Og‘ir atletika bo‘yicha jahon chempionatida hamyurtlarimizni qo‘llab-quvvatlaymiz
Bugun Kolumbiyaning Bogota shahrida og‘ir atletika bo‘yicha kattalar o‘rtasidagi jahon chempionati start oladi. Musobaqa Parij-2024 Olimpiya o‘yinlari yo‘lida katta reyting ochkolarini taqdim qiladi. Shu bois, unda barcha terma jamoalar asosiy tarkibi bilan qatnashmoqda. Ushbu maqolada O‘zbekiston terma jamoasining ishtirokiga oid qiziqarli ma’lumotlarni taqdim qilamiz:
Chempionatda 93 davlatdan 537 nafar sportchi ro‘yxatdan o‘tkazilgan. Xususan, O‘zbekiston terma jamoasi 10 nafar (7 nafar erkak va 3 nafar ayol) atlet bilan qatnashadi. Qayd etish joiz, dastavval tarkibga 11 nafar sportchi jalb etilgan edi. Biroq -89 kg vazn toifasida ishtirok etishi kutilgan Sarvarbek Zafarjonov jarohatidan to‘liq forig‘ bo‘la olmadi. Shu bois u Turkiya yig‘inidan so‘ng Toshkentga qaytadigan bo‘ldi. Jamoa esa bir necha soat avval Istanbuldan Bogotaga yo‘l oldi. Musobaqada qatnashadigan sportchilarimizning to‘liq tarkibi quyidagicha ko‘rinish oldi:
-67 kg: Adhamjon Ergashev (“A” guruhi)
-67 kg: Doston Yoqubov (“A” guruhi)
-81 kg: Og‘abek To‘xtayev (“В” guruhi)
-81 kg: Muhammadqodir Toshtemirov (“A” guruhi)
-102 kg: Sharofiddin Amriddinov (“В” guruhi)
-109 kg: Ruslan Nurudinov (“A” guruhi)
+109 kg: Akbar Jo‘rayev (“A” guruhi)
-55 kg: Nigora Abdullayeva (“A” guruhi)
-81 kg: Rigina Adashbayeva (“В” guruhi)
-87 kg: Tursunoy Jabborova (“A” guruhi)
Chempionat davomida har bir atletimizning chiqishi katta qiziqish bilan kuzatib borilishi aniq. Siz ham hamyurtlarimizning ishtirokiga qiziqayotgan bo‘lsangiz, ushbu ma’lumotlar orqali ular qatnashadigan vaqtni belgilab oling:
8 dekabr: Nigora Abdullayeva (05:00, Toshkent vaqti bilan)
10 dekabr: Adhamjon Ergashev va Doston Yoqubov (02:30)
11 dekabr: Og‘abek To‘xtayev (21:30),
12 dekabr: Muhammadqodir Toshtemirov (02:30)
13 dekabr: Sharofiddin Amriddinov ( 21:30)
15 dekabr: Rigina Adashbayeva (02:00)
15 dekabr: Tursunoy Jabborova (05:00)
16 dekabr: Ruslan Nurudinov (05:00)
17 dekabr: Akbar Jo‘rayev (02:30)
O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi mas’uliyatli musobaqa davomida terma jamoamizning barcha vakillariga omad va g‘alabalar tilaydi.

Поддержим наших соотечественников на ЧМ по тяжёлой атлетике
Сегодня в Боготе (Колумбия) стартует чемпионат мира по тяжёлой атлетике среди взрослых. В соревнованиях вместе с медалями разыгрываются ценные рейтинговые очки на пути к Олимпийским играм 2024 года в Париже. И поэтому для участия в первенстве планеты все Национальные сборные выставили свой основной состав. В этой статье мы представим интересную информацию об участии сборной Узбекистана в ЧМ:
На предстоящих состязаниях выступят 537 спортсменов из 93 стран. В частности, сборная Узбекистана будет представлена 10 спортсменами (7 мужчин и 3 женщины). Стоит отметить, что изначально в состав были включены 11 атлетов. Однако, Сарварбек Зафаржанов, который, должен был выступать в весовой категории до 89 кг, не смог полностью восстановиться после травмы. После турецких сборов он вернулся в Ташкент. А некоторое время назад отечественная команда отправилась из Стамбула в Боготу. Состав сборной Узбекистана:
-67 кг: Адхамжон Эргашев (группа "А")
-67 кг: Достон Якубов (группа "А")
-81 кг: Огабек Тухтаев (группа "В")
-81 кг: Мухаммадкодир Тоштемиров (группа "А")
-102 кг: Шарофиддин Амриддинов (группа "В")
-109 кг: Руслан Нурудинов (группа "А")
+ 109 кг: Акбар Джураев (группа "А")
-55 кг: Нигора Абдуллаева (группа "А")
-81 кг: Ригина Адашбаева (группа "В")
-87 кг: Турсуной Джабборова (группа "А")
Безусловно, на протяжении всего чемпионата выступление каждого из отечественных атлетов будет в центре внимания многих. Если вы также заинтересованы в участии узбекских тяжелоатлетов, отметьте для себя время их выступлений:
8 декабря:Нигора Абдуллаева (05:00 по ташкентскому времени)
10 декабря: Адхамджон Эргашев и Достон Якубов (02:30)
11 декабря: Огабек Тухтаев (21:30),
12 декабря: Мухаммадкодир Тоштемиров (02:30)
13 декабря: Шарофиддин Амриддинов ( 21:30)
15 декабря: Ригина Адашбаева (02:00)
15 декабря: Турсуной Джабборова (05:00)
16 декабря: Руслан Нурудинов (05:00)
17 декабря: Акбар Джураев (02:30)
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана желает спортсменам удачи и побед в предстоящих важных стартах.