Bu nom nemischa "Mensur fechten" – cheklangan joyda qilichbozlik iborasidan kelib chiqqan. Bu nima va u qaerga olib boradi? Biroz oldinga o'tib, ta'kidlaymiz – bu Germaniya universitetlari talabalari o'rtasidagi tortishuvlarni hal qilish uchun dastlab ishlatilgan duel turlaridan biri. XIV asrda Germaniyadagi universitet talabalariga pichoq ko'tarishga ruxsat berildi. Bu nafaqat pichoq va xanjarlarga, balki sablyali qilichlarga ham tegishli. Ushbu ruxsatnoma mavjud bo'lgan talabalar yashirin va yopiq klublari bilan portlovchi aralashma ular orasida sud jarayonlarining tez-tez sodir bo'lishiga olib keldi. Klubning barcha a'zolari muhokama marosimiga tashrif buyurishdi va o'z jamoalarining eng muhtaram va obro'li a'zolari o'rtasidagi bahsni ko'rishdi.
Vaqt o'tishi bilan duel qoidalari o'zgardi. Duelchilar himoyasi mutlaqo yo'qligi va tortishadiganlar orasidagi bir-biridan uzoq masofa, tananing jarohatlanmaydigan qismlarini jiddiy himoya qilish va ikki raqib orasidagi masofani qisqartirish bilan yakunlangan. Shunday qilib, keyingi versiyani tasvirlab beramiz, bunda ikkala raqib ham harakat qilmoqchi emas va oldida o'jarlik bilan turgan ranjitgan kishini urmoqchi emas.
Duelchilar elkalari, ko'kragi va bo'yni uchun maxsus himoya vositasini kiyib olishdi. Ko'zlari ustiga to'rli ko'zoynak taqdi, shuningdek, burnini maxsus himoyaladi. Ikki raqib bir-birining oldida "shleger" deb nomlangan maxsus sablya moslamasi bilan turishardi. Bu shleger o'tkir sablya edi, uning yordamida qo'lni kesib, raqib yuziga chuqur jarohatlar etkazish mumkin edi. Bo'ldi shu. Faqat yuziga. Mag'lubiyatning asosiy maydoni yuz va boshqa hech qaer emas.
Jang bir necha raunddan iborat bo'lib, ularning har birida raqiblar kelishilgan zarbalarni bajarishlari kerak edi. Bu qisqa tanaffus, yaralarni davolash va "statik" jangni davom ettirish bilan yakunlandi. U jangni davom ettirishga qodir bo'lmagan yoki yarasi jiddiy odam mag'lub hisoblanadi. Jang tugagach, shu zahoti shifokorlar kurash qatnashchilari yuzlaridagi yaralarni tikishga shoshilishadi.
Sport
Ikki kishi uchrashuvidagi ajralmas natija – raqiblardan birining o'limi yoki jiddiy jarohati bilan yakunlangan dueli boshqa mamlakatlarda qabul qilinmadi. Qilichbozlik qilganda, halokatli natija deyarli istisno qilinadi. Ko'pincha u sportga tenglashtiriladi. Shu sababli, vaqt o'tishi bilan, menzur endi boshqa turdagi duel deb hisoblanmadi va xalq o'yin-kulgiga o'xshash narsa vositaga aylandi.
Og'riq oldidan qo'rquv, xavf va ehtimoliy jiddiy jarohatlar darhol yo'q qilindi. Ko'pgina nemis yigitlari uchun qilichbozlik ularning yigitlikka qadar bo'lgan so'nggi bosqich edi. Ular ushbu sinovdan o'tib, o'zlarida paydo bo'lgan jismoniy og'riq qo'rquvini engib o'tishlari lozim edi.

The name comes from the German phrase "Mensur fechten" — fencing in a confined space. What is it and what is it eaten with? Looking ahead, we will immediately indicate that this is one of the types of dueling that was originally used to resolve disputes among students of German universities. In the 14th century, university students in Germany were allowed to carry bladed weapons. And this applied not only to knives and daggers, but also to sabers with swords. The explosive mixture of this permission with the existing student secret and closed clubs led to more frequent cases of litigation between them. All the members of the club came to the proceedings and saw the duel of the most respected and authoritative members of their communities.
The rules of the duel changed over time. Starting with the option with an absolute lack of protection of the duelist and a long distance from each other between the disputants, and ending with later options with serious protection of non-overlapping body parts and a reduction in the distance between the two opponents. So, we will describe a later version, when both opponents could not move and tried to hit their attacker, standing in front of him at point-blank range.
Each of the duelists wore a special leather protective device for the shoulders, chest and neck. He wore glasses with a mesh over his eyes, as well as special protection for his nose. Two opponents faced each other within striking distance of a special saber called a schleger. This schleger was a sharp saber, with which a slashing movement of the hand could cause deep wounds on the opponent's face. Exactly. Only on the face. The primary target area is the face and nothing else.
The fight consisted of several rounds, in each of which the opponents had to deliver the agreed number of blows. This was followed by a short break, treatment of wounds and the continuation of the "static" fight. The loser was the one who had no strength left to continue the fight, or the one whose wounds were the most serious. After the end of the fight, right on the spot, doctors hurried to sew up the lacerations on the faces of the participants of the fight.
Sports competition
This type of duel was not accepted in other countries, where the inevitable result of a meeting between two offended people is the death or serious injury of one of the rivals. In menzure fencing, a lethal outcome is practically excluded. It is often equated with a sports competition. That is why, over time, the menzur ceased to be considered a kind of duel and grew into something similar to folk fun.
The fear of pain, danger, and possible serious injuries was instantly eradicated. For many German boys, menzur fencing was the last stage before the final formation of their masculinity. They had to pass this test and overcome their base fears of physical pain.