Maʼlum qilganimizdek, bugun Oʻzbekiston Respublikasi Davlat bayrogʻi qabul qilingan kun munosabati bilan “Yangi nafas” ommaviy yugurish musobaqasi boʻlib oʻtdi. “Bir vatanda, bir vaqtda, bir masofaga, bir maqsadda – birga yuguramiz!” shoiri ostida tashkil etilgan mazkur loyiha bir vaqtda Respublikamizning 15 ta shahrida oʻtkazildi. Poytaxtimizdagi “Humo arena” kompleksining oldida boʻlib oʻtgan tadbir koʻtarinki ruhda tashkil qilindi.
Poyganing tantanali ochilish marosimida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi xavfsizlik kengashi kotibi, Oʻzbekiston triatlon federatsiyasi raisi Viktor Mahmudov, Sportni rivojlantirish vaziri Adham Ikramov, Osiyo Olimpiya kengashi vitse-prezidenti Otabek Umarov, Oliy va oʻrta-maxsus taʼlim vaziri Abduqodir Toshqulov, Mudofaa vazirining birinchi oʻrinbosari – Qurolli kuchlar Bosh shtabi boshligʻi, general-mayor Shuhrat Xalmuhamedov, Milliy Olimpiya qoʻmitasi Bosh kotibi Oybek Kasimov ishtirok etishdi. Unda soʻz olgan rasmiylar Prezidentimiz tomonidan ommaviy sport va sogʻlom turmush tarzi targʻibotiga katta ahamiyat qaratilayotgani, buning natijasida muzaffar atletlarimiz xalqaro maydonda yurtimiz bayrogʻini koʻklarga koʻtarib kelishayotgani, bu kabi tadbirlar yoshlarimizni vatanparvarlik ruhida tarbiyalashga katta hissa qoʻshishini taʼkidladilar.
Shundan soʻng yuzlab hamyurtlarimiz 3 km masofaga oʻtgan poyga startida saf tortishdi. Qayd etish joiz, unda imkoniyati cheklangan yurtdoshlarimiz ham qatnashishdi. Murosasiz bahslar yakunida gʻolib va sovrindorlar roʻyxati quyidagicha koʻrinish oldi:

"Янги нафас" объединил сотни сторонников здорового образа жизни
Как мы сообщали ранее, сегодня в честь Дня принятия Государственного флага Республики Узбекистан состоялся массовый забег "Янги нафас". Этот проект, организованный под дивизом "На одной Родине, в одно время, на одну дистанцию, с одной целью – будем вместе бегать!" был проведён одновременно в 15 городах Республики. Столичный спортивный комплекс “Хумо Арена”, где также прошёл забег, стал Центральной площадью для равнения других регионов республики для единовременного старта мероприятия.
В торжественной церемонии открытия соревнований приняли участие Секретарь Совета безопасности при Президенте Республики Узбекистан, председатель Федерации триатлона страны Виктор Махмудов, министр Развития спорта Адхам Икрамов, вице-президент Олимпийского совета Азии Отабек Умаров, министр Высшего и среднего специального образования Абдукодир Тошкулов, первый заместитель министра Обороны – начальник Генерального штаба Вооруженных сил генерал-майор Шухрат Халмухамедов, Генеральный секретарь Национального Олимпийского комитета Ойбек Касимов. Выступившие на ней официальные лица отметили, что Президент уделяет большое внимание пропаганде массового спорта и здорового образа жизни, в результате атлеты высоко поднимают флаг нашей страны на международной арене, что подобные мероприятия вносят большой вклад в воспитание молодёжи в духе патриотизма.
После этого сотни наших соотечественников состязались в забеге на дистанцию 3 км. Стоит отметить, что в нём приняли участие и любители спорта с ограниченными возможностями. По итогам соревнований медалей удостоились: