Stiv Jobsning hayotiy qadriyatlari
Stiv Jobs – amerikalik tadbirkor, ixtirochi va sanoat dizayneri. Apple asoschilaridan biri, direktorlar kengashi raisi va bosh direktori. Pixar kinostudiyasi asoschilaridan biri va bosh direktori.
Stenford bitiruvchilari oldida so'zlaganida, Jobs o'zining hayotiy kuzatuvlari bilan o'rtoqlashdi.
Zanjir bog'lamlari haqida
Ulanish nuqtalari haqidagi fikr juda muhim. Stiv juda murakkab hayot yo'lini bosib o'tgani, asrab olinishi, ta'lim olishi, rivojlanishi va martaba tanlashi tarixi haqida gapirib berdi.
Kollejda o'qiyotganda, garchi u o'zi nima uchun kerakligini tushunmagan bo'lsa ham. Ammo mashg'ulot qiziqarli bo'ldi va unga yozma matnlarning har xil turlarini o'rganish imkoniyati yaratildi.
Shunday qilib ... 10 yildan so'ng, u sheriklari bilan birgalikda birinchi Macintoshni yaratganida, u keyinchalik Windowsga tarjima qilingan va keyin boshqa operasion tizimlarga ko'chirilgan proportsional shriftlarni yaratish uchun xattotlik bilimiga egaligi muhim rol o'ynagan.
Bizga bu yoki boshqa bilimlar nima uchun berilganligini, nima uchun bu yoki boshqa qadamni qo'yganimizni bilmaymiz, lekin ular bizni kelajakka olib boradi va bir zanjirda bog'laydi.
Shu sababli, har kuni yangi narsalarni o'rganish imkoniyati va bu bilim kelajakka qadam qo'yganini anglash uchun hayotdan minnatdor bo'lish kerak.
Sevgi va yo'qotish haqida
Jobs aytgan ikkinchi holat – o'zi asos solgan kompaniyadan ishdan bo'shatilishi. G'arbda bu juda keng tarqalgan. Ammo Stiv o'z kompaniyasidan ishdan bo'shatilganida, bu uning uchun katta kutilmagan voqea bo'ldi.
Bizni tinchlantiradigan vaziyatlar bizga yangi turmush darajasiga o'tish uchun beriladi.
Natijada Stiv dunyodagi eng muvaffaqiyatli animasion studiyaga aylangan Rіxagga asos soldi. U Applega qaytib kelganida, yangi kompaniyada ishlab chiqilgan texnologiyalar Applening biz hozir bilgan shaklda qayta tiklanishining boshlang'ich nuqtasi bo'ldi. Keyin u Appledan haydalmaganida, bularning hech biri sodir bo'lmasligini tushundi.
O'lim haqida
Stiv Jobs 2011 yil 5 oktyabrda 8 yil davomida kurashgan oshqozon osti bezi saratonidan vafot etdi. 8 yil davomida u o'zining qiziqarli va ajoyib hayotini tushundi. Jobs shunday eslaydi:
"Men 17 yoshdaligimda, shu iqtibosni o'qigan edim:" Agar siz har kuni u xuddi shu bugun oxirgi kundek yashasangiz, bir kun kelib siz haq bo'lasiz. «
Iqtibos menda kuchli taassurot qoldirdi va shundan beri 33 yildan beri har kuni oynaga qarab, o'zimdan so'rayman:
"Agar bugun hayotimdagi oxirgi kun bo'lganida, bugun nima qilmoqchi ekanimni bilishni xohlarmidim?»
Bir necha kun ketma-ket "yo'q" deb javob berishim bilanoq, biron narsani o'zgartirish kerakligini angladim.»
O'limni unutmang. Sizning vaqtingiz cheklangan, shuning uchun uni boshqa birovning hayotiga sarflashingizga arzimaydi. Faqat yuragingiz aytganini qiling.
Boshqa odamlarning fikri sizning ichki ovozingizni buzishiga yo'l qo'ymang. Eng muhimi, qalbingiz va sezgingizni kuzatib borish uchun jasoratli bo'ling.
Och va bemulohaza qoling
Nega yoshlar yuqori cho'qqilarni izlab hayot davomida shu qadar tez va bemulohaza parvoz qilmoqdalar? Ular 30 yoshdan hech qanday qo'rquvga ega emasligi sababli, 40 yoshdan boshlab ko'pchilik o'zlarining yordamga muhtoj ekanligiga ishonadilar.
Hayotda siz aslida qiziqarli narsalar bilan shug'ullanishingiz kerak. Bu zavq va quvonch keltiradi. Bu sizga katta mamnuniyat bag'ishlaydi. O'zingizga diqqat bilan quloq soling. Hayotingizda qanday yashashni xohlash haqida o'ylang. O'zingizni o'zgartirishdan qo'rqmang. Yo'lni yurayotganlar bosib o'tishadi.

Жизненные ценности Стива Джобса
Стив Джобс – американский предприниматель, изобретатель и промышленный дизайнер. Один из основателей, председатель совета директоров и CEO корпорации Apple. Один из основателей и CEO киностудии Pixar.
Во время своего выступления перед выпускниками Стэнфорда, Джобс поделился своими жизненными наблюдениями.
О звеньях одной цепи
Очень важная мысль о соединении точек. Стив рассказал о том, что у него был весьма непростой жизненный путь, об истории усыновления, обучения, выбора своего развития и карьеры.
Во время учебы в колледже он заинтересовался курсом каллиграфии, хотя и сам не понимал, зачем ему это. Но обучение было интересным и предоставляло ему возможность узнать различные виды написания текстов.
И вот… через 10 лет, когда он совместно с партнерами создавал первый Macintosh, именно познания каллиграфии оказались важными для создания пропорциональных шрифтов, которые впоследствии были транслированы в системе Windows и затем скопированы в других операционных системах.
Мы не знаем, для чего нам дается то или иное знание, зачем мы делаем тот или иной шаг, но они ведут нас в будущее и являются звеньями одной цепи.
Поэтому нужно быть благодарными жизни за возможность ежедневно узнавать что-то новое и осознавать, что это знание – шаг в будущее.
О любви и потерях
Второй случай, о котором поведал Джобс, – увольнение  из компании, основанной им самим. На Западе это довольно распространено. Но когда Стива уволили из собственной компании, это стало для него большой неожиданностью.
Ситуации, которые выбивают нас из колеи, даны нам специально для перехода на новый жизненный уровень.
В результате Стив основал компанию Pixar, которая стала самой успешной анимационной студией в мире. Когда он вернулся в Apple, технологии, разработанные в новой компании, стали начальной точкой возрождения Apple в том виде, в котором мы знаем его сейчас. Потом уже он осознал, что ничего из этого не случилось бы, если бы его не уволили из Apple.
О смерти
Стив Джобс умер 5 октября 2011 года от рака поджелудочной железы, с которым он боролся на протяжении 8 лет. 8 лет он осмысливал свою интересную и большую жизнь. Джобс вспоминал:
«Когда мне было 17, я прочитал цитату: «Если вы живёте каждый день так, как будто он последний, когда-нибудь вы окажетесь правы».
Цитата произвела на меня сильнейшее впечатление, и с тех пор, уже 33 года я смотрю в зеркало каждый день и спрашиваю себя:
«Если бы сегодняшний день был последним в моей жизни, захотел бы я делать то, что собираюсь сделать сегодня?».
И как только ответом было «Нет» на протяжении нескольких дней подряд, я понимал, что надо что-то менять».
Не забывайте о смерти. Ваше время ограничено, поэтому не стоит растрачивать его на проживание чьей-то чужой жизнью. Делайте только то, что подсказывает вам ваше сердце.
Не позволяйте чужим мнениям перебить ваш внутренний голос. И самое важное, имейте смелость следовать своему сердцу и интуиции.
Оставайтесь голодными и безрассудными
Почему молодые люди столь стремительно и безрассудно летят по жизни в поисках более высоких вершин? Потому, что у них отсутствует страх, начинающий одолевать в 30 лет и к 40 для многих становящийся уверенностью в собственной беспомощности.
В жизни нужно заниматься только тем, что на самом деле интересно. Тем, что приносит наслаждение и радость. Тем, от чего получаешь огромное удовлетворение. Внимательно прислушивайтесь к себе. Думайте, как бы вам хотелось прожить свою жизнь. Не бойтесь себя изменить. Дорогу осилит идущий.