Raqamli intellektga ega kompaniyalar bugungi kunda kuzatilayotgan o'zgarishlarga ko'proq tayyor edi. Bunga tayanib, butunlay robotlardan tashkil topgan kompaniya tuzish mumkinmi? Texnologiyaning joriy etilishi kadrlar soni qisqarishiga olib keladimi?
"Biz endi yangi dunyodamiz»
Albatta, bugungi kunda masofadan ishlash uchun talab sezilarli darajada o'sdi. Onlayn uchrashuvlarni ta'minlaydigan dastur bunga misol bo'la oladi.
Mutaxassislar ta'kidlashicha, bugungi kunda dunyoda karantin holati birinchisi, ammo XXI asrdagi oxirgi emas. Demak, bu hech kimga zarar bermaslik uchun o'zingizni, kompaniya va xodimlarni masofadan ishlashga tayyorlash vaqti keldi.
Avvalo, "ushlab ko'rish" uchun borishingiz kerak emas. Muayyan vaziyatda mijozlar tomonidan nima va qanday fikr-mulohazalar paydo bo'lishi mumkinligini tushunishingiz kerak. Shundagina kam xato evaziga to'g'ri qaror qabul qilishingiz mumkin.
Texnologiyalar va avtomatlashtirishga sarmoya kiritishni hozirdan boshlang. Hozirga qadar ko'plab kompaniyalar elektron hujjat aylanishini, ma'lumotlarni avtomatik qayta ishlashni va masofada amalga oshiriladigan boshqa jarayonlarni kuzatmagan.
Asosiysi, axborot texnologiyalarini qaerda va qanday qo'llashni tushunishingiz kerak. Aks holda pulni shunchaki sovurasiz. O'z jamoangizni unutmang, unga o'rgating. Axir, jamoa bu eng muhim narsadir.

«В технологии надо вкладывать сейчас. Но чётко считать эффект»
Компании с развитым цифровым интеллектом оказались более подготовленными к изменениям, наблюдаемым сегодня. Можно ли, полагаясь на это, создать компанию, которая полностью состоит из роботов? И правда ли, что внедрение технологий ведет к сокращению кадров?
«Мы сейчас с вами оказались в новом мире»
Конечно, сегодня спрос на решения для удаленной работы заметно вырос. Пример тому программы, обеспечивающие онлайн-встречи.
Специалисты предрекают, что карантинная ситуация в мире сегодня является первой, однако далеко не последней в 21 веке, а значит пора подготавливать себя, компанию и сотрудников к удаленной работе так, чтобы никто не пострадал.
В первую очередь, вы не должны «идти на ощупь». Вы должны понять, что может произойти в той или иной ситуации, понять, какая обратная связь от клиентов может возникнуть. Только тогда вы сможете принимать взвешенные решения с меньшим количеством ошибок.
Начните вкладывать в технологию и автоматизацию прямо сейчас. До сих пор у многих компаний не отлажен электронный документооборот, автоматическая обработка данных и другие процессы, которые можно проводить на «удаленке».
Главное – вы должны понимать, куда и как применить информационные технологии, иначе истратите деньги просто так. Не забывайте и о своей команде, учите ее. Ведь команда — это самое ценное, что есть у компаний.