20 Oktyabr 2022 2063
Seul shahrida oʻtayotgan Milliy Olimpiya qoʻmitalari assotsiatsiyasining (MOQA) XXVI Bosh Assambleyasida tashkilotning oldindagi 4 yillik faoliyati uchun prezident va birinchi vitse-prezident saylash tadbiri boʻlib oʻtdi. Unda MOQAning amaldagi prezidenti Robin Mitchel 2022-2026-yillar uchun ham tashkilot rahbari etib saylandi. Ovoz berish yakunlariga koʻra, Shayx Joan bin Hamad bin Halifa Al Tani esa birinchi vitse-prezident lavozimini egalladi. Boshqa lavozimlarga nomzodlar tashkilot rahbariyati tomonidan ilgari suriladi. Har bir mintaqadan tayinlanadigan vitse-prezidentlar esa oʻz qitʼalariga rahbarlik qiladi.
Maʼlumot uchun, Robin Mitchel 2018-yildan beri MOQA prezidenti vazifasini bajarib kelayotgan edi. Bugungi saylovda 97,25 % ovoz toʻplagan R.Mitchel yana 4 yil muddatga tashkilot rahbari etib saylandi.
Eslatib oʻtamiz, MOQAning Bosh Assambleyasi yigʻilishida Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi Bosh kotibi Oybek Kasimov hamda Qoʻmita xalqaro aloqalar departamenti direktori Kamoliddin Ergashevlar ham ishtirok etishmoqda.

20 Октября 2022 2054
В рамках XXVI Генеральной Ассамблеи Ассоциации Национальных Олимпийских комитетов, проходящей в Сеуле, состоялось мероприятие по избранию президента и первого вице-президента к новому 4-х летнему циклу. Действующий глава организации Робин Митчел был избран президентом АНОК на 2022-2026 годы. Для информации, 97,25% участников Генассамблеи АНОК проголосовали за избрание Президентом АНОК Робина Митчелла. С 2018 года он исполнял обязанности руководителя организации. По итогам голосования Шейх Джоан бин Хамад бин Халифа Аль Тани занял пост первого вице-президента. А на другие должности руководители назначаются главой Организации. Каждый вице-президент, назначаемый из каждого региона, возглавляют свой континент.
Напомним, что от имени нашей страны в данном мероприятии принимают участие Генеральный секретарь НОК Узбекистана Ойбек Касимов и директор департамента международных отношений Комитета Камолиддин Эргашев.