14 Oktyabr 2022 2773
Mamlakatimizda dzyudo targʻibotini yangi bosqichga olib chiqish yoʻlida 5 tashkilot oʻrtasida memorandum imzolandi
Poytaxtimizda yakuniga yetgan dzyudo boʻyicha jahon chempionati mamlakatimiz yoshlari orasida ushbu sport turi va uning targʻibotini kuchaytirish yoʻlida katta ahamiyat kasb etdi. Bu borada yana bir muhim qadam tashlanib, unda Xalqaro dzyudo federatsiyasi (IJF) Bosh kotibi Jan-Lyuk Ruje, Sportni rivojlantirish vaziri Adham Ikramov, Maktabgacha taʼlim vaziri Agreppina Shin, Xalq taʼlimi vaziri Baxtiyor Saidov va MOQ raisi oʻrinbosari, Oʻzbekiston dzyudo federatsiyasi raisi Azizjon Kamilov hamkorlik memorandumiga imzo chekishdi.
Tadbirda Oʻzbekiston MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov ham ishtirok etdi. Rasmiylar nomidan dastlab Jan-Lyuk Ruje soʻz olib, memorandum ahamiyati haqida toʻxtalib oʻtdi. Avvalo, janob Ruje mamlakatimiz ilk bor oʻtkazgan jahon chempionatini yuqori saviyada tashkil etganini alohida taʼkidlab, xalqaro federatsiya yurtimiz yoshlari orasida dzyudo targʻibotini kuchaytirishdan mamnun ekanini bildirdi.
Shundan soʻng Adham Ikramov nutq soʻzladi. Sportni rivojlantirish vaziri Toshkent mezbonlik qilgan mazkur musobaqada terma jamoamiz qayd etgan natijadan mamnun ekani, ayniqsa, chempionat mamlakatimiz sporti tarixidan alohida joy olishini taʼkidladi. Qolaversa, dunyo birinchiligiga muhtaram Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev va Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vaziri Abdulla Aripovning tashrif buyurgani unga qanchalik ulkan darajada eʼtibor qaratilganidan dalolat ekanini aytib oʻtdi.
Shuningdek, Azizjon Kamilov ham hukumatimizning qoʻllab-quvvatlashi bilan chempionat yuqori saviyada tashkil etilgani, imzolanadigan memorandum kelgusida Davlat Bobonov va Muzaffarbek Toʻraboyev kabi jahon chempionlarining yetishib chiqishida muhim kasb etishini bildirdi. Qolaversa, Agrippina Shin va Baxtiyor Saidov ham mazkur hujjat oʻsib kelayotgan yoshlarimiz orasida sogʻlom turmush targʻibotini kuchaytirishda oʻz oʻrniga ega ekani haqida toʻxtalib oʻtishdi.
Shundan soʻng tomonlar memorandumni imzolashdi. Unga koʻra, Xalqaro dzyudo federatsiyasi loyihaga kiritilgan maktabgacha taʼlim muassasalari va maktablarga kimano hamda tatamilar yetkazib bersa, Maktabgacha taʼlim hamda Xalq taʼlimi vazirliklari yoshlarning shugʻullanishlari uchun kerakli sharoitlarni yaratadi. Sportni rivojlantirish vazirligi hamda Oʻzbekiston dzyudo federatsiyasi ushbu muassasalarni tajribali murabbiylar bilan taʼminlash, ularning malakasini oshirish kabi vazifalarni oʻz zimmasiga oladi.

14 Октября 2022 2764
Между 5 Организациями подписан меморандум, направленный на вывод пропаганды дзюдо в нашей стране на новый уровень
Чемпионат мира по дзюдо в Ташкенте приобретает большое значение для укрепления этого вида спорта и его пропаганды среди молодёжи нашей страны. Был сделан ещё один важный шаг на пути развития данной дисциплины в нашей стране. Генеральный секретарь Международной федерации дзюдо (IJF) Жан-Люк Руже, министр Развития спорта Адхам Икрамов, министр Дошкольного образования Агреппина Шин, министр Народного образования Бахтиёр Саидов и заместитель председателя НОК, руководитель Федерации дзюдо Узбекистана Азизжон Камилов подписали меморандум о сотрудничестве между этими Организациями.
В мероприятии принял участие также Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов. От имени официальных лиц на мероприятии выступил Генеральный секретарь IJF Жан-Люк Руже, который отметил важность меморандума. Прежде всего, г-н Руже особо подчеркнул, что чемпионат мира, который проходит в нашей стране впервые, организован на высоком уровне, и от имени Международной федерации выразил своё удовольствие о том, что в нашей стране ещё более будет усилена пропаганда дзюдо среди представителей подрастающего поколения.
После этого в своей речи Адхам Ильхамович отметил, что доволен результатом, достигнутым Национальной командой на этом престижном турнире в Ташкенте, особенно тем, что чемпионат займёт особое место в истории узбекского спорта. Кроме того, он отметил, что визит на первенство планеты уважаемого Президента Шавката Мирзиёева и Премьер-министра Республики Узбекистан Абдуллы Арипова свидетельствует о значении данного мероприятия.
Азизжон Камилов также отметил, что при поддержке Правительства данный престижный старт был организован на высоком уровне, и подписанный меморандум будет иметь важное значение для выявления новых чемпионов мира в будущем, как Давлат Бобонов и Музаффарбек Турабоев. Агриппина Шин Бахтиёр Саидов и также подчеркнули, что данный документ играет важную роль в усилении пропаганды здорового образа жизни среди подрастающей молодёжи.
После этого стороны подписали меморандум. Согласно документу, Международная федерация дзюдо предоставит кимано и татами дошкольным образовательным учреждениям и школам, включённым в проект, а Министерства дошкольного образования и народного образования создадут необходимые условия для занятий дзюдо. Министерство развития спорта и Федерация дзюдо Узбекистана возьмут на себя такие задачи, как обеспечение этих учреждений опытными тренерами, а также повышение их квалификации.