Bu nom nemischa "Mensur fechten" – cheklangan joyda qilichbozlik iborasidan kelib chiqqan. Bu nima va u qaerga olib boradi? Biroz oldinga o'tib, ta'kidlaymiz – bu Germaniya universitetlari talabalari o'rtasidagi tortishuvlarni hal qilish uchun dastlab ishlatilgan duel turlaridan biri. XIV asrda Germaniyadagi universitet talabalariga pichoq ko'tarishga ruxsat berildi. Bu nafaqat pichoq va xanjarlarga, balki sablyali qilichlarga ham tegishli. Ushbu ruxsatnoma mavjud bo'lgan talabalar yashirin va yopiq klublari bilan portlovchi aralashma ular orasida sud jarayonlarining tez-tez sodir bo'lishiga olib keldi. Klubning barcha a'zolari muhokama marosimiga tashrif buyurishdi va o'z jamoalarining eng muhtaram va obro'li a'zolari o'rtasidagi bahsni ko'rishdi.
Vaqt o'tishi bilan duel qoidalari o'zgardi. Duelchilar himoyasi mutlaqo yo'qligi va tortishadiganlar orasidagi bir-biridan uzoq masofa, tananing jarohatlanmaydigan qismlarini jiddiy himoya qilish va ikki raqib orasidagi masofani qisqartirish bilan yakunlangan. Shunday qilib, keyingi versiyani tasvirlab beramiz, bunda ikkala raqib ham harakat qilmoqchi emas va oldida o'jarlik bilan turgan ranjitgan kishini urmoqchi emas.
Duelchilar elkalari, ko'kragi va bo'yni uchun maxsus himoya vositasini kiyib olishdi. Ko'zlari ustiga to'rli ko'zoynak taqdi, shuningdek, burnini maxsus himoyaladi. Ikki raqib bir-birining oldida "shleger" deb nomlangan maxsus sablya moslamasi bilan turishardi. Bu shleger o'tkir sablya edi, uning yordamida qo'lni kesib, raqib yuziga chuqur jarohatlar etkazish mumkin edi. Bo'ldi shu. Faqat yuziga. Mag'lubiyatning asosiy maydoni yuz va boshqa hech qaer emas.
Jang bir necha raunddan iborat bo'lib, ularning har birida raqiblar kelishilgan zarbalarni bajarishlari kerak edi. Bu qisqa tanaffus, yaralarni davolash va "statik" jangni davom ettirish bilan yakunlandi. U jangni davom ettirishga qodir bo'lmagan yoki yarasi jiddiy odam mag'lub hisoblanadi. Jang tugagach, shu zahoti shifokorlar kurash qatnashchilari yuzlaridagi yaralarni tikishga shoshilishadi.
Sport
Ikki kishi uchrashuvidagi ajralmas natija – raqiblardan birining o'limi yoki jiddiy jarohati bilan yakunlangan dueli boshqa mamlakatlarda qabul qilinmadi. Qilichbozlik qilganda, halokatli natija deyarli istisno qilinadi. Ko'pincha u sportga tenglashtiriladi. Shu sababli, vaqt o'tishi bilan, menzur endi boshqa turdagi duel deb hisoblanmadi va xalq o'yin-kulgiga o'xshash narsa vositaga aylandi.
Og'riq oldidan qo'rquv, xavf va ehtimoliy jiddiy jarohatlar darhol yo'q qilindi. Ko'pgina nemis yigitlari uchun qilichbozlik ularning yigitlikka qadar bo'lgan so'nggi bosqich edi. Ular ushbu sinovdan o'tib, o'zlarida paydo bo'lgan jismoniy og'riq qo'rquvini engib o'tishlari lozim edi.

Мензурное фехтование
Название происходит от немецкого словосочетания «Mensur fechten» — фехтование в ограниченном пространстве. Что это и с чем его едят? Забегая вперед, сразу обозначим — это один из видов дуэли, который изначально использовался для разрешения спорных ситуаций у студентов немецких университетов. В XIV веке студентам университетов в Германии было разрешено ношение холодного оружия. Причем это касалось не только ножей и кинжалов, но и сабель с мечами. Гремучая смесь этого разрешения с существовавшими студенческими тайными и закрытыми клубами привела к участившимся случаям разбирательств между ними. На разбирательства приходили все члены клуба и лицезрели поединок самых уважаемых и авторитетных членов своих сообществ.
Правила поединка менялись с течением времени. Начиная с варианта с абсолютным отсутствием защиты дуэлянта и дальним расстоянием друг от друга между спорящими и заканчивая более поздними вариантами с серьезной защитой непоражающихся частей тела и уменьшением дистанции между двумя оппонентами. Итак, опишем более поздний вариант, когда оба соперника не могли сдвинуться с места и старались поразить своего обидчика, стоящего перед ним в упор.
Каждый из дуэлянтов облачался в специальное кожаное защитное приспособление  для плеч, груди и шеи. Надевал на глаза очки с сеткой, а также специальную защиту для носа. Два оппонента вставали друг перед другом на расстоянии удара специальной сабли, называемой шлегером. Этот шлегер представлял собой острую саблю, при помощи которой рубящим движением руки можно было наносить глубокие раны на лице соперника. Вот именно. Только на лице. Основная зона поражения это лицо и ничто другое.
Бой состоял из нескольких раундов, в каждом из которых соперники должны были нанести обговоренное количество ударов. Далее следовал короткий перерыв, обработка ран и продолжение «статической» схватки. Проигрывал тот, у кого не оставалось сил для продолжения схватки, либо тот, чьи раны оказывались наиболее серьезными. После окончания поединка прямо на месте медики спешили зашить рваные раны на лицах участников поединка.
Спортивное состязание
Такой вид дуэли не принимался в остальных странах, где непременным итогом встречи двух оскорбленных является смерть или серьезное ранение одного из соперников. В мензурном фехтовании летальный исход практически исключен. Его часто приравнивают к спортивному состязанию. Именно поэтому со временем мензур перестал считаться видом дуэли и перерос во что-то похожее на народную забаву.
Страх перед болью, опасностью и возможными серьезными ранениями искоренялся моментально. Для многих немецких ребят мензурное фехтование становилось последней стадией перед окончательным формированием их мужского начала. Они должны были пройти это испытание и побороть в себе низменные страхи перед физической болью.