Sharofiddin Boltaboyev va Zaynab Dayibekovani tabriklaymiz!
Sharofiddin Boltaboyev 1995-yil 19-noyabr kuni tugʻilgan. Dzyudochimiz faoliyati davomida Osiyo chempionatlarida ikki bor finalgacha yetib borgan. 2019-yil Toshkent Gran-prisi gʻolibi. 2021-yil Parij va Toshkent “Katta dubulgʻa” turnirlarining kumush medal sohibi, shuningdek, boshqa koʻplab nufuzli musobaqalar gʻolib va sovrindori hisoblanadi. -81 kg vazn toifasida Tokio Olimpiadasida yurtimiz sharafini himoya qilgan.
Zaynab Dayibekova 2002-yil dunyoga kelgan. U qilichbozlarimiz orasida ilk bor Jahon kubogida gʻalaba qozongan sportchimiz hisoblanadi. Dayibekova bu muvaffaqiyatga 2019-yil yoshlar oʻrtasida oʻtkazilgan musobaqada erishgan edi. Tokio-2020 Olimpiadasida kuchli sakkizlikka kirgan. Joriy yil BAAning Dubay shahrida oʻtgan yoshlar oʻrtasidagi jahon chempionatida bronza medaliga sazovor boʻldi. Koʻrsatgan natijalari evaziga davlatimiz tomonidan “Shuhrat” va “Jasorat” medallari bilan taqdirlangan.
Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi har ikki sportchimizni tavallud ayyomlari bilan tabriklab, ularga uzoq umr, sihat-salomatlik va ulkan gʻalabalar tilab qoladi.

Поздравляем Шарофиддина Болтабоева и Зайнаб Дайибекову!
Сегодня два именитых атлета из Каракалпакстана Шарофиддин Болтабоев и Зайнаб Дайидекова отмечают свой День рождения.
Шарофиддин Болтабоев родился 19 ноября 1995 года. За свою карьеру дзюдоист дважды доходил до финала на чемпионатах Азии. Победитель Гран-при Ташкента 2019 года и серебряный призёр Парижского и Ташкентского турниров “Большого шлема” 2021 года, а также многих других престижных соревнований. В весовой категории до 81 кг он защищал честь нашей страны на Олимпиаде в Токио.
Зайнаб Дайибекова родилась в 2002 году. Она является первой узбекской спортсменкой, выигравшая Кубок мира по фехтованию. Этого успеха Дайибекова добилась на молодёжном турнире 2019 года. В Токио-2020 стала первой отечественной спортсменкой, попавшая в восьмёрку сильнейших на Олимпийских играх. В текущем году на молодёжном чемпионате мира в Дубае завоевала бронзовую награду. За достигнутые результаты награждена со стороны государства медалями “Шухрат” и “Жасорат”.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана поздравляет наших спортсменов с Днём рождения, желает им больших побед, крепкого здоровья и долгих лет жизни.