12 Sentyabr 2022 2960
Bugun oʻzbek sporti, xususan, ogʻir atletikasining yorqin vakillaridan biri Shahrullo Mahmudov tavallud ayyomini nishonlamoqda.
Shahrullo Mahmudov 1970-yil 13-sentyabr kuni Buxoro viloyatida tugʻilgan. Hayotini jismoniy tarbiya va sport, sogʻlom turmush tarziga baxshida qilgan mutaxassis uzoq yillar Oʻzbekiston ogʻir atletika federatsiyasida Bosh kotib, 2013-yildan esa federatsiya raisining birinchi oʻrinbosari, joriy yildan Oʻzbekiston Respublikasi Sportni rivojlantirish vazirining oʻrinbosari lavozimida faoliyat olib bormoqda. Shahrullo Sharipovich bir vaqtning oʻzida Osiyo ogʻir atletika federatsiyasining vitse-prezidenti ham hisoblanadi.
Qayd etish joiz, yurtimizda Prezidentimiz tomonidan jismoniy tarbiya va sportga koʻrsatilayotgan eʼtibor natijasida oʻzbek ogʻir atletikasi dunyoda oʻz oʻrniga ega boʻldi. Mamlakatimizdan Olimpiya oʻyinlari va jahon chempionlari, rekordchilari, Osiyo oʻyinlari gʻoliblari yetishib chiqdi va soʻnggi yillarda ushbu sport mamlakatimizda juda katta oʻsishga erishdi. Jumladan, soʻnggi 2 Olimpiya oʻyinlari Rio-2016 va Tokio-2020 Olimpiadalarida atletlarimiz rekord natijalar bilan oltin medallarga sazovor boʻlishdi. Bularda Shahrullo Sharipovichning ham xizmatlari ulkan.
Oʻzbek ogʻir atletikasining rivoj topishida koʻrsatayotgan xizmatlari uchun Shahrullo Mahmudov davlatimiz tomonidan 2002-yil “Oʻzbekiston Respublikasida xizmat koʻrsatgan sport ustozi” faxriy unvoni, 2016-yil “Mehnat shuhrati”, 2021-yil I darajali “Sogʻlom avlod uchun” ordenlari bilan taqdirlangan.
Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi Shahrullo Mahmudovni tavallud ayyomi bilan tabriklab, u kishiga uzoq umr, sihat salomatlik va ulkan muvaffaqiyatlar tilab qoladi.

12 Сентября 2022 2947
Сегодня один из знаменитых представителей узбекской тяжёлой атлетики Шахрулло Махмудов празднует свой День рождения.
Шахрулло Шарипович родился 13 сентября 1970 года в Бухаре. Опытный специалист всю свою жизнь посвятил развитию узбекской школы тяжёлой атлетики. Долгие годы он занимал пост Генерального секретаря Федерации тяжёлой атлетики Узбекистана, с 2013 года является первым заместителем председателя Федерации, с нынешнего года он продолжает свою деятельность в качестве заместителя министра Развития спорта страны. Также, Шахрулло Махмудов является вице-президентом Азиатской федерации тяжёлой атлетики.
Следует отметить, что благодаря колоссальному вниманию, уделяемому со стороны Президента и государства, на сегодняшний день узбекская тяжёлая атлетика имеет достойное место в мире. За последние годы на Олимпийских и Азиатских играх, чемпионатах мира отечественные атлеты выступали весьма успешно. В частности, на Рио-2016 и Токио-2020 узбекские тяжелоатлеты вместе с завоеванием титула Олимпийских чемпионов, установили рекорды. Разумеется, во всём этом, велика роль и Шахрулло Шариповича.
За свои заслуги на пути развития узбекской тяжёлой атлетики в 2002 году награждён Государством почётным званием "Узбекистон Республикасида хизмат курсатган спорт устози", в 2016 году орденом "Мехнат шухрати" и в 2021 году орденом "Соглом авлод учун" I степени.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана поздравляет Шахрулло Махмудова с Днём рождения, желает ему успехов во всём, крепкого здоровья и долгих лет жизни.