Poytaxtimizdagi muhtasham “Universal Jumping Agro” ot sporti klubining imkoniyatlarini yanada oshirish, uning barcha xalqaro talablarga javob berishini taʼminlash maqsadida majmuada qayta taʼmirlash ishlari ketmoqda. Prezidentimizning 2021-yil qabul qilingan «Yilqichilik va ot sportini yanada rivojlantirish hamda zamonaviy beshkurash va polo sport turini ommalashtirish boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida»gi PQ-5024 Qaror ijrosiga muvofiq olib borilayotgan jarayon xalqaro ekspertlar bilan hamkorlikda yoʻlga qoʻyilgan.
1-3-noyabr kunlari Xalqaro ot sporti federatsiyasi (FEI) nomidan tashrif buyurgan ekspert Sergey Buykevich majmuada olib borilayotgan ishlar bilan yaqindan tanishdi. Tashrif davomida unga Oʻzbekiston yilqichilik va ot sporti federatsiyasi raisi Bahromjon Gaziyev, federatsiya bosh kotibi Nodirbek Ibragimov hamda terma jamoa bosh murabbiyi Bekzod Qurbonov hamrohlik qilishdi.
Qayd etish joiz, xalqaro ekspert kompleksda olib borilayotgan ishlarga yuqori baho berdi. Shuningdek, u majmuaning Markaziy Osiyodagi eng yaxshi ot sporti klubi ekanini alohida taʼkidladi. Sergey Buykevich tashrif davomida kompleksning yanada qulay va shinam boʻlishi borasida oʻz taklif va tavsiyalarini berib oʻtdi.
Oʻzbekiston yilqichilik va ot sporti federatsiyasi 2023-yil Parij-2024 Olimpiya oʻyinlariga yoʻllanma beradigan kvalifikatsion musobaqalardan birini ushbu arenada oʻtkazish uchun xalqaro federatsiyaga ariza topshirgan. Qurilish ishlari yakunlanganidan soʻng majmuadan 2025-yil Toshkentda oʻtadigan yoshlar Osiyo oʻyinlari doirasidagi ot sporti bahslarini oʻtkazishda ham foydalanish mumkin boʻladi.

«Universal Jumping Agro» приобретает новый современный облик
Согласно Постановлению Президента Республики Узбекистан ПП-5024 от 11.03.2021 года на территории ООО «Universal Jumping Agro» предусмотрено строительство современного конноспортивного комплекса, отвечающего всем требованиям Международной федерации конного спорта. В настоящее время завершаются строительные работы конюшен и крытого манежа.
С 1по 3 ноября нашу страну посетил эксперт Международной федерации конного спорта (FEI) Сергей Буйкевич. Зарубежный гость вместе с председателем Федерации коневодства и конного спорта Узбекистана Бахромжоном Газиевым, Генеральным секретарём Федерации Нодирбеком Ибрагимовым и главным тренером сборной Бекзодом Курбановым ознакомились с проектом и ходом строительных работ.
Международный эксперт дал высокую оценку новому конноспортивному комплексу, и отметил, что на сегодняшний день данное учреждение является лучшим в Центральной Азии, и будет способен проводить соревнования по конному спорту международного уровня, а также дал соответствующие рекомендации по проекту.
Федерация коневодства и конного спорта Узбекистана подала заявку на проведение международных квалификационных соревнований в 2023 году, в результате которых команда- победительница получит лицензию на Олимпийские игры Париж-2024. Кроме того на территории нового конноспортивного комплекса планируется проведение соревнований по конному спорту в рамках Юношеских Азиатских игр Ташкент-2025.