Tokio-2020 Olimpiadasi chempioni Akbar Joʻrayevni tabriklaymiz!
Bugun ogʻir atletika boʻyicha Oʻzbekiston terma jamoasi aʼzosi, Olimpiya oʻyinlari chempioni va rekordchisi Akbar Joʻrayev tavallud ayyomini nishonlamoqda.
Akbar Joʻrayev 1999-yil 8-oktyabr kuni Toshkent viloyatining Boʻstonliq tumanida tugʻilgan. Sportchimiz xalqaro maydondagi ilk muvaffaqiyatiga 2018-yil erishdi. Oʻshanda Joʻrayev yoshlar oʻrtasida oʻtgan Osiyo chempionatida oltin, U20 jahon chempionatida esa kumush medalga ega chiqdi.
2019-yil yoshlar oʻrtasidagi JCH kumush medalini Fijida oltinga aylantirdi. Shuningdek, Pattayya (Tailand) mezbonlik qilgan kattalar oʻrtasidagi dunyo birinchiligida siltab koʻtarish mashqida ikkinchi, ikki kurash boʻyicha esa toʻrtinchi natijani qayd etdi.
2021-yil Akbar uchun muvaffaqiyatli oʻtdi. Tokio-2020 Olimpiya oʻyinlari hamda poytaxtimizda oʻtgan kattalar oʻrtasidagi jahon chempionatida -109 kg vazn toifasida oltin medallarni qoʻlga kiritdi. Joriy yil Turkiyaning Konya shahri mezbonlik qilgan Islom birdamligi oʻyinlarida ham chempionlik yurishini davom ettirdi. Polvonimiz ushbu muvaffaqiyatlari evaziga Prezidentimiz tomonidan “Oʻzbekiston iftixori” faxriy unvoni bilan taqdirlangan.
Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi Akbar Joʻrayevni tavallud ayyomi bilan tabriklab, unga uzoq umr va sihat-salomatlik tilab qoladi.

Поздравляем чемпиона ОИ Акбара Джураева!
Сегодня член сборной Узбекистана по тяжёлой атлетике, Олимпийский чемпион Акбар Джураев отмечает свой День рождения.
Акбар Джураев родился 8 октября 1999 года в Бостанлыкском районе Ташкентской области. Первого успеха на международной арене спортсмен добился в 2018 году. Тогда Джураев выиграл золото на молодёжном чемпионате Азии и серебро на первенстве планеты U20.
В 2019 году поднялся на высшую ступень пьедестала почёта на ЧМ среди молодёжи на Фиджи. Он также занял второе место в рывке и четвёртое место по сумме двух упражнений на ЧМ среди взрослых в Таиланде.
2021 год был успешным для Акбара. На Олимпийских играх Токио-2020, а также на чемпионате мира среди взрослых Ташкент-2021 завоевал золотые медали в весовой категории до 109 кг. В текущем году в честь него на Играх Исламской солидарности Конья-2021 прозвучал Государственный гимн Республики Узбекистан. За эти успехи он был награждён Президентом почётным званием “Узбекистон ифтихори”.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана поздравляет Акбара Джураева с Днём рождения и желает ему дальнейших успехов.