Toshkentda oʻtadigan boks boʻyicha jahon chempionatining sanasi aniq, sovrin jamgʻarmasi esa rekord darajaga yetdi
Iordaniyada oʻtayotgan boks boʻyicha Osiyo chempionati doirasida Xalqaro boks assotsiatsiyasi (IBA) prezidenti Umar Kremlyov ishtirokida matbuot anjumani boʻlib oʻtdi. Ahamiyatlisi, unda kelasi yil mamlakatimiz birinchi bor mezbonlik qiladigan dunyo birinchiligining sanalari rasman maʼlum qilindi. Unga koʻra, boʻlajak musobaqa 2023-yilning 1-14-may kunlariga belgilandi. Bahslarga muhtasham “Humo arena” majmuasi mezbonlik qiladi.
Anjumanda IBA prezidenti mamlakatimiz masʼuliyatli chempionatni yuqori saviyada oʻtkaza olishiga ishonch bildirdi. Shuningdek, unda rekord darajadagi mukofot jamgʻarmasi boʻlishini taʼkidladi. Qayd etilishicha, Toshkent mezbonlik qiladigan musobaqada sovrin jamgʻarmasi rekord darajaga koʻtarilib, summa umumiy hisobda 5.2 million AQSH dollarini tashkil etadi. Bunda oltin medal sohiblari 200 ming, finalchilar 100 ming va bronza medali egalari 50 ming AQSH dollariga ega boʻlishadi.
«Ishonamanki, boks boʻyicha erkaklar oʻrtasidagi jahon chempionati yuqori darajada oʻtkaziladi va tarixdagi eng zoʻrlaridan biri boʻladi. Men Oʻzbekistonda boʻlganman va u yerda musobaqalar qanday tashkil etilishini koʻrganman. U yerdagi professionalizim va boksga boʻlgan mehr koʻp mamlakatlar uchun namuna boʻladi. Toshkentda yangi chempionlarni koʻrishni sabrsizlik bilan kutmoqdaman», – dedi U.Kremlyov.
Oʻz navbatida, MOQ raisi oʻrinbosari, Oʻzbekiston boks federatsiyasi raisining birinchi oʻrinbosari Saken Polatov Toshkent “jahon boksi poytaxti” boʻlishidan mamnun ekanligini taʼkidladi.
“Bu tasodifan boʻlib qolgani yoʻq, Oʻzbekistonda uzoq yillardan beri saqlanib kelinayotgan boy boks anʼanalari bunga sababdir. Oʻzbekiston boks oilasi nomidan shuni aytishim mumkinki, mamlakatimiz boks boʻyicha erkaklar oʻrtasidagi jahon chempionatini yuqori saviyada oʻtkazish uchun barcha ishni qiladi”, - dedi Saken Polatov.
Eslatib oʻtamiz, mamlakatimiz mezbonlik qiladigan dunyo birinchiligi Parij-2024 Olimpiadasi yoʻlidagi dastlabki litsenziyalar oʻynalishi bilan yanada ahamiyatli.

Известна дата ЧМ по боксу в Ташкенте, а призовой фонд достиг рекордного уровня
В рамках проходящего в Иордании чемпионата Азии по боксу состоялась пресс-конференция с участием президента Международной ассоциации бокса (IBA) Умара Кремлёва. Стоит отметить, что на ней былa официально объявлена дата первенства планеты, которое наша страна впервые примет в следующем году. Проведение предстоящих престижных соревнований запланировано на 1-14 мая 2023 года.
На встрече президент IBA выразил уверенность в том, что Узбекистан сможет провести ответственный чемпионат на высоком уровне. Он также отметил, что у ЧМ-2023 будет рекордный призовой фонд. На турнире, который будет принимать Ташкент, общая сумма составит 5.2 миллиона долларов США. При этом обладатели золотых медалей получат 200 000 долларов, финалисты-100 000 долларов, а бронзовые призёры-50 000 долларов.
"Я верю, что чемпионат мира по боксу среди мужчин пройдёт на высоком уровне и будет одним из лучших в истории. Я был в Узбекистане и видел, как там организовываются соревнования. Профессионализм и любовь к боксу в Узбекистане станут образцом для подражания для многих стран. Я с нетерпением жду встречи с новыми чемпионами в Ташкенте", – сказал У.Кремлёв.
В свою очередь, заместитель председателя НОК, первый заместитель председателя Федерации бокса Узбекистана Сакен Полатов выразил свою радость в том, что Ташкент готов стать "Столицей мирового бокса".
"Это не случайно, причиной тому богатые традиции бокса, которые сохраняются в Узбекистане долгие годы. От имени узбекской боксёрской семьи могу сказать, что наша страна сделает всё, чтобы предстоящий чемпионат мира прошёл на высоком уровне", - отметил Сакен Полатов.