Eng kuchli triatlonchilar jam boʻladigan Osiyo kubogiga bagʻishlangan matbuot anjumani oʻtkazildi
Qayd etish joiz, bir-biridan nufuzli xalqaro musobaqalarni qabul qilayotgan Samarqand soʻnggi paytda eʼtibor markazidagi shaharlardan biriga aylanib ulgurdi. Triatlon boʻyicha oʻtadigan Osiyo kubogi ham mazkur koʻhna shaharning turistik salohiyatini ochib berishga yana bir omil boʻladi. Anjumanda soʻz olgan mutasaddi rahbarlar bu haqida alohida toʻxtalib, Prezidentimiz tomonidan yurtimizda ommaviy sport targʻibotini kuchaytirishga qaratilayotgan eʼtibor xususida ham gapirib oʻtishdi.
Oʻzbekiston triatlon federatsiyasining maʼlum qilishicha, 8-oktyabr kuni 30 mamlakatdan tashrif buyurgan 70 nafar professional sportchi chempionlik uchun bellashadi. 9-oktyabr sanasida esa 160 nafar havaskor atletlar oʻrtasida shohsupa egalari aniqlanadi. Ahamiyatlisi, yoshlarga yuksak namuna koʻrsatish uchun Oʻzbekiston Respublikasi Mudofaa vaziri ham ular orasida ishtirok etishi kutilmoqda. Har ikki kungi bellashuvlar triatlonning klassik yoʻnalishi: ochiq havzada 1,5 kmga suzish, 30 kmga velopoyga va 10 kmga yugurish dasturlarida oʻtkaziladi.
Anjuman davomida OAV xodimlari musobaqa boʻyicha oʻzlarini qiziqtirgan boshqa savollarga ham javob olishdi.

Состоялась пресс-конференция, посвящённая Кубку Азии в Самарканде
Как мы сообщали ранее, 8-9 октября в Самарканде пройдёт Кубок Азии по триатлону. Сегодня в столичном отеле "Hilton" прошла пресс-конференция, посвящённая состязаниям, на которой официальные лица ответили на различные вопросы, связанные с предстоящим турниром. В мероприятии в качестве спикеров выступили заместитель министра Развития спорта Шахрулло Махмудов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, Генеральный секретарь Федерации триатлона Узбекистана Елена Кун.
Стоит отметить, что Самарканд, принимающий один за другим престижные международные соревнования, в последнее время стал одним из центров мирового спорта. Кубок Азии по триатлону также станет ещё одним фактором раскрытия туристического потенциала древнего города. Выступившие на конференции официальные лица также особо отметили внимание, уделяемое Президентом усилению пропаганды массового спорта.
Федерация триатлона Узбекистана сообщила, что 8 октября 70 профессиональных спортсменов из 30 стран будут бороться за чемпионство. А 9 октября будут определены обладатели главного трофея среди 160 любителей. Кроме того, ожидается выступление и министра Обороны Республики Узбекистан, участие которого станет хорошим примером подражания для представителей подрастающего поколения. Как среди профессионалов, так и любителей лучших определят по классическому триатлону: плавание на открытой воде на 1,5 км, велогонка на 30 км и бег на 10 км.