Bugun mamlakatimizda o‘tadigan dzyudo bo‘yicha jahon chempionatiga qur’a tashlash marosimi bo‘lib o‘tadi. Ushbu marosimdan avval o‘z vazn toifalarida jahon reytingida kuchli sakkizlikka kirgan sportchilar saralab olinadi va qur’a ularning atrofida shakllanadi. Terma jamoamiz vakillaridan Murodjon Yo‘ldoshev (-73 kg), Sharofiddin Boltaboyev (-81 kg), Davlat Bobonov (-90 kg), Diyora Keldiyorova (-52 kg) saralangan sportchilar qatoriga kirishdi. Ushbu maqolada sportchilarimiz qur’aning qaysi qismdan joy olishlari, qay bir yetakchilar bilan bir guruhdan o‘rin egallashi, ularning ehtimoliy raqiblari haqida fikr yuritamiz.
-73 kg:
"A" guruhi
Lasha Shavdatuashvili (Gruziya)
Noma’lum raqib
Joivanni Esposito (Italiya)
"В" guruhi
Toxar Butbul (Isroil)
Rustam Orujev (Ozarbayjon)
“С” guruhi
Hidayat Heydarov (Ozarbayjon)
Soichi Xashimoto (Yaponiya)
“D” guruhi
Sogbatar Send-Ochir (Mo‘g‘uliston)
Murodjon Yo‘ldoshev (O‘zbekiston)
Sakkizlikka kirmagan kuchli sportchilar: Shahram Ahadov (O‘zbekiston), Manuel Lombardo (Italiya), Igor Vandtke (Germaniya), Bilal Chiloglu (Turkiya). Bu kabi sportchilar qur’ada qaysi guruhga qo‘shilishidan qat’iy nazar, vaziyat tubdan o‘zgarib ketishi hech gap emas. Bu jahon chempionatida o‘z nomi bilan raqiblarining yuragiga g‘ulg‘ula solib, musobaqa oldidan chempionlikni deyarli rasmiylashtirib qo‘yadigan yaponiyalik Shoxei Ono yo‘q. Shu bois chempionlik uchun yaqqol da’vogarni ko‘rsatish qiyin.
-81 kg:
“A” guruhi
Tato Grigolashvili (Gruziya)
Frank de Vit (Niderlandiya)
“В” guruhi
Gulerme Shmidt (Braziliya)
Sharofiddin Boltaboyev (O‘zbekiston)
Mattias Kasse (Belgiya)
Sami Shushi (Belgiya)
Vedat Albayrak (Turkiya)
Said Mullai (Ozarbayjon)
Ko‘pchilik mutaxassislar qur’a qanday o‘tishidan qat’iy nazar -66 kg va -81 kg vazn toifalarini murakkab va intrigalarga boy deya ta’riflamoqda. Haqiqatda ham shunday. Ushbu vaznda qayd etilgan ikki yapon dzyudochisi sakkizlikda yo‘q va ular qur’aning qaysi qismidan joy olishmasin, har qaysi saralangan sportchini medallar uchun kurashdan erta chiqarib yuborishi hech gap emas.
Sakkizlikka kirmagan kuchli sportchilar: Shamil Borchalvishi (Avstriya), Sotaro Fujivara hamda Takanori Nagase (Yaponiya), Sagi Muki (Isroil), Junxvan Li (J.Koreya)
-90 kg:
Mammadali Mehdiyev (Ozarbayjon)
Yerlan Sherov (Qirg‘iziston)
Kristian Tots (Vengriya)
Luka Maisuradze (Gruziya)
Davlat Bobonov (O‘zbekiston)
Lasha Bekauri (Gruziya)
Ivan Morales (Kuba)
Kamronshoh Ustapiriyon (Tojikiston)
Ko‘pchilik muxlislar finalda Bobonov va Bekauri juftligini taxmin qilayotgan edi. Lekin reyting asosida shakllantiriladigan qur’a ularni xuddi Tokio-2020 Olimpiadasidagidek chorak finalda yana ro‘baro‘ qilishi mumkin. Umid qilamizki, bu gal Bobonov Tokiodagi vaziyat tasodif ekanini isbotlaydi.
Yaponlarning birinchi va ikkinchi raqamli vakili bo‘lmaydi. Ularning bari teng kuchli. Garchi yosh Kosuke Mashiyama reytingda TOP dzyudochilar qatoriga kirmagan bo‘lsa ham, undan har narsa kutish mumkin. U so‘nggi bor 2021 yil noyabrda Bokuda o‘tgan “Katta dubulg‘a” turnirida g‘alaba qozonganidan beri hech qayerda kurashgani yo‘q. Kim bilsin, balki uni murabbiylari atayin ushbu musobaqaga tayyorlashayotgandir. Shuningdek, 2018 yilgi jahon chempioni Noel van ’t End va Tokio-2020 finalchisi Trippelni ham esdan chiqarmaslik kerak.
Sakkizlikka kirmagan kuchli sportchilar: Noel van ’t End (Niderlandiya), Eduard Trippel (Germaniya), Kosuke Mashiyama (Yaponiya).
-52 kg:
Reka Pup (Vengriya)
Xorlobodi Bishrelt (Mo‘g‘uliston)
Diyora Keldiyorova (O‘zbekiston)
Gefen Primo (Isroil)
Amandin Bushar (Fransiya)
Fabiyen Koxer (Shveysariya)
Chelsi Jiles (Buyuk Britaniya)
Distriya Krasnichi (Kosovo)
Kimsan Uta Abe o‘z vaznida saralangan orasida yo‘q. Boisi u Tokio-2020 Olimpiadasidan so‘ng musobaqalarda deyarli ishtirok etmadi va reyting ochkolarining boy berilishi sabab bir nechta pog‘ona yo‘qotdi. Lekin u 90 foiz ehtimol Toshkentda shohsupaga ko‘tariladi. Shuningdek, ikki karra Olimpiada sovrindori italiyalik Odette Juffrida ham sakkizlikda yo‘q. Agar ular qur’aning Diyora Keldiyorova joy oladigan qismiga tushishmasa, yurtdoshimizning kechki dasturda medallar uchun kurashish imkoniyati keskin oshadi.
Sakkizlikka kirmagan kuchli sportchilar: Uta Abe (Yaponiya), Odette Juffrida (Italiya).
Albatta, bu sportchilarning reytingi, nomlari va shu paytgacha qayd etib kelgan natijalari asosida tayyorlangan tahlil. Biroq hammasini musobaqaga har tomonlama tayyor bo‘lgan professionallar hal qilishadi. Hatto, yuqorida qayd etilmagan nomlar orasida chempion chiqishi ham hech gap emas. Bu borada barcha dzyudochilarga, xususan, yurtdoshlarimizga omad tilab qolamiz. Eslatib o‘tamiz, qur’a tashlash marosimi bugun Toshkent vaqti bilan 16:00 da bo‘lib o‘tadi.

Сегодня состоится жеребьёвка. В какую группу попадают узбекские дзюдоисты?
Сегодня состоится жеребьёвка чемпионата мира по дзюдо. Перед этим мероприятием отбираются спортсмены, которые входят в восьмёрку сильнейших в мировом рейтинге в своих весовых категориях, и вокруг них формируется жребий. Из представителей отечественной сборной Муроджон Юлдашев (-73 кг), Шарофиддин Болтабоев (-81 кг), Давлат Бобонов (-90 кг), Диёра Келдиёрова (-52 кг) входят в число отобранных единоборцев. В данной статье мы расскажем о том, кто в какой группе занимает место и какие лидеры находятся вместе с ними, их вероятные соперники.
Группа "А":
Лаша Шавдатуашвили (Грузия)
Неизвестный соперник
Жоиванни Эспосито (Италия)
Группа "В"
Тохар Бутбул (Израиль)
Рустам Оружев (Азербайджан)
Группа "С" гуруҳи
Хидаят Хейдаров (Азербайджан)
Соичи Хашимото (Япония)
Группа "D"
Цогбатар Ценд-Очир (Монголия)
Муроджон Юлдашев (Узбекистан)
Сильнейшие спортсмены, не вошедшие в восьмёрку: Шахрам Ахадов, Мануэль Ломбардо (Италия), Игорь Вандтке (Германия), Билал Чилоглу (Турция). Не исключено, что ситуация кардинально изменится, независимо от того, к какой группе присоединятся эти спортсмены по итогам жеребьёвки. На этом чемпионате мира нет японца Шохеи Оно, который бы своим именем вызвал тревогу в сердцах соперников. Поэтому сложно показать явного претендента на чемпионство.
Тато Григолашвили (Грузия)
Франк де Вит (Нидерланды)
Гульерме Шмидт (Бразилия)
Шарофиддин Болтабоев (Узбекистан)
Группа "С"
Маттиас Кассе (Бельгия)
Сами Шуши (Бельгия)
Ведат Албайрак (Турция)
Саид Муллаи (Азербайджан)
Большинство экспертов считают, что весовые категории до 66 кг и до 81 кг являются богатыми на высокую конкуренцию и полны интриг, независимо от результата жеребьёвки. Это действительно так. Двух японских дзюдоистов, зарегистрированных в этом весе, нет в восьмёрке. Нет никаких сомнений в том, что они могут одолеть любого квалифицированного спортсмена из борьбы за медали, независимо от того, в какой части они находятся.
Сильнейшие спортсмены, не попавшие в восьмерку: Шамиль Борчалвиши (Австрия), Сотаро Фудзивара и Таканори Нагасэ (Япония), Саги Муки (Израиль), Джунхван Ли (Южная Корея).
Маммадали Мехдиев (Азербайджан)
Ерлан Шеров (Кыргызстан)
Кристиан Тоц (Венгрия)
Лука Маисурадзе (Грузия)
Давлат Бобонов (Узбекистан)
Лаша Бекаури (Грузия)
Иван Моралес (Куба)
Камроншох Устапириён (Таджикистан)
Многие фанаты предполагали, что в финале будет пара Бобонов и Бекаури. Но жребий, который формируется на основе рейтинга, может снова их свести в качестве соперников в четвертьфинале, как на Олимпийских играх Токио-2020. Мы надеемся, что на этот раз Бобонов докажет, что ситуация в Токио случайная.
У японцев не имеются дзюдоисты первого и второго номеров, они все одинаково сильные и составляют на каждых престижных стартах серьёзную конкуренцию. Хотя юный Косуке Машияма не входит в число лучших дзюдоистов в рейтинге, не стоит забывать о том, что он представляет японскую школу дзюдо, и что от него можно ожидать только победных выступлений. Он нигде не боролся с тех пор, как в последний раз выиграл турнир Большого шлема в ноябре 2021 года в Баку. Кто знает, возможно, его тренеры специально готовят к нынешним стартам. Также должны учитывать, что в списке фаворитов предстоящего первенства планеты имеется чемпион мира 2018 года Ноэл ван ’т Энд и финалист Токио-2020 Триппель.
Сильнейшие спортсмены, не вошедшие в восьмерку: Ноэл ван ’т Энд (Нидерланды), Эдуард Триппель (Германия), Косуке Машияма (Япония).
Река Пуп (Венгрия)
Хорлободи Бишрельт (Монголия)
Диёра Келдиёрова (Узбекистан)
Гефен Примо (Израиль)
Амандин Бушар (Франция)
Фабиен Кохер (Швейцария)
Челси Жилес (Буюк Британия)
Дистрия Красничи (Косово)
Титулованная сильнейшая дзюдоистка страны восходящего солнца Ута Абэ не входит в число лучших в своем весе. Так как она почти не участвовала в соревнованиях после Олимпийских игр Токио-2020 и опустилась на несколько позиций из-за потери рейтинговых очков. Но 90 процентов имеется вероятность того, что она поднимется на пьедестал почёта в Ташкенте. Также в ТОР-8 отсутствует двукратная Олимпийская чемпионка итальянка Одетте Джуффрид. Если они не попадут в ту часть, где будет Диёра Келдиерова, то шансы нашей соотечественницы побороться за медали в вечерней программе резко возрастут.
Сильнейшие спортсменки, не вошедшие в восьмёрку: Ута Абэ (Япония), Одетте Джуффрида (Италия).
Безусловно, это анализ, составленный на основе рейтинга единоборцев и их результатов, достигнутых до сегодняшнего времени. Но всё покажет татами, кто насколько готов как физически, так и психологически к ответственным и важным стартам текущего спортивного сезона. В свою очередь, мы пожелаем удачи всем тем, кто достоин звания лучшего из лучших. Напомним, жеребьёвка ЧМ-2022 состоится сегодня в 16:00 по ташкентскому времени.