14 Oktyabr 2022 2204
Quvaytda 18 yoshgacha bo‘lgan sportchilar o‘rtasida yengil atletika bo‘yicha Osiyo chempionati start oldi. Musobaqaning birinchi kun bahslaridayoq O‘zbekiston terma jamoasi oltin medalga sazovor bo‘ldi.
Dastlabki medalni uch hatlab sakrash bo‘yicha yoshlar o‘rtasidagi jahon chempioni Sharifa Davronova keltirdi. Ahamiyatlisi, u chempionlikni bu gal uzunlikka sakrash sektorida tantana qildi. Hamyurtimiz mazkur dasturni shaxsiy rekordini yangilab, 6,06 metr natija bilan yakunladi. Ushbu yo‘nalishda ishtirok etgan boshqa bir atletimiz Xushnoza Shavkatova 5,78 metr bilan to‘rtinchi o‘rindan joy oldi.

Шарифа Давронова завоевала золото на ЧА U-18
В Кувейте стартовал чемпионат Азии U-18 по лёгкой атлетике. В первый же день соревнований сборная Узбекистана завоевала золотую медаль, автором которой стала чемпионка мира среди молодёжи в тройном прыжке Шарифа Давронова.
Стоит отметить, что на этот раз она заняла первое место в секторе прыжков в длину. Наша соотечественница установила личный рекорд (6.06 м). Ещё одна представительница сборной Узбекистана Хушноза Шавкатова, участвовавшая в данном виде программы, заняла четвертое место с результатом 5.78 м.