Sherzod Tashmatov Meksikadagi jahon chempionati yakuni boʻyicha tanqidiy yigʻilish oʻtkazdi
Taekvondo WT boʻyicha Oʻzbekiston terma jamoasi joriy oy Meksikaning Gvadalaxara shahrida oʻtkazilgan jahon chempionatida ishtirok etib, 1 ta oltin, 1 ta kumush va 2 ta bronza medallarini qoʻlga kiritganidan xabaringiz bor. Bugun MOQ raisi oʻrinbosari, mamlakat taekvondo WT assotsiatsiyasi raisi Sherzod Tashmatov Pavel Xan boshchiligidagi murabbiylar shtabi bilan dunyo birinchiligi yakunlari va oldindagi rejalar boʻyicha yigʻilish oʻtkazdi.
Sherzod Rixsiboyevich Meksikada jamoa yuqori natija qayd etgani bilan barchani yana bir bor qutladi. Biroq yigʻilishni tanqidiy ruhda oʻtkazib, shohsupaga koʻtarila olmagan sportchilarning ishtirokidan koʻngli toʻlmaganini bildirdi. Dunyo birinchiligidan soʻng eyforiyani bir chetga surib, oldinda turgan musobaqalarga jiddiy tayyorgarlik koʻrish lozimligini taʼkidladi.
Xususan, terma jamoani 6-11-dekabr kunlari Saudiya Arabistonida oʻtadigan yakuniy Gran-pri kutib turibdi. Parij-2024 Olimpiadasi uchun qimmatli reyting ochkolarini taqdim etadigan musobaqa alohida tayyorgarlik talab etib, unda jahon reytingida kuchli 16 talikdan joy olgan atletlargina qatnasha oladi. Ayni paytdagi reyting holatiga koʻra, musobaqada Oʻzbekiston terma jamoasi sharafini Ulugʻbek Rashitov, Nikita Rafalovich, Shuhrat Salayev va Svetlana Osipova himoya qiladi.
Pavel Xan suhbat davomida jahon chempionatida ishtirok etgan sportchilar qisqa hordiqdan soʻng yana mashgʻulotlarga qaytgani, terma jamoa vakillarining salomatligi yaxshi ekani haqida maʼlumot berdi. Yigʻilish yakunida Sherzod Rixsiboyevich yakuniy Gran-prida maksimal natija qayd etish va buning uchun sportchilarga barcha sharoitlarni yaratish boʻyicha qoʻshimcha topshiriqlar berdi.

Шерзод Ташматов провёл критическую встречу по итогам чемпионата мира в Мексике
Сборная Узбекистана по таэквондо WT в уходящем месяце приняла участие в чемпионате мира в Гвадалахаре (Мексика), где завоевала 1 золотую, 1 серебряную и 2 бронзовые медали. Сегодня заместитель председателя НОК, председатель Ассоциации таэквондо страны Шерзод Ташматов провёл совещание с тренерским штабом во главе с Павлом Ханом по итогам мирового первенства и дальнейшим планам.
Шерзод Рихсибаевич ещё раз поздравил всех с высоким результатом команды в Мексике. Однако, проведя встречу в критическом духе, он выразил разочарование участием спортсменов, которые не смогли подняться на пьедестал почёта. Он подчеркнул необходимость серьёзной подготовки к предстоящим важным соревнованиям.
В частности, сборную ждёт финальный Гран-при, который пройдёт с 6 по 11 декабря в Саудовской Аравии. Состязания, которые принесут ценные рейтинговые очки для Олимпийских игр Париж-2024, требуют особой подготовки, так как в них могут участвовать только спортсмены, входящие в ТОП-16 мирового рейтинга. Согласно текущему рейтинговому состоянию, честь нашей страны на данном турнире будут защищать Улугбек Рашитов, Никита Рафалович, Шухрат Салаев и Светлана Осипова.
Павел Хан в ходе беседы отметил, что единоборцы, участвовавшие в чемпионате мира, после короткого отдыха вновь вернулись к тренировкам, состояние здоровья у представителей сборной хорошее. В завершение совещания Шерзод Рихсибаевич дал дополнительные поручения по достижению максимального результата в финальном Гран-при и созданию для этого атлетам всех необходимых условий.