30-oktyabr - 12-noyabr kunlari Iordaniya poytaxti Amman shahrida boks boʻyicha kattalar oʻrtasida Osiyo chempionati oʻtkazildi. Unda ishtirok etgan Oʻzbekiston erkaklar terma jamoasi 5 ta oltin, 2 ta kumush va 3 ta bronza medali bilan umumjamoa hisobida birinchi oʻrinni egalladi. Umumiy hisobda esa erkaklar va ayollar terma jamoamiz 6 ta oltin, 3 ta kumush va 4 ta bronza medallariga ega chiqdi. Bugun tunda mana shunday yuksak natija qayd etgan jamoamiz vatanimziga qaytib keldi.
Islom Karimov nomidagi Toshkent xalqaro aeroportida muzaffar bokschilarimizni MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov, Qoʻmita raisi oʻrinbosari, Oʻzbekiston boks federatsiyasi raisining birinchi oʻrinbosari Saken Polatov, Sportni rivojlantirish vazirining maslahatchisi Avaz Karimov kutib olishdi.
Mutasaddilar bokschilarimizni qoʻlga kiritgan muvaffaqiyatlari bilan qutlashar ekan, kelasi yil poytaxtimizda oʻtadigan jahon chempionati, shuningdek, Xanchjou-2022 Osiyo oʻyinlarida ham yurtimiz sharafini munosib himoya qilishlarini tilashdi.

Сильнейшая сборная Азии прибыла на Родину
С 30 октября по 12 ноября в столице Иордании Аммане прошёл чемпионат Азии по боксу среди взрослых. Мужская сборная Узбекистана заняла первое место в общекомандном зачёте с 5 золотыми, 2 серебряными и 3 бронзовыми медалями, а женская дружина удостоилась по 1 золотой, серебряной и бронзовой наград. Сегодня ночью отечественные мастера кожаной перчатки, показавшие высокий результат, были торжественно встречены.
В Ташкентском международном аэропорту имени Ислама Каримова успешных боксёров встретили Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместитель председателя Комитета, первый заместитель председателя Федерации бокса Узбекистана Сакен Полатов, Советник министра Развития спорта Аваз Каримов.
Поздравляя атлетов с достигнутым результатом, официальные лица пожелали им и впредь достойно защитить честь нашей страны на различных крупных состязаниях, в частности, на чемпионате мира Ташкент-2023, а также на Азиатских играх Ханчжоу-2022.