamonaviy beshkurash bo'yicha O'zbekiston milliy terma jamoasi sportchisi Alise Faxrutdinova ayni paytdagi tayyorgarligi va bo'lg'usi chempionatdan oldin o'z oldiga qo'ygan maqsadlari haqida so'zlab berdi.
– Jahon chempionati oldidan tayyorgarlik holatingizni qanday baholaysiz?
– Ayni vaqtda jismoniy tayyorgarligimni o'rtacha, deb baholayman. Jarohat olganimga hali ko'p bo'lgani yo'q va 2021 yilgi jahon chempionati ushbu mavsumdagi ilk startim bo'ladi. Olimpiya o'yinlariga ham oz vaqt qoldi va men tezroq yuqori sport formamga qaytishim kerakligini tushunaman.
– Ushbu chempionat oldidan o'z oldingizga qanday maqsad qo'ydingiz?
– Jamoamiz o'z oldiga ko'p maqsadlarni qo'ygan, lekin mening asosiy niyatim deyarli ikki yillik tanaffusdan keyin musobaqa amaliyotiga tezroq qaytish va albatta, Olimpiya o'yinlari oldidan tajriba to'plash.
– Jahon chempionatiga tayyorgarligingiz qanday o'tgan? Nimaga ko'proq e'tibor berdingiz?
– Barcha mashg'ulotlar rejadagidek o'tdi. Qilichbozlik va o'q otish zamonaviy beshkurashdagi kuchli tomonlarim bo'lgani bois, asosiy e'tiborni yugurish va suzishdagi funktsional holatimni yaxshilashga qaratdik.
– Jarohat tufayli jahon kubogining ikkala bosqichini ham o'tkazib yubordingiz, tiklanish davringiz qanday o'tdi?
– Tiklanish davri juda og'ir kechdi. Uzoq vaqtga cho'zildi va ko'p mehnat talab qildi. Bunda shifokorlar va murabbiylar menga yordam berishdi. Ular o'z ishining ustasi. Yaqinlarimning qo'llovi ham katta ahamiyatga ega bo'ldi. Jarohat asoratlari rejimga kirishimga to'sqinlik qildi, lekin biz ularni engdik va hozirda to'liq dastur bo'yicha tayyorgarlik ko'ryapmiz.
– Katta musobaqalarda qatnasha olmaganingiz sizga qanday ta'sir qildi?
– Jarohat har qanday sportchini ham jismonan, ham ruhan ezadi. Jarohat davrida oson bo'lmadi. Lekin ayni paytda hammasi ortda qoldi. Ushbu mashaqqatli yo'lni bosib o'tishga yordam bergan insonlarga tashakkur.
– 2021 yilgi Jahon Kubogidan keyin nima bilan shug'ullanasiz? Olimpiya o'yinlaridan oldingi o'quv-mashg'ulot yig'ini qaerda o'tadi? COVID-19 pandemiyasi rejalaringizga ta'sir qildimi? Ungacha rejalaringiz qanday edi va ular nechog'li o'zgardi?
Men uchun asosiy vazifa – bu tayyorgarlikni uzluksiz davom ettirish. Maqsadim esa Olimpiadaga eng a'lo ko'rinishda etib borishdir. Olimpiya o'yinlaridan oldingi o'quv mashg'ulot yig'inlari Moskvada bo'lib o'tadi, chunki u erdagi sharoitga o'rganganmiz va samarali mehnatga butun diqqatimizni qaratamiz. COVID -19 hech bir insonni chetlab o'tmadi, shu jumladan, bizni ham. Musobaqalar goh bekor qilindi, goh sanalari va manzillari o'zgardi. Albatta, COVID -19 dan oldin va keyingi Tokio-2020ga tayyorgarlik rejasi ham sezilarli darajada farq qiladi.

Алисэ Фахрутдинова: "Моя цель-отлично подготовиться к Олимпиаде»
В преддверии чемпионата мира по современному пятиборью, который пройдет в Каире с 8 по 14 июня текущего года, спортсменка национальной сборной Узбекистана по современному пятиборью Алисе Фахрутдинова рассказала о своей подготовке и задачах перед предстоящим чемпионатом.
– Как вы оцениваете состояние своей подготовки перед чемпионатом мира?
– На данный момент я оцениваю свою физическую форму как среднюю. У меня еще не так много травм, и чемпионат мира 2021 года станет моим первым стартом в этом сезоне. До Олимпийских игр тоже осталось совсем немного времени, и я понимаю, что мне нужно быстрее вернуться в свою высокую спортивную форму.
– Какую цель вы поставили перед собой перед этим чемпионатом?
– Наша команда поставила перед собой много целей, но моя главная цель-как можно быстрее вернуться к соревновательной практике после почти двухлетнего перерыва и, конечно же, набраться опыта перед Олимпийскими играми.
– Как прошла ваша подготовка к чемпионату мира? На что вы обратили больше всего внимания?
– Все занятия прошли по плану. Поскольку фехтование и стрельба являются моими сильными сторонами в современном пятиборье, мы сосредоточились на улучшении моей функциональной осанки в беге и плавании.
– Вы пропустили оба этапа Кубка мира из-за травмы, как прошел ваш период восстановления?
- Период восстановления был очень тяжелым. Это заняло много времени и потребовало много работы. В этом мне помогли врачи и тренеры. Они мастера своего дела. Большое значение придавалось и рукопожатию близких людей. Осложнения травмы помешали мне войти в режим, но мы их преодолели и сейчас готовимся по полной программе.
– Как на вас повлияло то, что вы не смогли принять участие в крупных соревнованиях?
- Травма давит на любого спортсмена и физически, и морально. В период травмы было нелегко. Но при этом все осталось позади. Спасибо людям, которые помогли нам пройти этот трудный путь.
– Что вы будете делать после чемпионата мира 2021 года? Где пройдет предолимпийский сбор? Повлияла ли пандемия COVID-19 на ваши планы? Каковы были ваши планы до этого и насколько они изменились?
Для меня главная задача-продолжать подготовку без перерыва. И моя цель-попасть на Олимпиаду в самом лучшем виде. Предолимпийские тренировочные сборы проходят в Москве, потому что мы привыкли к тамошним условиям и все внимание уделяем продуктивной работе. COVID -19 не обошел стороной никого, включая нас. Соревнования были отменены, даты и адреса были изменены. Конечно, план подготовки к Токио-19 до и после COVID-2020 также значительно отличается.