24 Oktyabr 2022 2405
Terma jamoalarning Xanchjou-2022 Osiyo va Parij-2024 Olimpiya oʻyinlariga olib borayotgan tayyorgarligi koʻrib chiqildi
Ayni paytda barcha terma jamoalarimiz yaqinlashib kelayotgan Xanchjou-2022 Osiyo va Parij-2024 Olimpiya oʻyinlariga katta tayyorgarlik olib bormoqda. Bugun Milliy Olimpiya qoʻmitasida mazkur holat qay daraja yoʻlga qoʻyilgani, shuningdek, 2023-yil taqvim rejasidan oʻrin olgan musobaqalar va ularning smetasini shakllantirish masalalariga bagʻishlangan yigʻilish boʻlib oʻtdi. Tadbirni Sportni rivojlantirish vazirining oʻrinbosari Shahrullo Mahmudov hamda MOQ raisi oʻrinbosari Sherzod Tashmatov olib borishdi. Unda, shuningdek, Qoʻmita qoshidagi Respublika sport tibbiyoti ilmiy-amaliy markazi direktori Kamol Sirojitdinov, federatsiya va assotsiatsiyalar masʼullari ishtirok etishdi.
Dastavval, Shahrullo Sharipovich ortda qolayotgan yil yakunlari boʻyicha qisqacha toʻxtalib, 2022-yil oʻzbek sporti uchun tarixiy natijalarga boy boʻlgani, kelasi yil bundan ham yuqori yutuqlarga erishish uchun harakat qilinishini bildirdi. Yigʻilishda mutasaddi rahbarlar har bir federatsiya masʼullari bilan terma jamoalarning bugungi kundagi vaziyati, Osiyo oʻyinlariga jalb qilinayotgan tarkib, ularning tayyorgarlik rejasi, sportchilarning holati boʻyicha atroflicha fikr almashishdi.
Sherzod Tashmatov terma jamoalarning yanada yuqori natija koʻrsatishi, atletlarning jismoniy va funksional tayyorgarligini oshirish maqsadida kuchli xorijlik mutaxassislarni jalb qilish boʻyicha oʻz tavsiyalarini berib oʻtdi. Shuningdek, suhbat davomida ommaviy sport targʻibotini kuchaytirish, sportchilarning salomatligini nazoratga olish, muntazam ravishda ularni tibbiy koʻrikdan oʻtkazib borish boʻyicha qoʻshimcha koʻrsatma berdi.
Yigʻilish kun tartibiga muvofiq, uchrashuv davomida yangi yil uchun taqvim rejalarni ishlab chiqish masalasi ham koʻrib chiqildi. Bunda har bir masʼuldan taqvimni puxta shakllantirish, yil davomida unga oʻzgartirish kiritilgan taqdirda vaqtida ogohlantirib borish, sport tadbirlarini oʻtkazish uchun ajratiladigan mablagʻlarni samarali yoʻnaltirish soʻraldi.

24 Октября 2022 2396
В настоящее время все Национальные команды активно готовятся к предстоящим Азиатским Играм Ханчжоу-2022 и Олимпийским играм Париж-2024. Сегодня в Национальном Олимпийском комитете состоялось заседание, посвящённое тому, насколько налажено положение дел, а также вопросам формирования сметы соревнований, включенных в календарный план 2023 года. Заседание провели заместитель министра Развития спорта Шахрулло Махмудов и заместитель председателя НОК Шерзод Ташматов. В нём также приняли участие директор Республиканского научно-практического центра спортивной медицины при Комитете Камол Сирожитдинов, ответственные лица Федераций и Ассоциаций.
Сначала, Шахрулло Шарипович вкратце остановился на итогах уходящего года, отметив, что 2022 год для узбекского спорта богат историческими результатами, и что в следующем году будут предприняты усилия для достижения ещё более высоких результатов. На встрече официальные лица подробно обсудили с ответственными лицами каждой Федерации обстановку в Национальных командах на сегодняшний день, состав, привлекаемый к Азиатским играм, план их подготовки, состояние спортсменов.
А Шерзод Ташматов дал свои рекомендации по привлечению сильных иностранных специалистов для того, чтобы национальные команды показывали более высокие результаты, повышали физическую и функциональную подготовку атлетов. В ходе беседы он также дал дополнительные указания по усилению пропаганды массового спорта, контролю за здоровьем спортсменов, регулярному их медицинскому осмотру.
В соответствии с повесткой дня мероприятия был также рассмотрен вопрос разработки календарных планов на новый спортивный сезон. При этом каждого ответственного просили тщательно сформировать календарь, своевременно предупреждать в случае внесения в него изменений в течение года, эффективно направлять средства, выделяемые на проведение спортивных мероприятий.