21 Sentyabr 2022 4289
Bugun Oʻzbekiston Milliy Paralimpiya qoʻmitasi raisi, Osiyo Paralimpiya qoʻmitasi vitse-prezidenti Muxtorxon Tashxodjayev tavallud ayyomini nishonlamoqda.
Muxtorxon Tashxodjayev 1983-yil 21-sentyabr kuni dunyoga kelgan. Toshkent Davlat iqtisodiyot universitetini tamomlagach maʼlum muddat mazkur oʻquv dargohida xizmat qildi va keyinchalik turli rahbarlik lavozimlarida samarali faoliyat olib bordi. 2019-yil avgust oyidan beri Oʻzbekiston Milliy Paralimpiya qoʻmitasini boshqarib kelmoqda. Muxtorxon Maxsudovich raisligida mamlakatimizda Paralimpiya harakati yanada yuksalmoqda. U kishining boshqaruvida delegatsiyamiz Tokio-2020 Paralimpiya oʻyinlarida 8 ta oltin, 5 ta kumush va 6 ta bronza medallarini qoʻlga kiritib, umumjamoa hisobida 16-oʻrinni egalladi. Yurtimizda imkoniyati cheklangan sportchilarni qoʻllab-quvvatlash yoʻlidagi xizmatlari va Tokio-2020 Paralimpiadasidagi muvaffaqiyatli ishtirok uchun davlatimiz rahbari tomonidan “Oʻzbekiston Respublikasida xizmat koʻrsatgan sport ustozi” faxriy unvoni bilan taqdirlangan.
Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi Muxtorxon Tashxodjayevni tavallud ayyomi bilan tabriklab, unga uzoq umr, sihat-salomatlik tilab qoladi.

21 Сентября 2022 4280
Сегодня председатель Паралимпийского комитета Узбекистана, вице-президент Азиатского Паралимпийского комитета Мухторхон Ташходжаев отмечает свой День рождения.
Мухторхон Махсудович родился 21 сентября 1983 года. После окончания Ташкентского государственного экономического университета некоторое время служил в этом учебном заведении, в том числе плодотворно работал на различных руководящих должностях. С августа 2019 года возглавляет Национальный Паралимпийский комитет Узбекистана. Велика его роль в заметном развитии и поднятия на новый уровень Паралимпийского движения в стране. Под его руководством делегация Узбекистана на Паралимпиаде Токио-2020 завоевала 8 золотых, 5 серебряных и 6 бронзовых медалей, заняв 16 место в общекомандном зачёте. За свои заслуги в поддержке спортсменов с ограниченными физическими возможностями в нашей стране, успешное выступление Национальной Паралимпийской сборной Узбекистана на токийских Играх награждён почётным званием "Узбекистон Республикасида хизмат курсатган спорт устози".