17 Sentyabr 2022 2813
Mirjalol Qoʻshoqovich Qosimov 1970-yil 17-sentyabrda Toshkent shahrida tugʻilgan. Futbol boʻyicha oʻsmirlar oʻrtasida jahon va yoshlar oʻrtasida Yevropa chempioni, XII Osiyo oʻyinlari gʻolibi, 4 karra Oʻzbekistonning eng yaxshi futbolchisi. Oʻzbekiston respublikasida xizmat koʻrsatgan sportchi. Futbolchilik faoliyati davomida Davlatimiz tomonidan munosib taqdirlangan. Jumladan, “Oʻzbekiston iftixori” faxriy unvoni, “Shuhrat” medali, “Fidokorona xizmatlari uchun” va “Mehnat shuhrati” ordenlarining sohibi. Hozirda AGMK klubi bosh murabbiyi. Milliy Olimpiya qoʻmitasi tomonidan oʻtkazilgan soʻrovnomada Mustaqil Oʻzbekistonning dastlabki 10 yilligidagi (1991-2001) eng yaxshi sportchisi deb tan olingan.
Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi Mirjalol Qosimovni tavallud ayyomi bilan tabriklab, unga uzoq umr, sihat-salomatlik va ulkan muvaffaqiyatlar tilab qoladi.

17 Сентября 2022 2803
Касымов Миржалол Кушакович родился 17 сентября 1970 года в Ташкенте. Чемпион мира по футболу среди юниоров и чемпион Европы среди молодёжи. Победитель ХII-Азиатских игр, четырёхкратный лучший футболист Узбекистана. Заслуженный спортсмен Республики Узбекистан. Во время своей профессиональной карьеры был удостоен государственных наград. В частности, почётным званием «Узбекистон ифтихори», медалью «Шухрат», орденами «Фидокорона хизматлари учун», «Мехнат шухрати». В настоящее время Миржалол Касымов является главным тренером футбольного клуба АГМК. По результатам опроса, проведённого Национальным Олимпийским комитетом, он признан лучшим спортсменом первого 10-летия (1991-2001гг.) Независимого Узбекистана.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана поздравляет именинника с Днём рождения, желает ему крепкого здоровья, успехов и благополучия.